OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skutečně jako den a noc působí koncertní a studiová tvorba amerických SUNN O))). Ústřední duo, kolem kterého se v posledních letech soustředil značný počet nově nabytých fanoušků, se připomíná s velmi překvapivou nahrávkou, která jen symbolizuje onu zmiňovanou propast mezi její zničující živou prezentací a experimentálními a badatelskými alby. „Monoliths & Dimensions“ skutečně jako by rozšiřoval jejich monolitickou tvorbu o další a další rozměry. Angažování početného zástupu různorodých hostů jen podtrhuje snahu kalifornských o pestřejší aranžmá a odpoutání se od sevřeného kakofonického zvuku z „Black One“ (2005).
Táhlý a hutný riff úvodní „Aghartha“, pravda, o nějakém posunu zatím příliš nevypovídá. SUNN O))) v duchu své nejlepší tradice vrství kytarové stěny pěkně jednu přes druhou, jednotlivé dlouhé a zdánlivě nekonečné riffy nechávají znít co nejdéle a vy postupně cítíte, jak vám jejich „hudba“ začíná pomalu ale jistě rvát vnitřnosti. Než se tak stihne stát úplně, kytary začínají ustupovat do pozadí, aby připravily pole pro Csihárovu deklamaci, která postupně uvede na scénu další nástroje, jejichž zvuk si posluchač zpočátku ani příliš neuvědomuje. SUNN O))) se i přes zjevnou snahu o osvěžení základního stavebního prvku své tvorby, který tvoří neprostupný kytarový zvuk, nevzdávají svého pojetí temnoty a atmosféry z „jiného světa“. Maďarský (black) metalový světoběžník, který s duem O´Malley – Anderson výrazně spolupracoval už v minulosti, představuje i nyní nepsaného třetího člena SUNN O))) a jeho autorský rukopis je už jen při pohledu do graficky tradičně skvěle vyvedeného bookletu plného částí textů v maďarském jazyce zřejmý.
Početná armádu hostů, která se na nahrávání podílela, dává o sobě vědět na celé ploše nahrávky a nejvýrazněji možná v „Big Church“, kterou symbolizuje jednak jistá záliba v sakrálních prostorách; o čemž jasně vypovídá i počin „Dømkirke“ (2008) a taktéž dlouhatánský maďarský podtitul. Ženský sbor navozuje atmosféru některého z klasických horrorových filmů a Csihárovo šeptání připomíná nějakou velmi zvláštní formu modlitby. Element ženského hlasu pomáhá výrazným způsobem „polidšťovat“ ten riffový lomoz, který jej doprovází. Velmi zdařilé oživení přinášejí dechové nástroje. Zatímco v „Hunting&Gathering (Cydonia)“ představuje trumpeta pouze určité zpestření, tak v závěrečné (a na sbírce možná i nejpovedenější) „Alice“ je zvuk trombónu dominantním prvkem, který určuje její zasněnou a na poměry SUNN O))) i značně, byť v tomto směru už leccos naznačila kooperace s japonskými BORIS, neobvyklou náladu.
Přísun k muzikálnějšímu a, ač to v případě této nekonvenční dvojice zní lehce paradoxně, i melodičtějšímu pojetí nejlépe demonstruje právě druhá polovina nahrávky. „Hunting&Gathering (Cydonia)“ prakticky na celé její ploše táhne jeden chytlavý a zemitý riff, který jakoby vypadl z kuchyně klasik doom metalového žánru a z tohoto pohledu jí tedy i kromě jiného lze brát jako jistou formu pocty. „Alice“, kterou vyšperkovaly již uvedené dechové party, doslova hýří potemnělou atmosférou strachu a ohrožení, aby pozvolně za zvuků jemných strun harfy přešla v melancholické rozjímání a nechala tak otevřený prostor pro predikci dalších hudebních experimentů SUNN O))), které očividně, držíce se své základní drone doomové linie, nemají jakýchkoliv dalších hranic. „Monoliths & Dimensions“ není na první poslech albem, které by vyzařovalo takovou auru „zla“, jako „Black One“, ale svým barevnějším a hravějším provedením nabízí i širší škálu nálad a pocitů, které ještě stále disponují značným množstvím nakažlivé negativní energie. Přesně takové, jaká zdobí SUNN O))) už od jejich počátků.
Pestřejší a barevnější album, než jeho předchůdci. Zlověstná atmosféra je nyní rozptýlená v soukolí záchvěvů zasněnosti a melancholie.
8 / 10
1. Aghartha
2. Big Church
3. Hunting & Gathering (Cydonia)
4. Alice
Life Metal (2019)
Kannon (2015)
Monoliths & Dimensions (2009)
Dømkirke (2008)
Oracle (2007)
La Mort Noir dans Esch/Alzette (live) (2006)
Candlewolf Of The Golden Chalice (EP) (2005)
Black One (2005)
Cro-Monolithic Remixes For An Iron Age (EP) (2004)
White2 (2004)
The Libations Of Samhain (live) (2004)
Live White (2004)
Veils It White (EP) (2003)
White1 (2003)
Flight Of The Behemoth (2002)
ØØ Void (2000)
The Grimmrobe Demos (1999)
Datum vydání: Úterý, 5. května 2009
Vydavatel: Southern Lord
Stopáž: 53:39
Produkce: SUNN O))), Randal Dunn & Mell Dettmer
SUNN O))) síce momentálne koncertne oslavujú prapôvodný koncept gitarového dua ("no guests, no vocals, no keyboards"), no na radovej doske sa napriek priamej citácii raných EARTH v "Hunting & Gathering (Cydonia)" vracajú ku všetkému, pod čo sa podpísali v dobe od vydania predošlého albumu "Black One" (2005). Na "Monoliths & Dimensions" nie je problém nájsť výhonky "Altar" (2006), zvukovo jemnejšej kolaborácie s BORIS, ozveny pretrvávajúcej fascinácie vystúpení v sakrálnych priestoroch (po živáku "Dømkirke" tu reprezentovanej fantastickou "Big Church" so zborom vedeným Jessikou Kinney a vyznením evokujúcou ELEND) i viacmenej klasicky sunnovských drone kusov (úvodná "Aghartha").
Booklet, netypicky s plnou textovou prílohou, ako kľúčových hráčov uvádza Attilu Csihára a Orena Ambarchiho; Attilov vklad v textovej a vokálnej rovine prináša dominantnú rolu maďarčiny(!), podobne ako na EP "Oracle" (2007). Každá zo štvorice zreteľne oddelených skladieb však prichádza so svojskou náladou, dokreslenou vkladom vzácnych hostí. Keď na konci záverečnej "Alice" doznejú najazzlé tóny dychovej sekcie, je zrejmé, že to SUNN O))) opäť vyšlo. Možno menej spontánny, ale o to viac prešpekulovaný, "hodinársky" precízny prístup sa prelial do ďalšej, až nečakane vynikajúcej nahrávky.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.