OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na sólovku „S.o2“ fanúšikovia IN THE WOODS... čakajú minimálne odvtedy, čo demoverzie oboch polovíc skladby „S.o2“ vyšli na kompilácii vydavateľstva Karmakosmetix, zdarma pribalenej k pamätnému rozlúčkovému živáku lesníkov. Hoci sa Christer Cederberg k IN THE WOODS... pripojil len pár mesiacov pred vydaním posledného radového albumu „Strange In Stereo“ a logicky tak celkový obraz o tvorbe kapely takmer neovplyvnil, dodnes sa berie ako jedna z kľúčových postáv nórskej legendy – vo svetle jeho post-woods tvorby verzus tvorby ostatných členov vec vcelku logická. Dnes ho zamestnávajú takmer mainstreamoví ANIMAL ALPHA a novinka STILLE OPPRØR mala byť ich opakom. „S.o2“ je nakoniec prekvapením hneď z niekoľkých dôvodov. Okrem toho, že je album oveľa elektrickejší, než sa pôvodne očakávalo, on vlastne albumom ani nie je. Sedem skladieb, z ktorých jedna je outrom predošlej a ďalšia outrom celého albumu, tvorí skôr čosi ako dlhohrajúce EP – oxymoron, ktorý už zhmotnili napríklad aj THE GATHERING svojim „Black Light District“. Či je to na 7 rokov príprav veľa alebo málo?
Dobrou správou je, že krochkať blahom môžu všetci, ktorí mali od IN THE WOODS... najradšej zbierku „Three Times Seven On A Pilgrimage“. S rokmi ďalších nabalených skúseností, ešte viac zdokonalenou a oveľa odvážnejšou intímnosťou a najmä bez akýchkoľvek náznakov metalu pôsobí „S.o2“ baladicky folkovo. Okrem toho nápadne počuť gilmourovského ducha PINK FLOYD a najmä v prvej skladbe šokujúcu „poctu“ ANATHEME. Album možno rozdeliť na tri časti. Tú prvú tvoria „najhitovejšie“, okamžite charakteristické, 70. rokmi napáchnuté skladby „L Tune“ a „Meanwhile“, druhú slabina albumu, trojica „Reconnect“, „Reconnect Outro“ a „Disquietude“, ktorú by meditatívna a tichá nálada albumu bohužiaľ takmer uspala, nebyť vyvrcholenia v posledne menovanej, ktoré tomu dá po niekoľkominútovom blúdení aspoň aký taký zmysel. No a na záver titulná, jedenásťminútová a napriek prearanžovaniu dobre známa kompozícia, v ktorej väčšina zmien znamená zmenu k lepšiemu – s výnimkou pasáže s hosťujúcou Catherine Bø, ktorá bola v pôvodnej verzii oveľa čírejšia a úprimnejšia.
STILLE OPPRØR pravdepodobne nikdy nebude Cederbergovou prioritou. To ostatne ani neprekáža, najmä ak autorov perfekcionizmus nedovolí dať von čokoľvek iné než produkčne dotiahnutú a nahrávku s vdýchnutou dušou. Neviem ako vy, no ja som si už celkom príjemne zvykol na to, že v dnešnej dobe môže oveľa viac potešiť charizmatický verejný šuplík než so všetkou vážnosťou a vervou brané, no sterilné a premotivované zbierky full-time hudby.
P.S.: Tento album vyšiel vo vydavateľstve Karmakosmetix J. K. Transetha, bývalého speváka IN THE WOODS..., zároveň s jeho vlastnou sólovkou. Bez alibizmu a vyhovárania sa: súboj dvoch najvýznamnejších postáv bývalej kapely skončil fascinujúcou remízou.
Bude sa vám páčiť, ak máte radi:
ANATHEMA - A Fine Day To Exit
IN THE WOODS... - Three Times Seven On A Pilgrimage
TRANSIT - Decent Man On A Desperate Moon
Dlhoočakávaný album sklamal iba krátkou minutážou a "skladbážou". Možno aj vďaka nej však vynikne atraktivita pominuteľnosti vrcholových momentov.
8 / 10
1. L Tune
2. Meanwhile
3. Reconnect
4. Reconnect Outro
5. Disquietude
6. S.o2
7. Intrumental
S.o2 (2008)
Prosjekt 2 13 (2001)
Výborná nahrávka. Odlesky legendárních IN THE WOODS... jsou na ní jasně patrny, přesto působí zcela autenticky a svojsky. "S.o2" je poklidným, dospělým, silným, pomalu plynoucím albem, které ocení milovníci výše zmíněného seskupení, stejně jako příznivci post-tváře dalších podobně zaměřených kapel.
presne podľa môjho momentálneho gusta...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.