OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Heroická rytířská postavička na obalu novinky „To The Grave“ zavedené úderky z chvostu heavy – power metalového pelotonu IRON FIRE mě inspirovala k malému srovnání s kapelou, která na svoji nejnovější albovou obálku, rovněž v souladu s tradicí, umístila kovového metalového bojovníka. Ano, někdejší (a proto stále hlasitě jmenovaní) obroditelé rychlého a silového metalu HAMMERFALL by přece měli stále nahrávat téměř o třídu lepší materiál než právě dánská formace, momentálně pouze čtyřčlenná. Ale chyba lávky! Jak ze srovnání obou letošních novinek jasně a zřetelně vyplývá, situace je úplně opačná. Zatímco Oscar Dronjak a spol. na „No Sacrifice, No Victory“ zase v kolenou klesli o pořádný kus níž, IRON FIRE naopak velmi hlasitě křísli mečem o štít a vyzvali své švédské kolegy na souboj, z něhož musí jednoznačně vyjít jako vítězové.
A cože je k takovému neslýchanému kroku zapotřebí? Vlastně nic moc. Rozum do hrsti, nepřehlížení varovného majáčku, hlásajícího pokles úrovně mnou produkované hudby až na úroveň frašky a parodie sebe sama, a využití soupeřovy další slabé chvilky. Ta se ovšem v podání HAMMERFALL dala čekat už daleko dopředu, takže v tomhle směru měli IRON FIRE poměrně ulehčenou situaci. To ostatní už pak přišlo samo, neboť za shora popsané situace zřejmě není zas až takovým problémem spáchat relativně slušný materiál, který zároveň nemusí (a ne že by to snad od něj někdo očekával) aspirovat na nějaký počin desetiletí. Pročež tady máme železnou kolekci „To The Grave“, představující velmi sympatický heavy – power metal roku 2009 se vším všudy, co k tomu v takovém případě patří. Nadrženými dvoukopákovými i středními rytmy, chytlavou melodikou, údernými refrény a celou škálou všetečných riffů. Všem těmto výchozím surovinám sice nelze tak úplně odpárat visačku „Second Hand“, nicméně skladby, které jsou z nich poskládány a stmeleny, fungují (včetně tipu na koncertní provedení) vesměs výborně. „Cover The Sun“, „March Of The Immortals“, „The Kingdom“, „Frozen In Time“, „Hail To Odin“ nebo „The Battlefield“, ten výčet je dlouhý a klidně by mohl obsáhnout celé album, nebýt toho, že právě jmenované skladby (zejména z jeho středu) na sebe váží asi nejvíce oprávněné pozornosti. Navíc kapela měla tolik rozumu, že neztrácela čas zbytečnými pokusy o baladu, takže její aktuální pohled na svět heavy metalu se zdá být v pořádku opravdu se vším všudy.
Což je pozitivum k pohledání, řekl bych, minimálně ve světě těžkého kovu, kde se nezdá být v pořádku už téměř nic. Stará osvědčená jména marně hledají kudy z bludného kruhu ven (krom naťuknutých HAMMERFALL vzpomeňme například i nedávnou novinku GRAVE DIGGER), nová jména nepřicházejí (a pokud přece ano, tak si jen přisednou ke zmíněným starým jménům osvědčeným), takže každé album jen trochu podobné „To The Grave“ by mělo být dostatečně ceněno, přes všechny jeho slabší stránky a fakt, že vlastně jde jen o jakousi znouzectnost – pokud tedy skutečně nechceme, aby nám ten heavy metal jednoho krásného dne umřel úplně.
IRON FIRE, vždy balancující na hranici heavy metalové extraligy a první ligy, předvádějí na „To The Grave“ výkon, se kterým mohou v metalovém dnešku směle konkurovat všem dosavadním favoritům v jejich současné formě.
7 / 10
Martin Steene
- zpěv
Kirk Backarach
- kytary
Martin Lund
- baskytara
Fritz Wagner
- bicí
Danny Svendsen (j.h.)
- klávesy
1. The Beast From The Blackness
2. Kill For Metal
3. The Demon Master
4. Cover The Sun
5. To The Grave
6. March Of The Immortals
7. The Kingdom
8. Frozen In Time
9. Hail To Odin
10. Doom Riders
11. Ghost Of Vengeance
12. Blacksmith Of Thunder (bonus)
To The Grave (2009)
Blade Of Triumph (2007)
Revenge (2006)
Spaced Out (A UFO Tribut) (2003)
On The Edge (2001)
Thunderstorm (2000)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Napalm Records
Stopáž: 59:50
Produkce: Tommy Hansen
Studio: Jailhouse Studio
V podstate súhlas s recenziou . Iron Fire nahrali kvalitne cd , ale myslim že s tým čo predvádzajú môže pri ich momentálnej narastajúcej forme byť dalšie cd naozajstnou pochúťkov pre každého powermetalistu. Nechajme sa prekvapiť , To the Grave je ale za . . .
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.