MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Inscenace renomovaného samorosta J. A. Pitínského jakoby do Dlouhé spadla ze zcela jiné dimenze. Hodně krácené drama čínského dramatika Kchung Šang-žena ze 17. století vypráví o lásce, válce, zradě a nalezení vnitřního klidu. A překvapivě v českém nastudování nikoli prostředky typickými pro divadlo tuzemské. Pitínský vnutil svým hercům silnou orientální stylizaci řeči, výrazně zpěvavou intonaci, přepjaté gesto a cupitavý pohyb. Hra má tak úplně jiné tempo, než na jaké je našinec zvyklý. Samozřejmě se tak inscenace ocitá v ohrožení, že nebude akceptována, ale toto riziko přijímá v úplnosti. Nesnaží se jít na ruku, ale na ploše tří hodin vtahuje diváka do zcela jiného myšlenkového i hodnotového vesmíru, unáší ho z víru všednosti do světa, kde věci padají pomalu a slova se říkají s obřadnou rozkoší. Přes všechnu stylizaci takřka zázračně nerpůsobí nic přehnaně, mechanicky, herci přijímají režisérovu vizi za svou a dokáží se vcítit do dramatu, které rozhodně nestojí na efektu reálného, ale spíš na výrazném přehrávání. Scéna, hudba, choreografie pohybu, to vše dokonale zapadá do mozaiky, která dává obraz jedné z nejlepších inscenací, kterou můžeme na prknech pražských divadel v současnosti vidět. "Vějíř s broskovými květy" kupodivu nezasahuje jen estetickou stylizací, ale i obsahem. Milé překvapení.
9 / 10
Vydáno: 2008
Kchung Šang-žen: Vějíř s broskvovými květy. Divadlo v Dlouhé. Režie: J. A. Pitínský. Scéna: Jan Závarský. Kostýmy: Michaela Hořejší. Hudba: Richard Dvořák. Hrají: Helena Dvořáková, Klára Sedláčková-Oltová, Magdalena Zimová, Michaela Doležalová, Lenka Veliká, Jan Vondráček, Miroslav Táborský, Pavel Tesař, Tomáš Turek a další.
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!