OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jediní svojho druhu, chcelo by sa povedať – alebo, ešte presnejšie, tí poslední. Nie, že by dosť pravých vikingských metalistov stále nedupalo po pódiách celej Škandinávie (a nielen tej), ťažko však nájdete druhých, ktorí majú stále čo povedať bez toho, aby vypadlo vždy to isté.
ENSLAVED na turné k svojmu desiatemu albumu ponúkajú divokú jazdu ponad jeden a pol dekády. To, že (v deň koncertu tridsiate piate narodeniny sláviaci) Ivar Bjørnson a Grutle Kjellson stále stavajú na základoch, ktoré položili vznikom kapely v roku 1991, dokazuje ľahkosť, s ktorou sa striedali skladby z jej prehistórie s tými dnešnými. To, ako moderní dokážu ENSLAVED byť, ukazovala vynikajúca projekcia zaberajúca celý priestor za pódiom – výborné spriahnutie s hudbou a rovnako kvalitné spracovanie by obstálo v porovnaní s nejedným z post-rockových ansámblov, ktoré vo videu tak často nachádzajú zaľúbenie. Ale nielen tá: „zotročení“ Nórovia sa z okov žánrových stereotypov dokážu vymaniť s tou istou ľahkosťou, s ktorou si ich nasadzujú. Okrem výborných inštrumentálnych výkonov (nedá sa nespomenúť utiahnutý klávesák Herbrand Larsen, ktorý s istotou odspieval takmer všetky „čisté“ party) upútala rafinovanosť aranží, ktorá stierala rozdiely medzi skladbami z rôznych ér skupiny, i keď starinky tlačili na pílu s neporovnateľne väčšou silou.
Bjørnson a Kjellson sa v ceste za hudobným vývojom nevydali cestou ULVER – mieriacou k de facto úplne iným žánrom – naopak, podarilo sa im „klasickým“ metalom naočkovať postavy spájané s inými hudobnými škatuľkami, za všetkých spomeňme hlukového guru Lasse Marhauga (JAZZKAMMER) alebo elektronické divožienky Maju Ratkje a Hild Sofie Tafjord (v rámci projektu TRINACRIA). Rozhľad a nadhľad vynikne naživo o to viac – pri posluchu albumu nevidíte, ako z echt kovovo vyobliekaných Nórov strieka pot pri strúhaní takmer progmetalových figúr v tempe poriadneho polárneho fujaku. A to sa ako správni metalisti stihli ten istý deň opiť na viedenských vianočných trhoch.
To, ako stopercentní sú ENSLAVED naživo, vyniklo v kontraste s predskokanmi. Ak preskočíme zúfalých domácich HORNS OF HATTIN, ktorých by na hlavu porazila akákoľvek československá blackmetalová úderka (a to je čo povedať), ani dvojica spolkov, ktorá s hlavnými hviezdami brázdi celú Európu, neoslnila. V našich končinách neznámi KRAKOW spočiatku upútali logom v štylizovanej azbuke – v Nórsku je zrejme povedomie o poľštine trochu hmlisté. Našťastie, to, čo treba robiť na pódiu, majú naštudované lepšie: staromilský (a dnes znova moderný) doom- či stoner metal amerického strihu bol odohraný s patričnou istotou a v spojení s výborným zvukom a akurátnou stopážou vôbec nenudil. KRAKOW navyše disponujú potrebným nasadením a akurátnou dávkou pódiového showmanstva – skrátka všeko v poriadku, akurátna predkapela, ktorú nemáte chuť prestáť v rade na pivo, ale headlinerov nezatieni.
AUDREY HORNE na pódium vyšli s aurou kontroverznosti – ako skupina, o ktorej sa hovorí hlavne preto, že v nej členovia GORGOROTH a ENSLAVED hrajú radio-friendly metal (a súdiac podľa ohlasov sa im darí). Po intre, vzhľadom na názov kapely pravdepodobne z „Twin Peaks“, však nastalo sklamanie: títo páni totiž znejú presne tak, ako keď sa tvrdí metalisti rozhodnú zhudobniť svoje predstavy o modernom pope. Teda ako x-tý klon METALLICY skrížený s imidžom priemerného amerického mallcoru. S výnimkou poslednej skladby dokázali AUDREY HORNE zabaviť len gymnastickými cvičeniami, ktorými gitarista Arve Isdal (ENSLAVED) a potetovaný frontman Toschie nešetrili.
No keď sa k vyššie napísanému pridá na Rakúsko nezvykle pünktlich organizácia – všetky skupiny svoj set odsypali na minútu presne podľa harmonogramu, ktorý v klube visel na každej druhej stene – je jasné, že podľa hesla „koniec dobrý – všetko dobré“ sme sa aj tentokrát dopracovali k happyendu, ktorý nesmie chýbať pri žiadnom metalovom reporte. Skål!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.