OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Ještě nikdy nebylo tak snadné kopnout si do tohoto plakátového dekadenta, jako nyní. Jeho nové album „The High End Of Low“ je totiž poslední kapkou do stále častěji otevírané studnice otázek, vydatně rozdmýchávajících téma jeho současné skladatelské vyprahlosti. Když novinku poslouchám, nemohu uvěřit, jak někdo s tak plytkým, neměnným a nezáživným hudebním výrazem, jaký nabízí právě současný MARILYN MANSON, dokázal kdysi nahrát několik opravdu revolučních alb, která navíc posunula hranice elektronikou zkrášlovaného rocku o notný kus dál a ještě při tom stačila bodovat ve veškerých rockových žebříčcích. Říkáte, že za jeho úspěchem stála vždy hlavně image? S tím tak docela nesouhlasím, protože počínaje „Antichrist Superstar“ a „The Golden Age Of Grotesque“ konče jeho nahrávky vždy obsahovaly mnoho výborných skladeb a každá z nich vládla svojským a vysoce aktuálním zvukem. Cosi o krizi však naznačila již předchozí, nepříliš kompaktní kolekce „Eat Me, Drink Me“, která sice nebyla úplně špatná, ale hlavní aktér jakoby na ní začal tápat a prakticky zanevřel na jakékoliv ozvláštnění svého projevu. Letos je vše definitivně stvrzeno. MARILYN MANSON prožívají krizi a to pořádnou. A nic na tom nezmění ani návrat principálovy pravé ruky, baskytaristy Twiggyho Ramireze.
Nový materiál je stylově i zvukově podobný právě předchozímu albu „Eat Me, Drink Me“, protože písně jsou znovu jednodušeji vystavěné a stojí zejména na líném zpěvu hlavního aktéra, kterého ani tentokrát nepodpoří žádný průrazný sound, tedy snad kromě bluesově orientovaných kytar. Ona ta podobnost s předchůdcem je nicméně tak trochu diskutabilní, neboť valná většina ze zdejších skladeb jeho standardu prostě nedosáhne. Převládají pozvolné akustické songy nebo o něco málo ostřejší věci postavené na riffech, které se táhnou jako použitá žvýkačka (věci jako „We´re From America“ nebo „WOW“ pro mne představují hotovou katastrofu), a charakterizuje je zejména nulová touha po hudebním posunu a to úplně kamkoliv. Díky absenci originality je celý materiál nudný jako nedělní odpoledne strávené uprostřed letní Prahy a působí dojmem kompilace zbytků z posledních deseti let. Holt si budeme muset zvyknout na skutečnost, že u MARILYN MANSON už dávno nehraje prim zvuková progrese, elektronika a s ní spojený „song-building“ (který byl před dekádou vysoce aktuální), ale že se kouká především na vlastní peněženky - nízké náklady, vysoké tržby. Lacinost cítíte z každého tónu.
Se slzou v oku tedy vzpomínám na časy nepřekonatelného alba „Mechanical Animals“, kde futuristicky vycizelovaný zvuk působil jako z kosmu a jeho čistota si nic nezadala s leskem moderní stomatologické laboratoře. Nic takového v současnosti neplatí. Aktuální jsou pouze zaběhlá klišé, kde hlavní aktér svým neměnným hlasem žalostně sténá ve své tisíckrát slyšené poloze a všechny skladby upřednostňují banální kytarové riffy a nudnou akustiku před moderními elektronickými vychytávkami. Propadák roku.
Nejlepší skladby: „Arma-Goddamn-Motherfuckin-Geddon“, „Into The Fire“ a „15“.
Tvůrčí krize se vším, co k ní patří. Děsivě líné album.
4,5 / 10
Marilyn Manson
- zpěv, kytara
Twiggy Ramirez
- kytara, baskytara
Chris Vrenna
- klávesy, programování
Ginger Fish
- bicí
1. Devour
2. Pretty As A Swastika
3. Leave A Scar
4. Four Rusted Horses
5. Arma-Goddamn-Motherfuckin-Geddon
6. Blank And White
7. Running To The Edge Of The World
8. I Want To Kill You Like They Do In The Movies
9. WOW
10. Wight Spider
11. Unkillable Monster
12. We´re From America
13. I Have To Look Up Just To See Hell
14. Into The Fire
15. 15
Born Villain (2012)
The High End Of Low (2009)
Eat Me, Drink Me (2007)
Lest We Forget (2004)
The Golden Age Of Grotesque (2003)
Holy Wood (2000)
The Last Tour On Earth (EP) (1999)
Mechanical Animals (1998)
Remix And Repent (EP) (1997)
Antichrist Superstar (1996)
Smells Like Children (EP) (1995)
Portrait Of An American Family (1994)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Interscope
Produkce: Sean Beavan, Marilyn Manson, Chris Vrenna
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.