OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Speed metalové elysium se shromáždilo pod zástavou horkého mládí a zformovalo svou vizi metalové opery. Sám pan kapelník - Tobias Sammet, zpěvák a skladatel kapely Edguy - vše vymyslel, sepsal, sezval a secvičil - nu, a výsledek můžeme plnými doušky vychutnávat. Sluší se položit otázky - co je to ta metalová opera? Jak ji rozeznat od koncepčního alba? Sammetova odpověď není nikterak objevná a převratná, alespoň vzpomeneme - li na opusy Nightfall In Middle Earth (Blind Guardian) nebo Into The Electric Castle (Ayreon).
Po decentně vybarveném klávesové preludiu, které nikterak neplýtvá barvami, se na vás vyvalí sympatická porcička řízného speedu s nezaměnitelnými testamentem Helloween. Dlouho, předlouho jsem se zbavoval dojmu, že v tom vlastně nic víc není. Sóla i nosné riffy jako by Hansenovi z řiti vypadly, ale postupem času se začne vynořovat i druhá tvář alba - velmi, ale velmi vkusný “operní patos”. Samozřejmě, sednout na ten koketní speedový cvrkot je jednoduché, ale brzy se to začne zajídat - Sammet coby výhradní komponista neprojevuje pronikavou inovativnost, ale svou práci odvádí poctivě. Teprve postupem času se člověk začne zavrtávat hlouběji a oceňovat nejrůznější prkotinky - od povedených refrénů, přes nejrůznější zvuky “za kulisami”, až po propracovaný příběh.
Parádní majstrkousky se na albu hledají lehko - prvním z nich je jednoznačně křehký hymnus Farewell s vonným nádechem romantiky a svěžím vokálem Sharon Von Adel (Within Temptation). To vlajková pecka Avantasia vám zatraceně zvedne adrenalin, zejména excelentní chorál v refrénu jasně demonstruje, v čem tkví síla Tobiase Sammeta. Závěrečná The Tower může potencionálním zájemcům o metalovou operu posloužit jako exemplum, jak efektně zaplácnout devět minut stopáže - neskutečná kaskáda sborů, sól a ohňostroj dobrých nápadů. BRAVO!
V hlavní roli novice Gabriela pěje o utrh´ kouli sám maestro autor a kdo vyslechl jeho domovskou hroudu Edguy, ten ví, s kým má tu čest. Se špičkově disponovaným vokalistou - jak nahoru, do vzletných výšek, tak do neurvalejších hloubek - Sammet je prostě ekvilibrista každým coulem a svůj úděl nese s lehkostí bohatýra Ilji Muromce. Zdatně mu ovšem sekundují jeho přizvaní pěvci zvučných jmen - vytáhne se zejména neustále zrající Kai Hansen v roli trpajzlíka Regrina, ale sliny a rajčata nepoletí ani na Davida DeFeise, Roba Rocka či Tima Tolkkiho (který vlastně spíše mluví, než zpívá). Vzhledem k malé ploše, na které se hosté prezentují však hrozí splynutí - mně osobně se jednotlivé hlasy těžko odlišují od sebe v tom neustálém přílivu dalších a dalších podnětů. Toť jedna z mála výhrad k jinak skvělému obsazení.
A blýská se i nad orchestřištěm. Skutečně mistry instrumentalisty objevíte na každém postu - na basu exceluje dýňovec Grosskopf, kytarovou sekci prozařuje Henjo Richter, za bicí soupravou kuje pumelice rapsód Holzwarth a aby se snad obecenstvu nestýskalo po Sammetovi, najdeme ho za klávesami. Jak takhle energií nabyté těleso asi muzicíruje netřeba vykreslovat - jména hovoří, vy naslouchejte.
Avantasia je velmi příjemnou ukázkou síly současného výkvětu speed metalu. Nepřináší, pravda, nic avantgardního do království kovu, ale je vyváženou a libozvučnou směsicí dobře známých klišé, obohacených o “operní patos”. Přes všechny klady ale nepovažuji tímto fenomén metalové opery za zodpovězený - máme před sebou zvládnuté koncepční album s hvězdnou soupiskou, nabité sice fešně zdobeným, ale přeci jen až příliš sériovým hudebním obsahem. Nic víc... A také nic míň!
Co k tomu dodat? Je to opera? Není to opera! Jsou to staří HELLOWEEN s novými melodiemi a větší variabilitou vokálů, samozřejmě též s velkým příběhem. Špatné to rozhodně není, převratné však vůbec ne. Pokud se Vám stýská po Keeperech, neváhejte ani okamžik, pokud Vám lezou na nervy věčné repetice, nekraťte si s tímhle albem život.
7 / 10
Tobias Sammet
- vokály, klávesy
Henjo Richter
- kytara
Markus Grosskopf
- basa
Alex Holzwarth
- bicí
David DeFeis
- vokály
Sharon Den Adel
- vokály
Bob Rock
- vokály
Oliver Hartmann
- vokály
André Matos
- vokály
Kai Hansen
- vokály
Timo Tolkki
- vokály
1. Prelude
2. Reach Out For The Sky
3. Serpents In Paradise
4. Malleus Maleficarum
5. Breaking Away
6. Farewell
7. The Glory Of Rome
8. In Nomine Patris
9. Avantasia
10. A New Dimension
11. Inside
12. Sign Of The Cross
13. The Tower
Ghostlights (2016)
The Mystery of Time (2013)
The Wicked Symphony (2010)
Angel Of Babylon (2010)
The Scarecrow (2008)
Lost In Space Part 2 (2007)
Lost In Space Part 1 (2007)
Metal Opera Part 2 (2002)
Metal Opera Part 1 (2000)
Vydáno: 2001
Vydavatel: AMF Records
Stopáž: 59:08
Produkce: Tobias Sammet Studio: Rhoen-Studios (GER)
Nafouknutá bublina.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.