OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Saláh ad-dín Júsuf ibn Ajjúb, zkráceně Saladin, je stále fascinující postavou blízkovýchodních dějin. Sjednotitel Arabů v boji proti křižácké nadvládě neustále inspiruje i badatele. Jedním z nich je i britský expert na středověk Geoffrey Hindley, jehož kniha z roku 1976 se v roce 2007 dočkala opětovného vydání a letos i české edice. Nepříliš rozsáhlé dílko se soustředí především na vzestup moci vojevůdce kurdského původu, jeho působení v Egyptě, následnou úspěšnou snahu o ovládnutí mocných městských států v dnešní Sýrii a Iráku a především na bitvy s křižáckými armádami. Ačkoliv se jedná o veskrze historické pojednání, autor jej opatřil trošku provokativním podtitulem „Počátky džihádu“, čímž jasně deklaruje ambici dát některé historické souvislosti do kontrastu s dnešní realitou střetů muslimského a západního, nebo chcete-li křesťanského světa. Právě účinnou islámskou propagandou a burcováním víceméně lhostejných vládců menších a bohatých blízkovýchodních států dokázal Saladin sjednotit do té doby vlastními půtkami rozhádaný arabský svět a dobýt zpět město Jeruzalém. Hindley se důkladně věnuje všem faktům souvisejícím s význačnými střety a neopomíjí ani události, které jim předcházely. Čtenář se tak dozví i mnohé o rozporech, které vládly i mezi samotnými představiteli křižáckých států. Britský historik se sice nepouští do žádných provokujících polemik s již známými fakty, jeho publikace však poskytne velmi čtivý, kompaktní a navzdory poměrně skromnému rozsahu i fakticky nabitý obraz jedné osobnosti, dodnes pro své vůdcovské i lidské kvality uctívané na obou stranách „barikády“, která kdysi tvořila křižácké války ve Svaté zemi.
Vydáno: 2009
Vydavatel: Baronet
Geoffrey Hindley: Saladin a počátky džihádu. Přel.: Václav Lohr. Praha : Baronet, 2009. 256 stran. ISBN 978-80-7834-203-1.
Jo vy dokonce čtete? O to větší jste u mě hovada (čtu taky)!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.