OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Proklínaní synové tisíce jezer se opět vracejí mezi nás smrtelné s další náloží. A těm, kteří v bláhových nadějích sochali oslavné pomníky pro návrat doom metalových časů z alba Tales From The Thousand Tales, nastávají časy podzimu a kalných smutků. Elegické štkaní totiž pokračuje i nadále. Takže pokud jste Amorphis odepsali jako zaprodance a unylé vyměkliny, vyhněte se téhle recenzi širokým obloukem. A vy, kteří jste s myslí otevřenou naslouchali té nové, možná ne tak ortodoxní, leč originální a nezaměnitelné směsici gotického rocku, folklóru a doom metalu, přistupte nadšeně blíže. Am Universum je stoprocentní deska, která nemůže zklamat žádného příznivce kvalitní a propracované muziky.
Na poměrně jednoduchých půdorysech rockových “písniček” staví Amorphis hotový sonický chrám, plný nálad, stínů a světel. Kdysi jednolitá kytarová hradba se zvláštně rozdrobila, odhmotnila, snáší se k vám v rozmarných metamorfózách a skupenstvích. Koivusaariova a Holopainenova hra - toť zázračné bleskotání barev, libozvučných sól, chameleónských efektů a podivných disharmonických útržků. Pozorovat práci šestistrunné sekce je věru nové dobrodružství v říši sterea, jednou se všechno spolčuje do služeb melodie, jindy kytary porcují skladbu na fragmenty, echa, ozvuky... Ve spojení s vokálními linkami (ten lehce dekadentně utahaný hlas Pasi Koskinena se zatraceně zlepšil!) a rytmickou sekcí pak vzniká jakási neproniknutelná houština melodií, pod - melodií a pod - pod - melodií, fungujících na principu fresky, kde úlomky skládají krásný celek.odhmotnila, snáší se k vám v rozmarných metamorfózách a skupenstvích.
Přičemž právě práce s melodikou je cejchem vypáleným hluboko do kotouče s titulem Am Universum. K oné podivné píšťale (či co ty melancholické zvuky vyluzuje) připojili Amorphis ještě podmanivý saxofon, který místy sametově ukolébavá mysl svým opojným hlasem. Novou tvář Finů rozeznáte mezi tisíci, jakkoli je jejím základem rocková přímočarost a jednoduchost. Právě z ní ale vykvétá něco mnohem většího, něco, co koření v doom metalové minulosti - obrovská atmosféra, přesycená potemnělým pižmem země tisíce jezer a depresí, hlubokých jako severní moře.
Podmanivé, ale náročné na poslech, takové je Am Universum. Není rozhodně věcí jednoho ochutnání dostat se pod povrch a rozkódovat tu zdánlivě triviální spletitost. Vyžaduje to klid a pozornost, avšak výsledný pocit stojí za to. Amorphis opět bodují...
AMORPHIS pilně pokračují v propátrávání neznámých končin gotického rocku, přičemž nijak nepotlačují svou minulost a svou národnost. Jejich rukopis prostě poznáte, i když ho na Am Universum rozpouštějí v místy trochu neuchopitelných a sypkých kompozicích. Přes částečné výhrady –výtečná deska.
8 / 10
Esa Holopainen
- kytara
Jan Rechberger
- bicí
Nicklas Etelävuori
- kytara, basa
Pasi Koskinen
- vokály
Santeri Kallio
- klávesy, kytara, basa
Tomi Koivusaari
- kytara, sitar
1. Alone
2. Goddess (of the sad man)
3. The night is over
4. Shatters within
5. Crimson wave
6. Drifting memories
7. Forever more
8. Veil of sin
9. Captured State
10. Grieve stricken heart
Tales From The Thousand Lakes (Live At Tavastia) (2024)
Queen of Time - Live at Tavastia (2023)
Halo (2022)
Queen Of Time (2018)
Under The Red Cloud (2015)
Circle (2013)
The Beginning Of Times (2011)
Magic & Mayhem - Tales From The Early Years (2010)
Forging The Land Of Thousand Lakes (DVD) (2010)
Skyforger (2009)
Silent Waters (2007)
Eclipse (2006)
Far From The Sun (2003)
Am Universum (2001)
Tuonela (1999)
My Kantele (EP) (1997)
Elegy (1996)
Black Winter Day (EP) (1995)
Tales From The Thousand Lakes (1994)
Privilege Of Evil (EP) (1993)
The Karelian Isthmus (1992)
"Veselé CD" s podivným zvukem, ale líbí.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.