OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na to, že z rakúskeho podzemia sa raz za čas vynorí niečo nečakané, sme si po nedávnych amstettenských a viedenských udalostiach už azda zvykli, i tak je však aktuálna platňa BULBUL prekvapením. „Radi by sme Vám predstavili jednu z najlepších kapiel na svete!“ – napriek nemalej dávke irónie je v prvej vete promočlánku aspoň štipka pravdy. Už šiesty album v komplikovanej diskografii obskúrneho tria je prvým na rešpektovanom nemeckom labeli Exile On Mainstream Records (aspoň jeden počin u nich vydali THE HIDDEN HAND, BEEHOVER či OSTINATO) a celosvetovo zastrešený na nezávislé pomery nemalou distribučnou firmou Southern má ambície posunúť BULBUL pod reflektory, svietiace o trochu jasnejšie.
Možno aj preto sa na „Bulbul 6“ táto trojica rozhodla zmixovať snáď všetky hudobné žánre pod jednu strechu. „Žiadne hranice, žiadne limity, silný zmysel pre humor a riffy veľké ako tie najväčšie slivkové gule od mojej starej mamy,“ vyznáva sa z lásky k BULBUL šéf Exile On Mainstream Andreas Kohl a má pravdu. Humor je to prvé, čo človeka napadne pri počúvaní tohoto albumu – ktorý, mimochodom, s každým vypočutím rastie; v tvrdších, až metalových skladbách môžu BULBUL pripomenúť THE MELVINS alebo – ak držia ústa zatvorené – nórskych jazz-metalových bláznov SHINING a ich záľubu v zvukoch a efektoch, ktorými obaľujú svoju dravú muziku. V experimentálnych intermezzách, ktorých je na albume nemálo, zas evokujú projekty, ktoré pod hlavičkou vydavateľstva Ipecac združuje Mike Patton. Dôležité je, že všetko má hlavu a pätu; BULBUL sú vlastne normálna rocková kapela, akurát im do tých ich pesničiek vždy vlezie niečo uletené: osem bodov z desiatich v anglickom Metal Hammeri potvrdí, že na to, aby ste si ich vychutnali, nemusíte byť a(nti)sociálny intelektuál s dvomi vysokými školami.
Na čosi vyše hodinu trvajúcej nahrávke sú kotviacimi bodmi grunge-elektro vypaľovačka „Tighten“, „Where The Hell Is DJ Fett“ s ozvenami MR. BUNGLE, melvinsovka „Loss Mei Hen In Ruah“ a dupajúci hit „Daddy Was A Girl I Liked“ s neuveriteľne chytľavým lekárskym úvodom a nemenej vtipným refrénom. Vrcholným momentom – zrazu aj BULBUL znejú seriózne a zamyslene – je hosťovanie Carly Bozulich v „Schenzou“, pattysmithovskej skladbe doplnenej len decentnými „neubautenovskými“ perkusiami a basou. V nasledujúcej „Tighter“ BULBUL znejú ako všetko vyššie spomenuté dohromady so štipkou zasnenej melanchólie OTK.
Originalita, neopočúvanosť, hravosť sú to, čím títo Rakúšania disponujú v miere omnoho väčšej, než malej. Aj táto doska prispieva k tomu, že prvých šesť mesiacov roku 2008 je na kvalitnú hudbu nesmierne bohatých. Na záver opäť citát z promomateriálov: „Sakra, ako je toto možné a ako je možné, že to znie tak dobre?“
Originalita, neopočúvanosť, hravosť , humor. Famózny všestranný úlet (a ďalej to už poznáte).
8 / 10
Raumschiff Engelmayr
- gitara, spev
Derhunt
- basgitara, spev
DDKern
- bicie, spev
+
Carla Bozulich
- spev
Philipp Quehenberger
- klávesy
1. When The Sun Comes Out
2. Lack Of The Key
3. Where The Hell Is DJ Fett
4. Shuguang
5. Shenzou
6. Tighter
7. Tighten
8. Changzheng
9. Fremder Hingepisst
10. Daddy Was A Girl I Liked
11. The Song's Name
12. Steve Le Postla
13. Loss Mei Hen In Ruah
14. Dust In My Zimmer
15. Das Stück
Vydáno: 2008
Vydavatel: Exile On Mainstream Records
Stopáž: 61:58
Produkce: Patrick Pulsinger
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.