OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Bez nějakého velkého humbuku kolem, bez slavnostního křtu a podobných serepetiček se nám po necelých dvou letech od vydání anglického best of alba „Time To Rise“ hlásí severočeští horalé KRLEŠ. A jak už název a hodně nepovedený obal novinky napovídá, vrací se i s tradiční slovanskou tématikou na rtech. Příznivci jistě ihned zaregistrují novice u sólové kytary (Zdeněk Šalanda za Libora Daniše), a tak bude v souvislosti s aktuálním kotoučkem určitě zajímavé sledovat, jak se popasoval s ostře sledovaným postem strunného běžce. Komu to nestačí, je tu ještě studiová premiéra frontwomanky Lucie Roubíčkové v mateřském jazyce. Pojďme na to...
I na „Perunově requiem“ je nutno rozdělit tvorbu chrabrých udatníků do dvou skupin. Tu první, naštěstí i největší, tvoří písničky na pomezí heavy/speed/thrash metalu klasického střihu, včetně příslušného metalového rýmování. Skupina si nehraje na žádné objevitele, ale je schopna přesvědčivě, jistě a v uzounkých mantinelech žánru i poměrně svébytně nabídnout konzervativnějším posluchačům slušnou porci muziky. Je nepodstatné, že přísady jsou dávno známé. Novinka do téhle kategorie nominuje hnedle úvodní svižný expres „Soumrak bohů“ (a odpustíte i ten patetický „boží“ proslov), trošku slabší heavy riffovačku „Posedlost“ (s moc pěknou techničtější pasáží v půlce a na konci), vkusně melodické „Vyhoření“ ve středním tempu (i přes tu stotisícíprvní variaci na nesmrtelné „džudášovské Brikety“), „Prokletou“, kde jednoakordovou slokou střídá příjemný bridge, asi nejrychlejší „Vykoupení krví“ se zajímavou slokou a laciným refrénem, ale především nejproaranžovanější „Ekokalypsu“, kterou bych s dovolením pasoval na nejlepší píseň celého alba. Že dětský sbor není žádné novum? Co na tom, funguje spolehlivě.
Druhou skupinu si pracovně můžeme nazvat třebas: „Co se na zábavách žádá/líbí“. Do ní spadá „drsňácká“ agitka o všudypřítomných úřednících „Nechte mě bejt!“, ze které jistě zaplesají všichni příznivci FLUSSORu a pak i vlezlý závěrečný „Poločas rozkladu“, čili „Kráv´n´roll“ zase trochu jinak. O úspěchu na příslušných místech nepochybuji, je ale poměrně zvláštní, že texty jsou psané v mužském rodě a zpívá je žena. Každopádně tahle tvář kapely je opravdu hodně specifická a jen pro otrlé či společensky unavené.
Vrátíme-li se obloukem zase na začátek, můžeme zkonstatovat, že KRLEŠ jedou ve svých tradičních kolejích (vytržených překvapivou lidovou předělávkou „Za serbskeju golu“), že novic u kytary sice nedosahuje virtuozity Jirky Karpjuka, ale potřebné si odvede, že Lucie Roubíčková v češtině drobet fláká výslovnost, takže jí občas není rozumět, ale jinak zpívá (v mixu hlasového zabarvení obou svých předchůdkyň) spolehlivě, že Sádovský coby teď již hlavní autorský tahoun ze sebe vydoloval schopnosti nejen k laciným halekačkám, nýbrž i k poctivým heavy kouskům, že... no prostě, že „Perunovo requiem“" je solidní hevík, ze kterého nemusí být ujímání. Máte-li rádi, berte.
Hodnocení si alibisticky opět odpustím...
Klasická nahrávka, jakou od KRLEŠ očekáváte. Heavy metal ve své ryzí podobě.
Lucie Roubíčková
- zpěv
Radek Sádovský
- kytara
Zdeněk Šalanda
- kytara
Jiří Zíma
- basa
Jiří Smělík
- bicí
a hostující dětský sbor
1. Perunovo requiem
2. Soumrak bohů
3. Posedlost
4. Vyhoření
5. Nechte mě bejt!
6. Prokletá
7. Ekokalypsa
8. Vykoupení krví
9. Za serbskeju golu
10. Poločas rozkladu
Perunovo requiem (2008)
Time To Rise - Best Of (2006)
Slzy Arkóny (2004)
TO (2001)
Dejte plamenům co hoří (1999)
Stín předtím (demo) (1996)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.