OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Rok 2008 je rokem BLOODBATH. Severský all star band dokonale zmobilizoval své síly a poslední dobou hodně strádající diskografii rozšířil hned o tři nové přírůstky. Předkrm obstaralo MCD „Unblessing The Purity“, dále následovalo výživné prolévání životodárné tekutiny za asistence wackenských kamer a aby toho náhodou nebylo málo, právě v těchto dnech je nám servírován hlavní chod, totiž třetí dlouhohrající deska „The Fathomless Mastery“. Ona čtyřletá pauza ale není nijak překvapivá, vydělávat na chleba se prostě musí a to samozřejmě velmi dobře vědí i základní stavební kameny BLOODBATH. Nebohý projekt je tedy uložen k ledu a na pultech obchodů se v mezičase objevují nejrůznější výlisky s logem OPETH nebo KATATONIA. Plnohodnotná reaktivace nastala až letos, s její druhou fází, konkrétně pak DVD „The Wacken Carnage“, jsme vás již seznámili, nyní přichází na řadu stručný pohled na „The Fathomless Mastery“.
Na úvod si neodpustím zopakovat asi většině z vás známé informace ohledně změn v line-upu kapely. Dana Swanö vystřídal nový kytarista Per Eriksson a místa u mikrofonu se znovu zmocnil starý známý Mikael Åkerfeldt, kterého velmi dobře známe již z debutové nahrávky „Resurrection Through Carnage“. Jenže v té době byli BLOODBATH daleko více old schoolovou záležitostí než jsou dnes, bohatě čerpali z odkazu prvotních „devadesátkových“ kapel, a to jak po stránce instrumentální, tak po stránce zvukové. Už druhý záznam „Nightmares Made Flesh“ ale znamenal jistý odklon od přísně vymezeného stockholmského vzorce směrem k „modernějšímu“ a mnohem hitovějšímu žánrovému pojetí. Osobně jsem tenhle ústup od retrospektivních výletů ke kořenům švédské death metalové odnože přivítal, neb kapela tím udělala velmi důležitý krok k formování vlastní, mnohem specifičtější tváře.
Tento chvályhodný proces pokračuje i na aktuální sbírce „The Fathomless Mastery“, už po prvních pár taktech (nejpozději pak při prvním výjezdu melodické linky) je totiž jasné, že neposloucháme DISMEMBER v období „Massive Killing Capacity“, ale pouze a jen novou desku BLOODBATH. První skladba, jenž se dostala k mým uším byla valivá „Mock The Cross“, očekával jsem tedy spíše rozvážné a především střednětempé diktování, nicméně nakonec je pravdou pravý opak, máme totiž co dočinění s hodně syrovou a místy až překvapivě přímočarou deskou. V případě Axenrotovým blastbeatingem protkané „Drink From The Cup Of Heresy“ (konkrétně pak mám na mysli pasáž 0:57 – 1:13) se mi dokonce vybavilo počínání kapely okolo Tobiase Sidegårda – švédských black/death metalových věrozvěstů NECROPHOBIC (v období „Bloodhymns“). Dle mého se sázka na svižnější rytmiku vyplatila, horší je to už s poměrně předvídatelnou melodikou střiženou přesně podle šablony made in „Outnumbering The Day“, highlightu předcházejí kolekce „Nightmares Made Flesh“. Jistě, hitový potenciál „At The Behest Of Their Death“ nebo „Treasonous“ je tím samozřejmě zaručen, nicméně dlouhodobá trvanlivost obou skladeb už tolik ne. Posunem kupředu je naopak zvuk, dostatečně hluboký, již kompletně zbavený prastaré old schoolové patiny a místy lehce „blackově“ naostřený.
„The Fathomless Mastery“ rozhodně nezpůsobí takový poprask jako se to povedlo desce předešlé. Jistě, namlsaný příznivec dostane vše co očekával, leč tentokráte již bez oné přidané hodnoty zvané „Překvapení“. I tak ale BLOODBATH nabízejí velmi kvalitní, instrumentálně skvěle odvedenou práci, ještě navíc obohacenou velkou dávkou nadhledu, ale současně i respektu k death metalu jako takovému. Mně osobně tohle sympatické počínání vychází na kulaťoučkou osmičku. A jak jste na tom vy?
"The Fathomless Mastery" rozhodně nezpůsobí takový poprask jako se to povedlo desce předešlé. Jistě, BLOODBATH znovu nabízejí velmi kvalitní, s nadhledem odvedenou práci, leč tentokráte již bez oné přidané hodnoty zvané „Překvapení“.
8 / 10
Mikael Åkerfeldt
- zpěv
Anders Nyström
- kytara
Per Eriksson
- kytara
Jonas Renkse
- baskytara
Martin Axenrot
- bicí
1. At The Behest Of Their Death
2. Process Of Disillumination
3. Slaughtering The Will To Live
4. Mock The Cross
5. Treasonous
6. Iesous
7. Drink From The Cup Of Heresy
8. Devouring The Feeble
9. Earthrot
10. Hades Rising
11. Wretched Human Mirror
The Fathomless Mastery (2008)
The Wacken Carnage (DVD) (2008)
Unblessing The Purity (MCD) (2008)
Nightmares Made Flesh (2004)
Resurrection Through Carnage (2002)
Breeding Death (MCD) (1999)
Datum vydání: Pondělí, 6. října 2008
Vydavatel: Peaceville Records
Stopáž: 41:37
Produkce: David Castillo & BLOODBATH
Studio: Ghost Ward Studios and Park Studios
Mastering: Björn Engelmann at Cutting Room
Cover artwork: Dusty Peterson
Ale áno. BLOODBATH opäť neprichádzajú s ničím novým, stavajú na vlastnom recepte, ktorý vychádza zo starých, dávno známych ingrediencií. Napriek tomu to nejakým zázrakom funguje - "The Fathomless Mastery" očakávania nesklamalo v žiadnom slova zmysle. Rozumné dávkovanie a nadhľad, ktorý okolo BLOODBATH vytvára takmer hmatateľnú auru, tvoria z môjho pohľadu ťažko odolateľnú zmes.
Inak k analytickej recenzii kolegu experta niet čo dodať.
Nejvíc mě u této nahrávky drží vokál. Vše ostatní je jaksi standard.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.