OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Keby som na toto miesto skopíroval recenziu predvlaňajšej dosky „(A) Senile Animal“ a zmenil názvy skladieb, zrejme by si nikto nič nevšimol. Nie, že by MELVINS uviazli v slučke samovykrádania; ich styl je však natoľko osobitý a nezameniteľný, že čakať jeho dramatickú inováciu je mimoriadne naivné. A rovnako zbytočné.
Tak, ako nemálo kapiel, ktoré si vlastný žáner vynašli sami, majú MELVINS to svoje dávno „odrobené“. Aj napriek tomu (alebo práve preto) táto partička pôvodom zo štátu Washington odchovala už tri generácie hudobníkov. Na MELVINS prisahala prvá vlna grunge zo susedného Seattlu, vyše pätnásť rokov fungujúci eklektickí Japonci BORIS si podľa skladby z repertoáru Kinga Buzza a spol. vybrali názov a pre dnešnú – ktoviekoľkátu už – vlnu alternatívnej tvrdej muziky spoza oceánu sú nespochybniteľným a o nič menším kultom.
Ťažko sa čudovať, že MELVINS dnes vydávajú pod hlavičkou jednej z bášt experimentálneho metalu, Ipecac Recordings. I charizmatický blázon Mike Patton kúzlu sludge-metalových pionierov prepadol: desať rokov po tom, ako za MELVINS stál major label, majú dnes voči svojej cieľovej skupine snáď ešte lepšiu pozíciu. V rýchlom, preplnenom a globalizovanom svete je značka dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, v tomto prípade k prospechu veci.
Čo vlastne na „Nude With Boots“ nájdete? Zopár konštánt, z ktorých hneď prvou je pre MELVINS typický „opačný“ obal CD s hlavným motívom tam, kde majú normálne CD prednú stranu bookletu (a naopak) – a opäť signovaný Buzzovou manželkou Mackie. Druhým z nemenných faktorov je exaltovaný, silový hlas Buzza Osborna, stále sa motajúci na polceste k svojmu skoromenovcovi Ozzymu. Tretím je jeho gitarová hra, pokrývajúca celé farebné spektrum, klenúce sa od dusivo ťažkých pomalých riffov ponad mosty z prstolamných vyhrávok až po ľahké, vzdušne rockové akordy. A čo prekvapí? Inštrumentálne intermezzá „Dies Iraea“, „Flush“, z ktorých to prvé by mohlo otvárať ktorýkoľvek pravo zlovestný blackmetalový album a to druhé by sa nestratilo na žiadnom z bočných projektov Mike Pattona. Tých, čo nepočuli „(A) Senile Animal“ môže očariť kolaborácia s mladíkmi z BIG BUSINESS. Jared Warren (basgitara) a Coady Willis (bicie) sú dnes právoplatnými členmi MELVINS. Zdvojená, ťažká rytmika evokuje „thrakovskú“ epizódu v histórii KING CRIMSON – MELVINS takisto zvládajú hrať tvrdo a s rozumom. Hit „The Kicking Machine“, ktorý recenzované dielo otvára, poslúži ako priamy dôkaz, škoda, že na zbytku albumu nemá priameho konkurenta.
MELVINS dokázali absorbovať a po svojom pretvoriť odkaz (pre)historického sabbathovského metalu, jeho „stoner“ variácií z osemdesiatych rokov; precválali a absorbovali to najlepšie z krátkeho obdobia grungeovej horúčky a dnes do popredia sa tlačiaceho post-hardcorového besnenia, drviaceho svojou urputnou, podladenou pomalosťou. Nie je tu veľa nôt, ktoré by ste ešte nepočuli. MELVINS môžu znieť historicky, až pokým si neuvedomíte, že tú históriu sami píšu.
"Nude With Boots" nesklame dlhoročných fanúšikov THE MELVINS ani tých, čo ich objavili dnes. Alebo až zajtra.
7,5 / 10
King Buzzo
- spev, gitara
Dale Crover
- bicie, spev
Jared Warren
- basgitara, spev
Coady Willis
- bicie
+
Haze XXL
- gitara, spev
1. The Kicking Machine
2. Billy Fish
3. Dog Island
4. Dies Iraea
5. Suicide In Progress
6. The Smiling Cobra
7. Nude With Boots
8. Flush
9. The Stupid Creep
10. The Savage Hippy
11. It Tastes Better Than The Truth
Nude With Boots (2008)
(A) Senile Animal (2006)
Houdini Live 2005: A Live History Of Gluttony And Lust (2006)
Pigs Of The Roman Empire (2004)
Hostile Ambient Takeover (2002)
The Colossus Of Destiny (2001)
Electroretard (2001)
Alive At The F*cker Club (2001)
The Crybaby (2000)
The Bootlicker (1999)
The Maggot (1999)
Honky (1997)
Stag (1996)
Stoner Witch (1994)
Prick (1994)
Your Choice Live Series (1994)
Houdini (1993)
Lysol (1992)
Melvins (1991)
Bullhead (1991)
Ozma (1989)
Gluey Portch Treatments (1987)
10 Songs (1986)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.