OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Další mladá americká deathcorová kapela, která má velmi pěkně našlápnuto. Album „Depths“ je sice oficiální prvotinou tohoto kovového buldozeru, ale koncertní zkušenosti kvintetu z Chicaga jsou již poměrně bohaté. Od společného turné s EMMURE, přes koncerty s žánrovými giganty jakými jsou HATEBREED a SUFFOCATION, až po akce se stylově spřízněnými SUICIDE SILENCE a mnohými dalšími. A nadějné jsou i vyhlídky do budoucna spojené s evropským Never Say Die Tour, kde budou sekundovat takovým spolkům, jakými jsou DESPISED ICON nebo ARCHITECTS.
OCEANO se na první poslech rádi rochní v pomalejších slamming pasážích, často zabředávají k deathcorovým a grindovým postupům. Zprvu album působí, že je zasazeno do hodně střednětempých hutných breakdownů, sekaček a houpaček, ale není tomu tak stoprocentně. V opozici jsou velmi svižné grindcorové výbuchy a velmi mnoho atmosferických doplňků, které skvěle provzdušňují celé album a jsou současně z mého pohledu nejsilnějšími místy tvorby illinoiských řezníků. Jednoznačným těžištěm alba jsou dvě skladby uprostřed - titulní instrumentálka „Depths“ s nádhernými malebnozvukovými momenty, které však nepostrádají hutnost a valivost ostatní tvorby OCEANA. Skvělý kompromis mezi rozvláčnou atmosférou a údernou, živě fungující skladbou. Následuje typická OCEANOvská sekačka „District Of Misery“ se silovými riffy a nelidsky naléhavým vokálem, která je aranžérsky nejlépe vystavěnou písní na albu. Upozornit bych měl i na poslední skladbu „Abysm“, která se nese opět v instrumentálním duchu, za dusotu nepropustných kytarových hradeb, které rozrývají atmosférické geometrické ornamenty druhé kytary.
Na první poslech vás okouzlí dvě opravdu brutální polohy Adamova hlasu, ve kterých střídá široce hutnou nabasovanou polohu a středovysoký řev. To v kombinaci s jeho hranatou nasupenou afroamerickou postavou tvoří neodolatelný koktejl, na který se při listopadové zastávce v Praze velmi těším. Debut kapely se vydařil nadmíru - moderní a extrémní nahrávka s vlastním xichtem. Co chtít více?
Moderní, hutný, houpavý, valivý, extrémní i náladový deathový zářez z Illinois.
8 / 10
1. Descent
2. Inhuman Affliction
3. Mandatory Sacrifice, A
4. Samuel the Destroyer
5. Fractured Frames, Scattered Flesh
6. Disgust For Your Kind
7. Depths
8. District of Misery
9. With Legions
10. Slaughtered Like Swine
11. Empathy for Leviathan
12. Plague Campaign
13. Abysm
14. Involuntary Demoralization
15. Orificial Execution
Depths (2009)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Earache Records / Mystic production
Stopáž: 58:50
Produkce: Joey Sturgis
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.