OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pravděpodobně nejvíce kontroverzní deska tohoto roku na poli extrémní metalové produkce nese jméno „The Unspoken King“. Nestojí za ní nikdo menší než montrealští CRYPTOPSY, jedni z nezpochybnitelných leaderů a revolučních inovátorů tech-death/grindové scény v památných letech 1993-2000. Pokud však pozorně sledujete post-Levasseurovskou genezi kanadské ikony, těžko vás ona zmíněná kontroverze může nějak výrazněji překvapit. Jestliže stylový veletoč (a já stále trvám na tom, že veletoč nadmíru povedený) se štítkem „Once Was Not“ byl prvním velkým varováním, tak „The Unspoken King“ je definitivním rozloučením se s minulostí a zároveň dalším odvážným krokem směrem k masivnímu multižánrovému experimentování.
Že nová deska CRYPTOPSY přinese věci nevídané a neslýchané už ostatně naznačil samotný příchod nových členů, konkrétně klávesistky Maggie Durand a především pak vokalisty Matta McGachyho, jehož hrdlo mělo kromě obvyklých stylových rejstříků obsáhnout i čistý zpěv, čili atribut, který si v rámci produkce CRYPTOPSY dokázal představit jen málokdo. Poslední zbytky víry v návrat do historie pohřbila perla kapely, bubenické eso Flo Mounier, jenž ze svého domácího studia při příležitosti nahrávání bicí stopy označil „The Unspoken King“ za odvážné a nejvíce různorodé album v diskografii kapely.
Ovšem pozor, úvod nového manifestu CRYPTOPSY převratné experimenty rozhodně nenabízí, ba právě naopak, šine si to ve stejných kolejích jako kdysi za časů DiSalvových (konkrétně mám na mysli mistrovský záznam „And Then You´ll Beg“). Osobně to však za kdovíjak šťastný krok nepovažuji. Jistě, všechno je to instrumentálně bezchybné a navíc disponující jistým náznakem unikátního dobového spiritu (obdobné ladění kytar, McGachyho vokál, ne nepodobný tomu DiSalvovu), leč něco tomu přeci jen chybí … Kdo hádá kreativitu a nezaměnitelný glanc kytarového solitéra Jona Levasseura, hádá správně. Pokud po mě chcete extrakci momentů, které lze v rámci první trojky skladeb považovat za překvapivé, bez váhání sahám po „The Headsmen“ a příjemném old-schoolovém riffu, jenž startuje druhou polovinu kompozice. Od položky číslo čtyři, neboli od „Bemoan The Martyr“, však dochází na kapelníkova slova a CRYPTOPSY začínají v plné parádě odhalovat své trumfy pro rok 2008. McGachy nasazuje čistý vokál, leč ten v kontrastu s nadzvukovými Mounierovými sypanicemi a krkolomnějšími šestistrunnými předěly nevyznívá zrovna dvakrát kompatibilně. Škoda. Následující „Leach“ přináší ještě různorodější materiál, přesto jí McGachyho variabilní hrdlo sluší o poznání více. Kanaďané zde doslova šokují implementacemi thrashových (nástup), heavy metalových (sólo) a atmo-metalcoreových (refrén) elementů. Přesto „Leach“ hodnotím palcem nahoru, tedy přesně opačným gestem než náleží šesté skladbě „The Plagued“, která se moderním US metalcorem nechala inspirovat až přespříliš (nejen vokálně, ale bohužel i rytmicky). V závěru necelých padesát minut dlouhé novinky se opět dostávají ke slovu složitější vzorce s kvalitativním puncem „And Then You´ll Beg“, ovšem často křížené s o to rovnějšími, až příliš čitelnou melodikou protkanými úseky (slyšte „Anoint The Dead“).
„The Unspoken King“ disponuje o poznání vyváženějším mixem, Floova artilerie tedy již neční nad ostatními nástroji tak výrazně, jako tomu bylo v případě předcházející desky „Once Was Not“. Naopak black metalový opar nám trochu vysublimoval, položky jako „Endless Cemetery“ na novém albu rozhodně nehledejte, to samé však bohužel platí i pro nesmírně intenzivní výsypy typu „Carrionshine“. Velkým osvěžením je McGachyho vokální diversita, snad jen s výjimkou nadužívaného čistého zpěvu ve skladbách „Bound Dead“ a „Contemplate Regicide“.
Kanadská legenda dokázala překvapit i v roce 2008, z mého pohledu ve většině případů pozitivně. Negativní kritika se týká levných a místy jako pěst na oko působících metalcoreových citací a nepochopitelně protahovaných kompozic v samotném závěru alba. V těchto momentech jinak výtečně šlapající „The Unspoken King“ ztrácí na dynamice a, nebojím se to prohlásit, zcela zbytečně devalvuje jinak stále mocnou gloriolu CRYPTOPSY.
Jak hodnotím předchozí desky:
Blasphemy Made Flesh [7.5/10]
None So Vile [9/10]
Whisper Supremacy [10/10]
And Then You´ll Beg [10/10]
Once Was Not [10/10]
Kanadská legenda dokázala překvapit i v roce 2008, z mého pohledu ve většině případů pozitivně. Negativní kritika se týká levných a místy jako pěst na oko působících metalcoreových citací a nepochopitelně protahovaných kompozic v samotném závěru alba.
7 / 10
Matt McGachy
- zpěv
Alex Auburn
- kytara
Christian Donaldson
- kytara
Éric Langlois
- baskytara
Maggie Durand
- klávesy
Flo Mounier
- bicí
1. Worship Your Demons
2. The Headsmen
3. Silence The Tyrants
4. Bemoan The Martyr
5. Leach
6. The Plagued
7. Resurgence Of An Empire
8. Anoint The Dead
9. Contemplate Regicide
10. Bound Dead
11. (Exit) The Few
As Gomorrah Burns (2023)
The Book of Suffering – Tome II (EP) (2018)
The Book Of Suffering - Tome 1 (EP) (2015)
The Best Of Us Bleed (Best Of) (2012)
Cryptopsy (2012)
The Unspoken King (2008)
Once Was Not (2005)
None So Live (2003)
And Then You'll Beg (2000)
Whisper Supremacy (1998)
None So Vile (1996)
Blasphemy Made Flesh (1994)
Ungentle Exhumation (demo) (1993)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 47:09
Produkce: CRYPTOPSY
Studio: Garage Studios And Flo Mounier's Studio
Kontakt: CRYPTOPSY, P.O.Box 37534, 159, 25th Avenue, St-Eustache, PQ, Canada
Mě se to hodně líbí. Jak tady někdo správně napsal, tak na to, že Cryptopsy se do podobného žánru pustili poprvé, tak znějí přesvědčivěji, než většina v něm zavedených kapel. Ty čisté vsuvky bych trošku omezil, ale na některých místech sedí dobře. Jinak nový zpěvák na jedničku. Nejlepší skladba The Headsmen, to stíná hlavy!!! Jsem hodně zvědavý, kam se dostanou příště. Víc takových kapel, které se nebojí experimentovat. 15.1.2009 Přihazuju na 10. Nejlepší deska roku 2008, nemá slabšího místa.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.