PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na čí straně stojíte? Je vám bližší bělounká andělská nevinnost bez poskvrnky nebo si libujete spíš v čmoudu ohně pekelného? A na prémiovou otázku, zda byste se na dovolenou raději vypravili do sedmého nebe či do nejhlubšího pekelného kruhu, odpověď máte? Fajn, můžete mi ji tedy pošeptat... a nebojte se, mám pochopení - jeden má rád bohy, druhý zase rohy - vaše odpovědi si nechám pro sebe, však jsme jen lidé. Ono je to totiž beztak jedno a „Rozsévač větru“ vás o tom může přesvědčit.
Maja Lidia Kossakowská (1972) je Polka, jak už jste jistě dávno pochopili z jejího příjmení. Vystudovala střední uměleckou školu, absolvovala fakultu středomořské archeologie, externě spolupracuje s televizí, ale je především spisovatelka. Na svém kontě má krom sbírky povídek i dva díly románu „Řád konce světa“, v naší republice však (koneckonců stejně jako doma v roce 2004) startuje její románová tvorba právě „Rozsévačem větru“. A že je to počin veskrze zajímavý jistě netřeba dodávat.
O čem je? Samozřejmě o andělích a pekelnících. Sledujeme střídání u moci, kdy do té doby prostí Archandělé jsou samotným Bohem povýšeni na správce nebeských držav na úkor starých zkostnatělých pradávných Archontů. Shlédneme znovuzrození Daimona, Pána meče a hlavního hrdiny příběhu, pod novým jménem Abbadon - Hubitel. Jestli se vám ale teď zdá, že to bude nuda, jste vedle jak kolega Louža se svými teoriemi o heavy metalu. Akce, intriky, pak pro změnu akce a zase intriky. Archandělé skrývají velká tajemství, známá jen nemnoha zasvěceným a právě ta jsou teď ohrožena drzým nepřítelem, Stínem, samotným opakem a popřením Pána. Kde je vlastně Bůh, proč neodpovídá?
Pokud jste vášnivými čtenáři biblických kousků, jako první vás zřejmě překvapí (pomineme-li imaginaci a volné nakládání s postavami, které jsou u fantaskního románu pochopitelně nutné a které autorka i přehledně vysvětluje v závěrečných Glosách) mluva. Nejen satanáši, nejen vyvrhelové z Limba (Země nikoho), ale i Archandělé jsou lidští jako... no lidé, takže se i tak oslovují. Není tedy sebemenší problém, když Gabriela nazve spolubojovník „Gejbem“, Michael je „Miky“ atd. Navíc ani příslušníci pekelných legií nejsou žádnými zavšivenými rohatci, nýbrž jen odpadlíky z nebe, horší andělská já, a tak se setkáme s pochybujícím Luciferem, zvaným Lampa, i jeho ostřejším vykonavatelem Asmodeem. A světe, div se, Kossakowská nechává politické špičky obou táborů tajně kooperovat. Cože nám to připomíná?
Nemá smysl více prozrazovat z děje. Ten příběh je prostý, postavy (víceméně) známé, jen styl polské autorky a způsob zpracování tomu dává mnohem víc - jiskru, styl. Inu, další potvrzenka dávné teorie, že „východní“ spisovatelé dávají v představivosti a nápadech těm anglosaským čím dál častěji pořádně přes půlky.
Povedená fantaskní variace na biblické téma.
8 / 10
Vydáno: 2008
Vydavatel: Triton
Maja Lidia Kossakowská: Rozsévač větru (Siawca viatru)
Překlad: Stanislav Komárek
Obálka: Piotr Cieśliński
Triton(Trifid), 2008
480 stran.
Cena: 349,-Kč.
ISBN: 978-80-7387-079-9
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.