PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
„Phoenix“ je vskutku príznačný názov pre nahrávku kapely, kde z pôvodnej zostavy zostal jediný člen a po dlhých rokoch prichádza s novinkovým albumom v snahe oprášiť zvyšky starej slávy. Takéto návraty sú dnes symptomatické a skepsa je v tomto prípade celkom namieste. Netreba nejako extra zdôrazňovať, že už len samotné meno a zvedavosť nejaký (komerčný, prípadne iný) efekt vygeneruje.
Prečo začínam takto pesimisticky? Ak by som mal jedným slovom vystihnúť moje dojmy z „Phoenix“, tak to bude asi riadna schizofrénia. Na jednej strane tu máme moderný zvuk, modernú produkciu a aj snahu o komplexnejšie kompozície, na druhej strane sa nemôžem zbaviť toho pocitu, že to všetko vyznieva veľmi lacno.
Ako som naznačil, AGATHODAIMON si razia svoju starú líniu posunutú tentokrát viac do „pseudogotických“ moderných dimenzií, než k blacku. Veľmi sa dbá na melodiku i na ľahkú zrozumiteľnosť okorenenú zopár samplami. Novinkovým elementom bude časté využitie čistého vokálu, ktorý do produkcie veľmi dobre padne a zabezpečuje ho hrdlo posledného mohykána kapely Sathonysa. To by bolo všetko celkom v poriadku, avšak od počiatku materiál pôsobí vďaka svojej hitovosti a priamočiarosti pomerne odľahčene, nebojím sa povedať až veselo. Dlho som pátral k čomu to reálne prirovnať a celkom dobrý obraz o „Phoenix“ dostanete ak si predstavíte trocha komplexnejšiu a tvrdšiu verziu NIGHTWISH. Pokiaľ sa cez tento fakt dokážete preniesť, je tento album vcelku zábavný pre občasný nenáročný posluch.
Zasype vás to melódiami, má to dobrý zvuk, kompozične zapadajú všetky celky do seba ako skladačky, no skutočne silné momenty sa dostavia len zriedkavo. Obľúbil som si ale napríklad „Winterchild“ pre fajn spoluprácu kláves a rytmickej zložky. Nového bubeníka musím pochváliť, keďže je hlavným strojcom akéhokoľvek progresu na albume, čo ukáže už v úvodnej „Heliopolis“ i v náklepe „Throughout The Fields...“. Vhodným reprezentatnom diania na albume bude „Oncoming Storm“, kde dobré nápady v úvode a snahu o pokrok zabíja naozaj tupý refrén a ešte tupší záver. Za sólo v čase 4:30 spomínanej skladby by sa nemusel hanbiť ani Pepan z FLUSSOR. Na druhej strane je bonusová skladba „Alone In The Dark“ typickým reprezentantom metalu, aký sa hodí k filmu prípadne aj do večerných hodín v rádiu, za čo kapele nejaké uznanie patrí. A vôbec celkovo sa dá povedať, že záver albumu sa dá prehrýzť vďaka väčšiemu experimentovaniu a menšej hre na prvoplánový efekt.
Takže ako rozseknúť tento schizofrenický uzol? Istú kvalitu ako mainstreamového diela môžem albumu uznať, ako aj to, že sa to dá nenáročne a celkom dobre vstrebať. Silnejšie pritlačenie na pílu, temnejšia atmosféra, celková nižšia predvídateľnosť a výsledok mohol byť inde. Tak uvidíme ...
Phoenix sa síce znovuzrodil, no chýbajú mu krídla. Pomerne predvídaťelný album plný melódií a tradičných metalových postupov a prijateľný pre široké publikum. Ak hľadáte niečo trvácnejšie a pokrokovejšie, ste na nesprávnej adrese.
6 / 10
Chris "Ashtrael" Bonner
- vokály
Martin "Sathonys" Wickler
- gitary, čistý vokál
Jan Jansohn
- gitary
Till Ottinger
- basgitara
Manuel Steitz
- bicie
Felix Ü. Walzer
- klávesy
1. Heliopolis
2. Devil's Deal
3. Decline
4. Ground Zero
5. Ghost Of A Soul
6. Winterchild
7. Time Is The Fire
8. To Our Ashes
9. Amongst The Vultures
10. Oncoming Storm
11. Throughout The Fields Of Unshaded Grace
12. Grey Whisper
Phoenix (2009)
Serpent's Embrace (2004)
Chapter III (2001)
Higher Art of Rebellion (1999)
Blacken The Angel (1998)
Near Dark (1997)
Carpe Noctem (1996)
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.