OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Není tomu tak dávno, co mě nadchnul sugestivní klip „Girls And Boys“ od britských THE SUBWAYS. Stál jsem před televizí a říkal jsem si: „co to sakra je?“ Punk? Hardcore s ženským vokálem? Zajímavé. Při nejbližší příležitosti jsem z domovské stránky kapely zjistil, že se jedná o pilotní singl z připravovaného a již druhého alba „All Or Nothing“.
Na tomto zmiňovaný tvrdší kousek břinčí hned na prvním místě, ale zbytek skladeb je trochu někde jinde. Nečekejte žádný hardcore ani punk. Jedná se převážně o jednoduché, melodické písničky, říznuté punkem, které jsou trochu britpop, trochu rock’n‘roll, občas WHITE STRIPES a vše okořeněné střídáním mužského a ženského zpěvu.
Samozřejmě to tu již bylo mnohokrát, ale pozor! THE SUBWAYS mohou totiž klidně všem napomádovaným anglickým kytarovkám ukázat vztyčený prostředník, neboť jim to zkrátka a jednoduše šlape. Nepotřebují složité aranžmá, ani technické studiové kouzlení. Stačí jim zapnout aparaturu a hurá na věc. THE SUBWAYS jsou mladí a neklidní, energie mají na rozdávání a chtějí svoje poselství křičet do celého světa. Třeba v takové „Lostboy“, anebo „Move To Newlyn“ jim k tomu stačí jen španělka, jednoduché bicí a je to tam. Dokážou ale i řádně zařvat a drtit zboosterovanou kytaru jako v NIRVANOU načichlé „Obsession“. Vůbec inspirace grunge legendou je v jejich hudbě slyšet více než často. To, co ale dělá THE SUBWAYS lepší než je konkurence jsou výborné zpěvy. Ať zpívá kytarista Billy Lunn nebo basistka Charlotte Cooper, je z jejich hlasu slyšet nadšení a zápal pro věc a to se studiovými triky nasimulovat nedá.
Většina desky je odehraná ve svižném tempu. Zvolnění přichází překvapivě až skoro na závěr ve smutné „Strawberry Blonde“, což je jedna z nejsilnějších věcí na albu a dokazuje, že kapela umí zahrát i na smutnou notu. THE SUBWAYS jsou prostě přesvědčiví a já jim tu upřímnost věřím. Odpouštím jim, že mne singlem uvedli trochu v omyl a užívám si rozjuchané hitovky „Turnaround“, nebo titulní „All Or Nothing“, které by probudily i mrtvého.
Jednoduchá, melodická a překvapivě hodně nakažlivá kytarovka.
8 / 10
Josh Morgan
- bicí
Billy Lunn
- kytara, zpěv
Charlotte Cooper
- basa, zpěv
1. Girls & Boys
2. Kalifornia
3. Alright
4. Shake! Shake!
5. Move To Newlyn
6. All Or Nothing
7. I Won't Let You Down
8. Turnaround
9. Obsession
10. Strawberry Blonde
11. Always Tomorrow
12. Lostboy
All Or Nothing (2008)
Young For Eternity (2005)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Warner Music
Produkce: Butch Vig
Studio: Conway Studios, Los Angeles (USA)
velmi chytlavé... zvlášť naživo. Pohoda 2008. boli skvely
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.