OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nové mini italského dua VANESSA VAN BASTEN s radostí „točím“ už několik posledních týdnů a říkám si, že to s tím post rockem nebude tak úplně zlé. Žánr, který v začátcích svého boomu několik let zpátky přinesl velice příjemnou alternativu ke stávající kytarové muzice, se postupem času transformoval v nudné semeniště ještě nudnějších kytarových vrzalů, hrajících si na přemýšlivé náladotvůrce. A přesně na opačném pólu se nacházejí tito Italové, kteří, když už ničím, tak zaujmou rozhodně netypickým názvem. Netypickou můžeme naštěstí nazvat i jejich tvorbu, která se (díky bohu) neutápí v bezduchých kytarových výletech, a přesto nepopírá základní principy žánru zvaného post rock. Ryze instrumentální dvojice skladeb, z nichž ta druhá a zároveň titulní dosahuje úctyhodné délky třinácti minut, rozehrává dramatické divadlo plné nepředstíraných emocí a vnitřního napětí, které zvolňuje v lahodném, zvukem sedmdesátkových kláves podbarveném, závěru. Při svém počínaní se duo kromě klasických rockových nástrojů spoléhá i na již zmiňované klávesy anebo příjemný zvuk piána. Obě kompozice tak zdobí bohatý aranžérský rejstřík a na poměry žánru i komplikovanější a tudíž i posluchačsky náročnější stavba, která však nijak neředí emoční hodnotu nahrávky. Ta se dá nazvat jako příjemně posmutnělá, zasněná, zároveň však pevně stojící nohama na zemi. Jediným negativem jinak vynikajícího počinu tak zůstává jeho délka, která si ještě o pár minutek v podobě další skladby říká dost nahlas. Přesto však lze spokojeně zkonstatovat, že nám ten nový rok 2009 začíná krásně...
8,5 / 10
Closer To The Small/Dark/Door (2010)
Psygnosis (EP) (2008)
La Stanza Di Swedenborg (2006)
Vanessa Van Basten (EP) (2006)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Consouling Sounds
Stopáž: 22:36
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.