OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Keď našinec číta v slovenskej tlači o Oskarovi Rózsovi, má pocit, že sa ho cez riadky dotýka hudobný génius. Novinári, dokonca aj tí zdanlivo súdni a kritickí, sa predháňajú v superlatívoch, obdivných konštatáciami o Oskarovej univerzálnosti či výpočtom jeho hviezdnych spoluprác s Ursinym, Filipom, Vargom a niektorými ďalšími. Nedokážem posúdiť jeho kvality ako dirigenta symfonického orchestra. Neviem, do akej miery je naozaj dobrým jazzrockovým muzikantom. Trúfam si však konštatovať, že ako skladateľ a producent pop music sa nachádza niekde na pomedzí podpriemernosti a absolútnej mizérie.
Po dvoch interesantných prešľapoch - spolupráci na jednom z najhorších albumov v dejinách slovenskej populárnej hudby, "Dynamax" z dielne Mika Hladkého (mimochodom, Dynamax je názov motorového oleja z výrobných pásov firmy, ktorá nahrávanie sponzorovala) a produkovaní nahrávky jedného zo zástupu superstarovského odpadu, Petra "Black P." Končeka prichádza Oskar s kolekciou vlastných piesní, ktoré naspievala Martina Schindlerová. Strieborná hviezdička z prvej edície slovenskej Superstar aj na druhom radovom albume dokázala, že dobre vyzerá a je kvalitne hlasovo disponovaná. Žiaľ, ani tentokrát nič iné. Ale aj to bude "tvorivému tímu" okolo nej určite stačiť. Firemných akcií, kde pri žuvaní obložených chlebíkov zaznie v Martininom podaní "Je T´aime" v hodnote pár desiatok tisíc korún, zrejme neubudne ani po vyprázdnení zásuviek génia s hlavičkou "Čo sa to tu deje!". A aspoň chvíľu sa snáď v súvislosti s ňou bude písať o hudbe a nie o tom, s kým spí, ako býva a čo varí. Hmm... viem, naozaj naivná predstava.
Medzi úvodnou titulnou a záverečnou kompozíciou "O strom opretá", ktoré snáď ako jediné prinášajú (keď už nič iné) aspoň náznaky toho, čo by sa dalo očakávať od kvalitného džezového hudobníka snažiaceho o vlastné popové aranžmány, predstavuje Oskar Rózsa znôšku naozaj zúfalej skladateľskej staromódnosti. Sedemdesiate až osemdesiate roky minulého storočia, Marcela Laiferová, Zora Kolínska, Ivan Krajíček a jeho nezabudnuteľné "dievčatá, kvety, mráz, dnes v piesňach cúval čas" si tu podávajú ruku so sladučkými muzikálovými melódiami, ktoré by dokonale zapadli do všetkej tej hrôzy produkovanej bratislavským divadlom Nová scéna. Chytľavosť a podmanivosť jednotlivých motívov je presne v intenciách historickej doby vyššie spomínanej. Je zaujímavé, že aj senilný Laco "žiadny dobrý skutok nezostane nepotrestaný" Lučenič dáva, čo sa týka čerstvosti nápadov a relatívnej "modernosti", svojím ostatným sólovým albumom Oskarovi riadne na frak. Ako môže Rózsa v rozhovoroch brať do úst mená Miles Davis, Frank Zappa alebo RADIOHEAD a útočiť na priemernosť a neschopnosť domácich "poprockerov", zostáva naozaj veľkou záhadou. Veď ešte aj DESMOD, tie luxusné kurvičky slovenskej pop music, sú v porovnaní s ním vyzretí, remeselne zdatní hitmejkri.
Zaujímavé tak zrejme už bude iba hádať, v akej cenovej relácii sa toto CD ocitne o pár mesiacov v Lacných knihách. 19 (slovom "devätnásť") slovenských korún ako v prípade Barbory Balúchovej to snáď nebude. Vďaka bookletu by sa titul "Čo sa to tu deje" mohol predávať aspoň za tú päťdesiatku ako "rocker" Peter Cmorik.
Jeden bod za fotky. Druhý za vkusné basgitarové linky.
2 / 10
1. Čo sa to tu deje!
2. Píš niečo krásne
3. Vlnolam
4. Tell Your Mama
5. A Heart Of Steel
6. Pekelná cesta do neba
7. Aj toto sa stáva
8. Koniec
9. Sama spím
10. O strom opretá
Čo sa to tu deje! (2008)
Patríme k sebe (2005)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Distribúcia Závodský
Stopáž: 43:48
Produkce: Oskar Rózsa
Je tam par celkom ok songov (1, 6, 7), ktore zneju vzhladom na popove pomery pomerne "novo", kludne a s peerom dolu davam 6 bodov.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.