OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skutečně nemám pocit, že by Daniel Landa pod hlavičkou sebe sama kdy udělal slabé album, a že by mu na to konto spousta domácích mainstreamových „umělců“ mohla pěkně upřímně závidět. „Vyholená guma“ s diskutabilní minulostí (která mu prostě nepřestane být připomínána), diskutabilní přítomností a výhledem, že do budoucna to nebude jiné. Co má on a co nemají oni, co ničím nevyčnívají, jsou hodní, společensky přijatelní a zpívají výhradně o lásce? Chtělo by se říct, že koule, ale to by myslím nebyl ten úplně nejsprávnější a nejspravedlivější termín. Daniel Landa má prostě výjimečný talent dělat nápaditou muziku a doprovázet ji stejně nápaditými texty, což se samozřejmě každému nepoštěstí. A to se pak těžko dohání, respektive už asi nikdy nedožene.
Pro muže, který v letech 2004 a 2005 dokonce šlapal na zlaté slavičí paty i samotnému božskému Karlovi, je to ovšem naprosto nepodstatné, protože jemu to jde samo od přírody. Pravda, v triviálním „Prologu“ jeho sedmého řadového alba zpívá o tom, že „Nigredo“ přicházelo na svět s jistými obtížemi, ale tomu se nechce věřit. Krom právě poněkud naivního intra, shrnujícího okolnosti doprovázející vznik nahrávky (a které je po třech čtyřech posleších lepší rovnou přeskakovat), je totiž až po samotný vrchol výhradně černě provedeného bookletu nacpané typicky originálními zpěvákovými zpověďmi, jimž nechybí nic z toho, proč je Landa tak výjimečný autor.
Téměř všudypřítomný je mírně depresivní, nicméně nerezignující podtón (ne nadarmo je latinský výraz „nigredo“ překládán jako původně alchymistický pojem zčernání, ponoření do tmy, rozpadu či duševní dezorientace) zklamání a opovržení nejen nad současností. To pochopitelně není nic nového, ale zajímavý je vůdčí pocit z jeho temného stínování, který tentokrát posluchačem doslova prostupuje. Jako když procházíte liduprázdnou hradní zříceninou (pro ty, kdo četli doplňuji, že přesně takovou, pod jakou si alespoň já představuji Kingovu „Diskordii“ ze série románů o Temné věži), v šedivém zamračeném podvečeru, z nějž každou chvíli hrozí prudká bouřka, a se zvláštní, silně melancholickou náladou koukáte (přestože byste jej měli znát dokonale) na zcela neznámý svět kolem. A když už tenhle podtón chybí (balada „1968“, klasicky motorová „Jen ať to sype!“), je to jako osvěžující nadechnutí, po němž se ovšem s obrovskou chutí znovu necháváte podusit. Rocková lajna (střižená výbornou kytarou Martina Voláka) není vůbec přísně sledována (notoricky známý singl „Nad Afghánistánem“ či i jinde pestrá účast dechových nástrojů, banja, harmoniky, kláves a dalších), ale to je jen další Landova samozřejmost a další plus jeho hudebního rozhledu.
Celkově hluboký dojem nakonec cejchují i malebně sepsané texty, trefující se nejen do mnohých nešvarů dneška („Veselá písnička“, „Eurosong“), ale i dráždící váš adrenalin útokem na Landovsky výjimečná témata („Waltr, Tommy, Ute & Marry“, „Malá díra v hlavě“), z nichž zejména posledně jmenovaný kus je opravdu svěží ukázkou lyrického básnění na věčné téma smrti („Když se stromy promění na starý duchy, co hlídaj svět, to není vůbec dobrý znamení, lákaj mne tam a já chci zpět … někdo mi chtěl zkrátit čáru, kterou do věčnosti maluju, rychle se otevírá tlama zmaru a každým krokem se ti vzdaluju.“). Nechybí ani rýpnutí do neustálého podezřívání zpěváka z příchylnosti k rasismu („Prolog“, „Odplivnutí“), a tak je u Landů vlastně všechno na svém místě, přesně jak se dalo očekávat, s přidanou hodnotou neodolatelně temné atmosféry „Nigreda“. Jen skutečně nerad opakuji slova kolegů, ale protentokráte nemám jinou možnost: Bravo, Danieli.
Černočerná nálada umělcova nemusí vždy nutně znamenat jasný úspěch, nebavíme-li se ovšem o Danielu Landovi.
9 / 10
Daniel Landa
- zpěv
Martin Volák
- kytary
Dalibor Cidlinský jr.
- klávesy, banjo, ak. kytary
Jan Lstibůrek
- baskytara
Marek Žežulka
- bicí
Radek Žalud
- harmonika
Pavel Zakharov
- ak. kytara
Jan Cidlinský
- housle
Pavel Ludvík
- violoncello
Jiří Škorpík
- klarinet
Lukáš Koudelka
- trumpeta
1. Prolog
2. Waltr, Tommy, Ute & Marry
3. Nad Afghánistánem
4. Veselá písnička
5. 1968
6. Jen ať to sype!
7. Malá díra v hlavě
8. Eurosong
9. Odplivnutí
10. Nigredo
Nigredo (2009)
Bouře (Live koncert) (2006)
Tajemství (2005)
Neofolk (2004)
Best of Landa 2 (2004)
Vltava Tour (2003)
9mm argumentů (2002)
Krysař - Kult se vrací (2001)
Best Of: Landa (2000)
Konec (1999)
Smrtihlav (1998)
Pozdrav z fronty (1997)
Krysař (1996)
Chcíply dobrý víly (1995)
Valčík (1993)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Sony Music
Produkce: Dalibor Cidlinský jr., Daniel Landa
Studio: Hudební dům Hrnčíře, DC Sound
Landa si dal s novou deskou na čas, což vtipně leč na druhý poslech nudně vysvětluje v úvodu alba. První track si mohl klidně schovat jako bonus někam na DVD. O to větší překvapení člověk zažije při druhém fláku „Waltr, Tommy, Ute & Mary“. Už během prvního poslechu jsem zůstal takřka bez dechu. Takhle dobrou skladbu Daniel nenapsal už léta. V aranžmá hodně využívá zkušenosti z muzikálů a celý kousek je tak učebnicovým příkladem, jak má správně vypadat dramatika epické skladby. Ty hradby dechů v pozadí a ostré změny nálady zkrátka můžu. To samé se dá říct i o následující „Nad Afghánistánem“, „Veselá písnička“ a titulní „Nigredo“ které je bohužel trošku vytržené z kontextu. Úvod alba vůbec výborně reprezentuje protipól k předchozí skvělosti „Neofolk“. Skladby jsou podobně zpracované, ale náladou tvoří dokonalý kontrast právě k uvolněné a pozitivně laděné předchozí desce. Bohužel to tak není na celém albu. „1968“, „Jen ať to sype!“ a „Malá díra v hlavě“ do mnou oblíbeného kontextu pohádkových romancí úplně nezapadají. Hodně veselý je ovšem „Eurosong“. To je tak roztomile blbý až se tomu člověk nemůže nesmát. Vcelku se mi líbí i mrazivé „Odplivnutí“. Celkovým verdiktem je „Nigredo“ malinko slabší než předchozí „Neofolk“. I tak jde o silnou desku. Landa jako umělec zraje a jsem opravdu zvědav s čím přijde příště.
Co přináší dlouho odkládané "Nigredo"? V podstatě typického Landu, i když tentokráte hrají prim především klavírní vyhrávky a podladěné kytary - a především ony mohou za temnější a svěřepější pocit, když se do nich hrábne. Krom kolegy Louise si také nedokážu představit osobu, která by si dobrovolně pustila "Prolog" vícekrát než jednou jedinkrát. Pravda, určité osoby asi nikdy nedají Landovi pokoj, ovšem i on má neustále pocit, že jim musí něco dokazovat a je z toho pak podobná zbytečnost - podobné řeči zkrátka patří do bukletu, pokud vůbec někam. A jaké že jsou písně? Také typické. Povedou-li se jako "Waltr, Tommy, Ute & Marry", "Nad Afghánistánem" či "Malá díra v hlavě", pak je to radost poslouchat. Jenomže nahrávka obsahuje i věci napůl jako "Veselá písnička" (kde text převyšuje hudbu), trošku moc utahaná titulka, no a také třeba motorkářskou zbytečnost "Jen ať to sype!" (já vím, lidi to chtějí) nebo další "národní" ohlédnutí 1968 (jakože Kryl). A překvapivě od Landy beru úšklebek v "Eurosongu", když "Odplivnutí" mi přijde dosti zcezené dírou mezi zuby. Nikterak silná nahrávka, bylo už mnohem lépe.
Ehm, tohle už ne! Některé starší desky byli OK, ale to už jsou hodně staré sněhy a Landa posledních let mě baví čím dál míň. Když pominu fakt, že mě iritoval už stupidní Prolog, tak deska nabízí jen několik zajímavějších momentů, opravdu silnou skladbu mé sluchovody nezaznamenaly. Až příliš často na to jde Landa tou nejlacinější cestou...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.