OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
AMESOEURS jsou díky debutovému EP „Ruines Humaines“ tělesem nesmírně populárním, jsou seskupením na jehož plnohodnotnou nahrávku se čekalo s velikým napětím. A jak už to tak v podobných případech chodí, album zůstalo mírně za očekáváními. Ale nepředbíhejme. Zmíněné EP učarovalo posluchačům příjemnou kombinací black metalu s post-punkem i dalšími vlivy, přičemž podobnou formuli zkouší kapela (nyní již bohužel nefunkční) i na dlouhohrající desce. Jde na to však odjinud.
Zatímco na „Ruines Humaines“ byl black metal základním stavebním kamenem a zmíněný post-punk pak spíše entitou nahrávku zpestřující či – lépe řečeno – doplňující, na „Amesoeurs“ je tomu přesně naopak. Primární esencí je temný rock (či snad new wave?) s jemným nádechem černého kovu, přičemž skutečně blackmetalových pasáží je na nahrávce minimum. Ovlivnění nesmrtelnými THE CURE je na albu jasně patrno, stejně jako je na ní zřetelná personální spřízněnost s úspěšnými ALCEST (snivé pasáže spjaté s příjemným vokálem Audrey Sylvain). Tu a tam kapela přitlačí na pilu („Trouble“), avšak tato a podobné kompozice do celkového konceptu desky příliš nezapadají. Ačkoliv mohu francouzskému seskupení křivdit, zní, jakoby byly zařazeny do tracklistu spíše jen z povinnosti a ve snaze zavděčit se blackmetalovému publiku, které však ve valné většině nahrávku stejně zavrhne. Ta otevřenější část sice bude kapelu poklepávat po ramenou za její nevšednost a originalitu, ale v globálním měřítku se nejedná o nic víc než nadprůměrný, povedený, velice příjemný, avšak nikterak hranice bořící 80´s post punk. Což je škoda, čekalo se přeci jen o trochu více. Po několika posleších však album nabírá na kouzle, a spoustu momentů lze označit za nesmírně povedené až magické (také díky libozvučné francouzštině). Ať už se jedná o sugestivní začátek alba v podobě nádherně gradující „Gas In Veins“, ústřední melodickou linku „Heurt“ (pravděpodobně nejsilnější kompozice na albu), vyložený pop-song „Video Girl“ či "taneční" píseň „Amesoeurs“.Nemá smysl příliš omílat v každé recenzi zmiňovaná nevšední témata (snaha vystihnout a reflektovat temné stránky industriální éry, resp. moderní civilizace), přesto je nutno vypíchnout, že se AMESOEURS na svět dívají (dívali) z poněkud jiné perspektivy než drtivá většina žánrově spřízněných kolegů (pokud tedy ještě vůbec můžeme o příslušnosti k blackmetalové scéně mluvit). V každém případě zde opět máme povedené dílko z pera dvojice Neige - Audrey. Ne tolik silné jako "Souvenirs d´un Autre Monde" či "Ruines Humaines", přesto posluchačsky velice příjemné. Což je, myslím, tou nejvýstižnější charakteristikou popisované desky. Pokud se má jednat o jakýsi epitaf, odešli AMESOEURS se ctí a hlavou vztyčenou.
AMESOEURS v žádném případě nezklamali - nahráli velmi dobrou desku. Nadpozemských met žel nedosáhli.
7,5 / 10
Neige
- vokály, kytary, basa
Audrey Sylvain
- vokály, piano
Fursy Teyssier
- kytary, basa
Winterhalter
- bicí
1. Gas In Veins
2. Les Ruches Malades
3. Heurt
4. Recueillement
5. Faux Semblants
6. I XIII V XIX XV V XXI XVIII XIX – IX XIX – IV V I IV
7. Trouble (Éveils Infâmes)
8. Video Girl
9. La Reine Trayeuse
10. Amesoeurs
11. Au Crépuscule de Nos Rêves
Amesoeurs (2009)
Valfunde/Amesoeurs (split) (2007)
Ruines Humaines (EP) (2006)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Code 666 / Profound Lore
Stopáž: 58:23
Produkce: Markus Stock
Studio: Klangschmiede Studio E
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.