OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
V souvislosti s ANDROMEDOU ze země tří korunek se stalo zvláštním pravidlem, že nová nahrávka vychází v některé zemi již drahnou dobu před evropskou emisí, a tak netrpělivý posluchač sice může naposlouchat aktuální materiál hodně dopředu, ovšem nakonec třeba taky úplně zapomene, že nějaké to starokontinentální vydání má ještě přijít. S „The Immunity Zone“, která v USA vyšla již v září 2008 a v našich končinách se objevila až v únoru 2009, tomu nebylo jinak. S drobným zpožděním tedy přijměte pozvání.
Ne vždy se vyplatí dát na první dojmy. Ty moje se při loňském oťukávání kolekce točily hlavně kolem pocitu, že skupina zkouší smíchat to nejlepší z předchozích tří řadovek a přidat k tomu ten potřebný krok jinam, na území, kde jsme ji ještě neměli tu čest slyšet. A že ne vždy se jí to daří. Přitom úvodní „Recognizing Fate“ může překvapit. Hlavní část tvoří ostrý kytarový riff s břitkým klávesovým kontra, který je střídán naopak typicky „Andromedí“ slokou a výsledek přesně splňuje všechny potřebné nároky. Zajímavý otvírák. PAIN OF SALVATION si dávají k obědu disko, proč nezkusit k svačině zakousnout něco podobného, řekli si možná hoši. Dvojka „Slaves Of The Plethora Season“ tak v sobě krom snahy o přímočarý hitík ukrývá i klávesový rejstřík á la osmdesátá léta (a na nahrávce to ani zdaleka není jediný případ). Máte-li na podobné „Casio“ zvuky alergii, pozdávat se vám zřejmě nebude. Snahu a příjemně vlezlou melodii jí ovšem upřít nelze.
Ptáte-li se na největší nedostatek „The Immunity Zone“, je jím jakási splývavost. Opravdu, nejpozději od třetí „Ghosts On Retinas“ skupině jakoby došly nápady na další vylepšeníčka a servíruje nám sice spolehlivý, leč ničím nepřekvapivý standard. A je jedno, jestli zrovna posloucháte nevzrušivou „Censoring Truth“ s dalším klávesovým retro rejstříkem v hlavní roli, pozvolnou „Worst Enemy“, kde klapky v hlavní roli střídá kytara, osudovou „My Star“ (no dobře, ta se přece jen drobet vymyká), svižnou riffovačku „Antoher Step“, jejíž střední pasáž mi nevím proč evokuje METALLICU, nejploužákovatější „Shadow Of A Lucent Moon“ nebo závěrečnou „Veil Of Illumination“, naplněnou tradičními souboji obou hlavních sólových nástrojů až po okraj. Vždycky je to spolehlivý, poctivý výkon, což o to, ale tak nějak bez přidané hodnoty navíc.
Musím přiznat, že první dojmy tentokráte přetrvaly. ANDROMEDA se chvályhodně pokusila být zase o kousek jinačí, spojila přitom všechny hlavní záchytné body své dosavadní diskografie, takže výsledek vlastně ani nemůže být špatný. A také není. Jen větší houšti nějakých těch skutečně silných neošoupaných nápadů se těžko dohledat, a tak „The Immunity Zone“ sice neurazí, ale ani nenadchne. A jestli převažuje spíše radost nebo zklamání pak už závisí jen na míře očekávání každého z nás.
Čtvrtý pokus dopadl tak nějak chvalitebně.
7 / 10
David Fremberg
- zpěv
Johan Reinholdz
- kytary
Martin Hedin
- klávesy
Thomas Lejon
- bicí
Fabian Gustavsson
- basa
1. Recognizing Fate
2. Slaves Of The Plethoria Season
3. Ghosts On Retinas
4. Censoring Truth
5. Worst Enemy
6. My Star
7. Another Step
8. Shadow Of Lucent Moon
9. Veil Of Illumination
The Immunity Zone (2009)
Playing Off The Board (DVD) (2007)
Chimera (2006)
II = I (2003)
Extension Of The Wish (2001)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Nightmare Records/SPV
Stopáž: 66:34
Produkce: Martin Hedin
Predošlá Chimera bola skvelá, plná nápadov a podmanivých melódií - The Immunity Zone je oproti nej tak nejak mdlé a nezáživné. Zlá hudba to rozhodne nie je, ale nadšením hýriť zrejme nebude na mieste...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.