OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nestáva sa často, aby sme sa na na stránkach Metalopolis venovali už raz recenzovaným albumom. Vinylová edícia (stále ešte) aktuálnej nahrávky INSANIE je výnimkou, ktorá si to zaslúži. Z viacerých dôvodov.
Nové vydanie „Rock’n’Freud“ – možno neúmyselne a mimochodom – nadväzuje na tradíciu, ktorú INSANIA dodržiavala medzi rokmi 1993 až 1997, keď každému albumu predchádzal asfaltový sedempalec – „Vertigo“ prišlo pred kultovým „Crossfade“, „Caught Red-Handed“ naznačil to, čo dopovedala doska „God Is Insane... Join Him“ a „Woodoo Astrology“ predskakovalo „Virtu-Ritual“. Alebo dokonca ťahá novú líniu z bodu, ktorým bol prvý album SKIMMED, hardcorového predchodcu INSANIE, ktorý vyšiel (samozrejme na platni) tesne po revolúcii a je považovaný za jednu z prvých legálnych nezávislých nahrávok na území Československa.
V druhom rade: pomerne neznámy label Magick Disk Music týmto počinom dostáva gramofónové platne naspäť na metalovú scénu (aj keď o príslušnosti INSANIE k „metalistom“ by sa možno dalo diskutovať). Platne dlhý čas patrili hlavne k punkovému či hardcore podhubiu, konieckoncov vydavateľstvá Silver Rocket a Day After v kvalite ich produkcie už roky držia krok so svetom. Digitalizácia hudby a postupné miznutie hmotného nosiča so všetkými jeho atribútmi – grafikou, bookletom či médiom samotným – v uplynulých rokoch vyvolala reaktívnu vlnu opätovného záujmu o vinyl. Na internete sa dokonca dajú nájsť články, ktoré ešte prednedávnom zabudnutým platniam prisudzujú rolu nástupcu CD. Akokoľvek paradoxne to znie, teória o tom, že „masám“ postačia empétrojky, fajnšmekrom zostanú elpéčka a cédéčka nikto potrebovať nebude, má v sebe istú logiku.
Tohtoročná reedícia „Rock’n’Freud“ (500 kusov na bielom vinyle za cenu o desať korún vyššiu ako CD), akokoľvek „undergroundová“, je takmer dokonalým artefaktom. Precízny artwork, ktorý zdobil už redblackovské CD vydanie albumu, je po zväčšení na LP formát ešte pôsobivejší, to isté platí pre obal na platňu samotnú, nahradzujúci booklet. I keď po hudobnej stránke sa reedícia od pôvodného vydania nelíši, rozdiel v tom, ako pôsobí, je priepastný. Kvalita tlače a lisu platne samotnej je skutočne mimoriadna.
Za seba poviem, že „Rock’n’Freud“ som si skutočne vychutnal až z vinylu. Akokoľvek pozérsky môže toto tvrdenie znieť, je to tak. Psychológia a podvedomie fungujú a rozdiel medzi vyberaním platne z obalu a dvoma klikmi myši je tak obrovský, že nevadí, že nejde o najsilnejšiu nahrávku v histórii skupiny.
Pán Freud sa isto usmieva pod fúzy.
Foto: Tudy, Calvera
Takmer dokonalý artefakt.
Poly
- gitara, tenor
Klíma
- basgitara
Black Drum
- bicie
Tudy
- klávesy
1. Disneyland vyděděnců
2. A budiž tma
3. Je mrtvá
4. Sin Is In
5. Večer, kdy Freud zpíval basem
6. Tenhle vesmír je náš
7. Kakofonie ohně
8. Noční motýl
9. Vše pod sluncem je rituál
10. Pochod podsvětím
11. Velký NE
12. Kážem vodu, pijem krev
GRRRotesky (2022)
Na počátku byl spam (2017)
Zapal dům poraž strom... (2013)
Kult hyeny (2010)
Rock'n'Freud (LP) (2008)
Rock'n'Freud (2007)
Out (2004)
Trans-Mystic Anarchy (2001)
Recycling (Live in Seattle) (2000)
Virtu-ritual (1998)
Woodo Astrology (7'') (1997)
God Is Insane – Join Him (1996)
Caught Red-Handed (7'') (1995)
Crossfade (1994)
Vertigo (7'') (1993)
R.U.Dead? (demo) (1992)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Magick Disk Music
Stopáž: 43:12
Produkce: Frantik Musel, Miloš Dodo Doležal a INSANIA
Studio: Hacienda
v cechach se moc lepsich alb nerodi... skvelej zvuk, muzika a jak je zvykem perektni texty a neopakovatelna atmosfera ;)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.