OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Dvadsaťjedna skladieb o Márii Antoinette z pera dua strelených Američanov, vydávajúcich na Relapse? Ajajaj. Málokedy strkám CD do prehrávača s tak neistou predstavou o tom, čo sa na mňa z reproduktorov vysype: a úvodné piesne na žiadne otázniky odpoveď nedávajú. (Indie)rockujúca „Blackpowder“ by sa nestratila na MTV, hardcorová dvojka „Thermidor“ pre zmenu ukľudní puristov, ktorí by sa začali čudovať, na čo to Relapse umiestnili svoje logo. Aspoň na chvíľu.
Charizmatická Amber Valentine a jej mierne spustnutý priateľ Edgar Livenwood pochádzajú zo severoamerických Athens – presne toho mesta, ktoré hudobnému priemyslu dalo THE B-52’s a R.E.M. Niet divu, že produkcia JUCIFER v sebe obsahuje čosi zo snáď každého hudobného prúdu, ktorý sa aspoň ako-tak dá vtesnať do škatuľky s nápisom rock. Úvodné dve skladby už spomenuté boli, nasledujúca „To Earth“ je ukľudňujúca popina, štvrtá položka tracklistu upúta rozostreným sludgeovým spodkom, z ktorého trčí Amberin hlas (mimochodom – ak v kontexte JUCIFER začujete niečo o noise-rocku alebo sludge, berte to s tak veľkou rezervou, ako dokážete). Explózia kapiel vedených energickými slečnami sa nevyhla ani extrémnejším žánrom a ženský element je tým kľúčovým aj na „L’Autrichienne“. JUCIFER v sebe majú všeličo z najrôznejších „babských“ počinov, od PJ HARVEY, ktorú Amber (aj prácou s hlasom) pripomenie v kľudnejších pasážach, cez THE DRESDEN DOLLS (postavených na rovnakom modeli s dámou za mikrofónom a jej drahým za bicími) až po MADE OUT OF BABIES či STOLEN BABIES, s ktorými ich spája príslušnosť k súčasným tvrdým žánrom, vstrekujúcich do rozhorúčeného motora ostrý metal a výbušný hardcore – rovným dielom a neváhajúc výslednú zmes okysličiť spôsobom, ktorý by nie až tak dávno nebol úplne predstaviteľný. V akustickej „Fleur de lis“ sa JUCIFER pustia až nebezpečne blízko k folku, udusenému hneď prvým, ťažkým riffom nasledujúcej inštrumentálky „Procession a la guillotine“.
Striedanie absolútnych kontrastov je hlavnou devízou vyše sedemdesiat minút trvajúceho albumu, i jeho zásadným problémom. Postaviť modernú dosku na stručnom sumáre života Márie Antoinetty môže vyzerať ako zaujímavý koncept, no po hudobnej stránke sa nedá nájsť veľa styčných bodov s érou na konci osemnásteho storočia. Čosi naznačí neohrabaná francúzština, ktorou si Amber sem-tam pomáha, no inak sa bez študovania poznámok v booklete nedá odhaliť, čo sa to vlastne má diať – každá pieseň má vlastný textový motív rámcovaný francúzskou revolúciou, no nie vždy sa ho podarí dotiahnuť do po všetkých stránkach zmysluplnej podoby.
Výnimkou je titulná vec, nežná, no úplne rezignovaná, rovnako ako listy hlavnej hrdinky písané najbližším pred jej popravou. Vrchol však prichádza v „Noyade“, chladnej a dusivej, pomalej skladbe o krutom šialenstve vlády teroru, ku ktorej sa od hesla „Liberté, fraternité, egalité“ Francúzi za pár rokov od pádu Bastily prepracovali.
„L’Autrichienne“ je ambiciózny album, ktorý nenaplnil svoj potenciál po samý vrch. I tak sa jedná o nepríliš opočúvanú, eklektickú a energickú zmes, ktorej dominuje variabilný hlas Amber Valentine. Ideálny tip pre priaznivcov ktorejkoľvek zo skupín uvedených vyššie v texte.
Ambiciózny album, ktorý nenaplnil svoj potenciál po samý vrch. Nepríliš opočúvaná, eklektická a energická zmes pre priaznivcov spolkov so ženou za mikrofónom - od MADE OUT OF BABIES cez STOLEN BABIES až po THE DRESDEN DOLLS a PJ HARVEY.
7 / 10
1. Blackpowder
2. Thermidor
3. To Earth
4. Deficit
5. Champ de Mars
6. Fall Of The Bastille
7. To The End
8. Armada
9. L'Autrichienne
10. Behind Every Great Man
11. October
12. Birds Of A Feather
13. Traitors
14. The Law Of Suspects
15. Noyade
16. The Mountain
17. Window (Where The Sea Falls Forever)
18. Fleur de lis
19. Procession a la guillotine
20. Coma
21. The Assembly
L'Autrichienne (2008)
If Thine Enemy Hunger (2006)
War Bird (2004)
I Name You Destroyer (2002)
Lambs (EP) (2001)
Calling All Cars on the Vegas Strip (1999)
Champ De Mars, L'autrichienne, Noyade a The Assembly 9/10
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.