OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Současná poloha uhlobroďáků nejvíce působí jako pokus o navázání na přetrženou nit německých GUANO APES, a to bohužel se všemi typickými nemocemi, které mohou podobný pokus v našich podmínkách provázet. Těmi jsou neprofesionální produkce, absence silných míst, jistá nedomrlost a nedotaženost materiálu a určitá dávka českého bigbítismu. Ku cti kapele jest to, že instrumentální složka je prosycena aranžérskou zkušeností a hard rockový základ, tu a tam křísnutý stonerovým odérem, není poznamenán obvyklou dávkou plytkosti, k čemuž lze kapele pogratulovat. Střednětempým skladbám jednoznačně kraluje kytara, která táhne celek kupředu a za sebou nechává až příliš konvenční a poněkud unylou rytmiku, která nejčastěji přispívala k zívnutí, které poslech tohoto kotouče provázelo. Samostatnou kapitolou je zpěv, ve kterém je znát až příliš viditelná snaha o přiblížení se poloze a barvě Sandry Nasic. Velkou škodou je i to, že se Sandrou Nasic nasává mladá zpěvačka Petra i většinu nešvarů této hlasově poměrně slabé pěnice – těmi jsou nepříliš velký rozsah v melodických vokálech, nepřesvědčivá a nepříliš zajímavá čistá barva hlasu. To je zčásti kompenzováno chraplákem a agresivnějšími vpády, které jsou přeci jen z ženského hrdla o něco exotičtějším zbožím. Pokud jde o malebnější momenty alba, vyznívají hlavně díky vokálu poněkud toporně a liše, nicméně věřím, že se Petra vyzpívá – náznaky něčeho zajímavého v hrdle má.
Druhé plnohodnotné albovce kapely lze připočíst k dobru několik dobrých instrumentálních nápadů, hezky zaranžovanou kytarovou práci a docela povedený zvuk. Na to, aby mě však CHAOS IN HEAD donutili prohánět novinku ušními boltci i mimo dobu, která je nutná k napsání této recenze, to však nestačí. V porovnání s GUANO APES je vše potřísněno o poznání šedšími odstíny barev, albu chybí uvěřitelné emoční jádro a živelnost. Pomalé jemnější skladby sráží na kolena vokál, živelnější opět nedostatek energie. Velmi dobře si však dokáži představit, že naživo CHAOS IN HEAD fungují výtečně - z kotouče se na mě však valí skladby, které zůstaly na půli cesty a já chci věřit, že dříve než za tři roky se kapela přihlásí s reparátem obsahujícím hlavně vyspělejší vokál a dotaženější skladby.
Čeští GUANO APES?
4,5 / 10
1. In My Head
2. You Irritant!
3. Lost Time
4. Septicaemia
5. Every Fucking Night
6. Freakside
7. Killed
8. Heaven On My Side
9. Break It
10. Fwata Njáyo
Rezzonation (2007)
Opium (2004)
demo In 2002 (2002)
Negativy (2001)
Promo 95 (1995)
Flower Of A Blind Man (1994)
Vydáno: 2007
Vydavatel: Élysion
Stopáž: 39:10
Produkce: Kopec, Haf, CHAOS IN HEAD
Studio: Shaark
za ty fotky, za ty xichty, za to co jsem přečet v recenzi a za to , že blbý čeští interpreti opět nejsou schopný si ani usrat bez toho, aby něco okopírovali ze zahraniční konkurence... (vím, že to stejně lepší nebude)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.