OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Mladí, muzikální, svěží a čerství. Takoví jsou ve čtyřech přídavných jménech sympaťáci z původně grindcorové sebranky THE NUMBER TWELVE LOOKS LIKE YOU, která nyní kombinuje math metalové bouře s indie rockovou intelektuálskou nonšalancí a jazz rockovým hudebním cítěním. Svůj původ v syrovém corovém extrému však nezapřou. Jejich nedávné vystoupení v Praze ve mne zanechalo velmi silné pocity a ujistilo mne v tom, že nemít na našem webu recenzi tohoto amerického unikátu by byla jednoduše chyba. A proč? Protože tato banda nesmírně talentovaně kombinuje neslučitelné. Její tvorba tvoří celek tak neuvěřitelně funkční a výbušný současně - téměř jakoby nebylo náhodou, že z New Jersey pocházejí i THE DILLINGER ESCAPE PLAN. THE NUMBER TWELVE LOOKS LIKE YOU na tom jsou ale přeci jen trochu jinak než starší kolegové. Jejich přístup je mnohem citlivější, melodičtější a nebál bych se říci, že i muzikálnější a progresivnější.
Pokud bych měl vybrat jedno podstatné jméno, které by vystihovalo „Worse Than Alone“, pak to bude jednoznačně pohyb. Tím nemyslím jen živelný projev kapely, ale hlavně pohyb hudební. Neustále poskakující kytary, změny temp, nálad střídání vokálů, ve kterých floutkovský androgen Jesse Korman dokáže hystericky vřeštět jako smyslů zbavený, ale velmi dobře mu jdou velmi jímavé rozněžnělé vyšší vokály, které přerůstají až do pro jeho hlas velmi specifických feminních dimenzí. Kapitolou samou pro sebe jsou sólové výstupy kytar, kde zaznamenáte mathcorové zlomky, jazzrockový cinkot i klasicky hard rockovou sólovou školu, přičemž do do sebe vše geniálně pasuje. Nikde nic nepřečuhuje, nic nepůsobí násilně. THE NUMBER TWELVE LOOKS LIKE YOU natočili album, které mě ani po půl roce neomrzelo poslouchat zas a zas. Za zmínku stojí i to, že si kapela celé album produkovala sama, ale na zvukové stránce se však neangažoval nikdo jiný než Steve Evetts, které opečovává hudební formace v rozsahu THE CURE – THE DILLINGER ESCAPE PLAN a na zvukovém balení je mistrova ruka setsakramentsky znát. Po hudební i zvukové stránce album, které se nadmíru povedlo. „Worse Than Alone“ je jednoznačně jedno z nejosobitějších a nejzajímavějších děl minulého roku.
Mathcore, prog metal, hardrock, jazzrock i screamo v jednom úhledném balíčku.
9 / 10
Jesse Korman
- vokál
Justin Pedrick
- vokál
Alexis Pareja
- el. kytary
Chris Russell
- baskytara
Jon Karel
- bicí
1. Glory Kingdom
2. Given Life
3. To Catch A Tiger
4. Marvin's Jungle
5. The Garden's All Nighters
6. If They Holler, Don't Let Go
7. Retort, Rebuild, Remind
8. The League of Endangered Oddities
9. Serpentine
10. I'll Make My Own Hours
Wild Gods (2019)
Worse Than Alone (2009)
Mongrel (2007)
Nuclear. Sad. Nuclear. (2005)
Put on Your Rosy Red Glasses (2003)
Datum vydání: Úterý, 10. března 2009
Vydavatel: Eyeball
Stopáž: 45:45
Produkce: The Number Twelve Looks Like You
Studio: Backroom Studios in Rockaway
Hmmm, zajímavý. Možná časem eště přihodim. Za The League of Endangered Oddities přihazuju bod navíc, takže za 9.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.