OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Když jsem Tima Fouche, lídra téhle partičky z Oregonu, potkal v Klánovicích, dal mi tehdy demo své kapely Merde (viz recenze v SR6). Upřímně – moc mne tenkrát nevzalo... Teď držím v rukou CD Coma Void, což jsou pohrobci zmíněných Merde, a nevěřím svým očím... tedy uším. Něco tak epicky nádherného, originálního, divokého, brutálního a neortodoxního zároveň jsem už drahou dobu neslyšel.
Obal desky vás vyvede z míry a nic nenapoví, protože umělecké cítění Tima, který je jeho autorem, je sice osobité, ale Viking jedoucí na koni uprostřed blesků vám nepoví o nic víc, než že jeho autor má zálibu v severských mýtech – a to je pravda pravdoucí, Tim je totiž maniak. O to maniakálnější je ovšem jeho hudba, kterou i s jejím originálně pokrouceným zvukem z BlackLake studia stvořil spolu se svými dvěma potrhlými kamarády Davem Hoopaughem /bg/ a Shadem Justicem /ds/. Hudbu Coma Void nelze při nejlepší vůli škatulkovat, protože v sobě obsahuje všechno od brutálního deathu přes black, grind až k hardcoru...
Nevídané, ale ono to sedí pohromadě a šlape tak sebejistě, že je to až k nevíře. Prostě blahem slintám... Pro velmi neobratné přiblížení hudby Coma Void si troufám použít náznak v podobě pikantní omelety ze starých Incantation, Cephalic Carnage, Bathory, C.S.S.O, Nasum a Converge... Slušný maglajs, co? Timovy riffy jsou bezprecedentně neurvalé a nepochopitelně provázané. Navíc je jeho vokální projev podobně proměnlivý jako jeho riffy – když vyřvává své texty, ovlivněné severskou přírodou a její mystikou, tak se dostává do tak šílených poloh, že to nelze popsat, to se prostě musí slyšet... Podobně je to i s rytmickou sekcí, jež Timovým riffům dává divoce proměnlivou, stylově variabilní, ale velmi sehranou kostru... Z tohoto zdánlivě nesourodého skeletu ale vzniká muzika, která mne nejen příjemně překvapila, ale nadchla mě a momentálně patří mezi perly mé sbírky. Nechápu a tiše naslouchám bouři Coma Void... je nelítostná, ale krásná.
9 / 10
1. Stormking Twilight
2. Lord of the Light's Axe
3. Opal Hill Mining Disaster of 1911
4. Cast into Misery, Cast into Distress
5. Coma Void
6. Shadow Beneath the Web
7. Stone of the Seers
8. Cave Gimp
9. High Desert Freeze
10. Crab-witch's Head
11. Animal Wisdom
12. Setting a Bad Tone
13. Planetarium Quaalude
StormKing Twilight (2001)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.