OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
RIMORTIS jsou pracovití. To je fakt, který jim nemůže odepřít ani ten nejzavilejší odpůrce a nepřejícník. Alespoň tedy, co se koncertního křižování naší republikou a periodicity nahrávek týče. Bič a pečlivé plánování v dvouletkách má kapelník Václav Mrzena zřejmě dávno dobře zažité, tak snad aby fanoušci nezakrněli, nabourává se mezi řadovky s tradičním odstupem pro změnu DVD. Pro undergroundovou kapelu (ať to v souvislosti s RIMORTIS zní sebedivněji) krok vskutku netypický a určitě i hodně odvážný.
Bývá zvykem opatrně našlapovat kolem speed metalové horké kaše, ovšem já si do ní dovolím hned zkraje šlápnout. Nejpozději od třetího alba „Stín křídel“ je v podstatě fuk, jakou písničku od RIMORTIS posloucháte - kapela zajela do šablony, ve které se klišé nešetří, stále stejná tempa, podobné nápady. Vezměte kus STRATOVARIUS, drobet KREYSON, hodně klasického heavy speedu se štipkou nefalšovaného bigbeatu a máte recept. Posluchači v našich krajích to tak přece mají rádi. No dobře, budeme-li spravedliví, musíme zmínit ještě šikovné klávesy Jakuba Lišky a po odbourání některých žánrových manýr i sytý hlas Milana Hloucala. I když, jaképak odbourávání... vibráto v hrdinném tenoru lidi prostě milují, takže proč vlastně? Zdá se vám, že je vymalováno a už není o čem psát? Omyl vážení, tohle je DVD.
A půjdeme-li po zpracování disku, kormidlo se otáčí, protože jde o hodně dobře odvedenou práci. Základ pochopitelně tvoří koncert z pražských Kbel ze dne 25. ledna 2008 a jestli ho lze vystihnout jedním slovem, bude to určitě „dobrodružství“. Je zajímavé sledovat, kolika změnami temp projde jedna písnička. Začne se dejme tomu v odpovídajícím, ovšem už předrefrén poskočí o řadu úderů srdce vzhůru, abychom raketově prosvištěli přes mnohohlasý refrén zase zpátky na původní rychlost. Jako na tobogánu. Je znát, že v plné pohotovosti tak zůstává nejen divák u obrazovky, nýbrž i samotná kapela čeká, v jakém tempu přijde příští motiv. Z tohoto pohledu je jasné, že pokud se studiově upravovalo či dohrávalo (a není důvod pochybovat o tom, že něco určitě ano - viz občasné vícehlasy při otvírání pusy jediného člena), pak rytmika zůstala původní. A potvrzují to nejen ty již zmiňované rytmické proměny a rozpadlé breaky, nýbrž také bramboračka v dupácích, která vylézá hlavně ve středních tempech („Říše slunce“, „Vesmírem plout“). Když už jsme u těch písniček, čerpalo se pochopitelně především z posledních dvou alb („Stín křídel“ a stále ještě aktuálního „Vesmírem plout“) s jedinou výjimkou stařešiny „Rozcestí osudu“.
Sedm přítomných kamer vykonalo své. Slušný obraz, příjemný střih - tak akorát - nic podstatného, co se děje na jevišti, nezůstane pro diváka skryto, ale člověka z něj nerozbolí hlava. V rozumné míře se používá rozdělení obrazu, abychom si mohli vychutnat dva členy najednou (pochopitelně hlavně v dvojhlasých sólech či zpěvech), jako šafránem se kořenilo těch pár zpomalení, pošetřených hlavně na důležité okamžiky, kdy se do akce dostává i střídmá pyrotechnika. Tady skutečně není důvodu k výtkám. Je vidět, že i kapela se rádně nachystala a fanouška neošidí o nic z toho, co k podobným koncertům patří. V míře vrchovaté tu máme všechny ty hecovačky, roztleskávačky, ukazovačky, synchronní zvedačky i rozezpívačky pravá, levá - prostě mňamka UAA, jak by řekli králíci z klobouku. Akvabely hadr. Čekáte-li na sólo výstupy, dočkáte se - show kytar a kláves v klasicistním duchu je příjemným zpestřením, navíc ukazuje, že nová akvizice za kytarou (Jakub Vácha), jehož je disk premiérou, může být pro kapelu přínosem, bubenické sólo však už trochu nadbytečností. Roztomilý je i secvičený nástup na závěrečnou klaněčku. Jak říkám, nic není ponecháno náhodě.
Dalším lákadlem pro fanoušky bude určitě videotéka. Obsahuje všechny klipy, co má jen kapela k dispozici a především ten úplně nejnovější ke skladbě „Rimortis II“ skutečně stojí za to. Čekáte-li další draky a růže, jste na omylu, tady jsme na kolbišti managerů. Nečekané a povedené. Z těch ostatních neznámých zmiňme ještě legrácku z hostivařského studia nebo dvě akustické ukázky z Kbel, jenže ty, aby mohly skutečně zaujmout, by potřebovaly drobet onačejší kytarový doprovod, než jen těch pár táborákových akordů. Komu nestačí koncert ani klipy, toho čeká vkusně a do hloubky zpracovaná historie kapely, kterou představí sami jednotliví členové. Zhruba půlhodinové povídání doplňují v prostřizích fotky či videa k právě probíranému tématu, takže na přetřes přijde i celá řada zajímavých informací nebo pikantnějších záběrů. Co ještě zbývá? Fotogalerie. Tedy spíše slideshow - od současnosti do počátků uskupení - podmalované písní „Černý kůň“. Tečka
Ano, můžeme skupině vyčíst drobet odbitý a strohý obal. Můžeme se pozastavit nad střídmějším světelným parkem nebo litovat absence 5.1 zvukového formátu. Ale proč? „... už bijí zvony...“ je DVD kapely, která vlastními silami a z vlastních zdrojů vyprodukovala disk, který svým zpracováním dává na prdel pohyblivým obrázkům i spoustě mnohem slavnějších jmen, třebas i finančně zaštítěných firmou. A to je rozhodně příjemná zpráva pro všechny - ono to jde, a ne že ne!
Bodování si odpustím, snad pochopíte...
(foto archiv skupiny)
Po čtyřech řadovkách přichází poděbradští RIMORTIS s DVD. Čin vpravdě odvážný a průkopnický.
Milan Hloucal
- zpěv
Václav Mrzena
- basa, sbor
Jakub "James" Vácha
- kytara, sbor
Jakub Liška
- klávesy
Martin Růžek
- bicí
Deset kroků zpět (2009)
... už bijí zvony ... (DVD) (2008)
Vesmírem plout (2006)
Stín křídel (2004)
Oheň a led (2002)
Proud času (2000)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Stars Agency (Samovydání)
Stopáž: 2 hod. 18
Koncert ze dne 25.1.2008 (Lidový dům Kbely)
Videoklipy
Profil
Fotogalerie
Kontakt: +420602130765
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.