PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Depresivní a deštivý podzimní večer byl jako stvořený pro temnotu bristolských MASSIVE ATTACK. Po cestě do Lucerny jsem přemítal, jaký způsob živé prezentace svých skladeb Robert Del Naja a Grant Marshall zvolí, a tajně jsem doufal, že se dočkám živě hraných nástrojů na úkor elektroniky. Chvíli po osmé se na pódiu objevila Martina Topley-Bird, která později vystupovala i s hlavními hvězdami, aby předvedla svoji sólovou tvorbu. Těžko zařaditelná hudba postavená na experimentech se zpěvem, spoře doprovázená občas klavírem, jindy bicími nebo elektronikou. Na pódiu ji doprovázel pouze jeden hudebník s kuklou na hlavě, kterého představila jako ninju. Zajímavé, ale po půl hodině přeci jen nudné, do velkého sálu se moc nehodící, energie do zadních řad nedosáhla.
MASSIVE ATTACK spustili své intro po deváté a mne vyděsil pohled na samotné dva muže u kláves. Oddechl jsem si naštěstí již vzápětí, když napochodovala celá kapela - včetně živého bubeníka, basisty, kytaristy - a opřela se do toho. Už od začátku se valila z pódia neskutečná energie a zvuk splňoval ty nejpřísnější parametry (dole na ploše). Největší ohlas publika podle očekávání sklidily skladby z kultovního alba „Mezzanine“, první z nich zazněla „Risingson“, při které šílená klávesová část uprostřed živě drtila smysly. Kytara hodně zostřila elektronický trip-hop a skladby měly živě mnohem větší sílu, chvílemi až noise-industriální nádech, připomínající NINE INCH NAILS, kterým se show podobala i vizuálně. Uvolnění a vydechnutí přišlo s křehkou „Teardrop“, kterou zazpívala předskokanka Martina a musím říci, že s výškou hlasu, který tato balada vyžaduje, měla co dělat. Vrchol, na který většina čekala, byla skladba „Angel“ s Andy Horacem u mikrofonu. Kdo zná tuto hymnu, tak si představí pasáž, kdy se přidá kytara, bubeník začne řezat činely a do toho Horace Andy (s vizáží hodně sjetého bezdomovce) zpívá : „You Are My Angel, Love You, Love You, Love You, Love You…“ Bylo to magické, až mráz běhal po zádech. Na pódiu se vystřídalo zpěváků více, ale Horace Andy má kolem sebe nadpřirozenou auru magického kultu. Shara Nelson(?) odzpívala svoji „Safe From Harm“ z alba „Blue Lines“ naprosto přesně a skoro jsem litoval, že tato macatá diva nedostala v Praze více prostoru. Jako první přídavek zazněla „Splitting The Atom“ z aktuálního EP a opět oproti CD mnohem lepší. Publikum nadšením šílelo a MASSIVE ATTACK museli přidávat zřejmě více než obvykle. Nemyslím si ale, že by jim to nějak vadilo.
Show to byla do detailů promakaná, zcela postrádající hluchá místa a netradiční byla vizuální část, na které si MASSIVE ATTACK dali hodně záležet. Klasické koncertní osvětlení se nekonalo, občas byl decentně nasvícen pouze vokalista. Kapela měla za zády nainstalovanou světelnou stěnu, která umocňovala poselství MASSIVE ATTACK. Probíhaly na ní video hesla týkající se témat jako svoboda, bída, drogy, peníze nebo jen barevné změny jako doplnění hudby. Impozantní. Hudebníci byli osvětleni ze zadu, takže byly vidět pouze siluety, což k hutné hypnotické masáži jménem MASSIVE ATTACK přesně padne. 3D a Daddy G jsou profíci a přesně vědí, v čem jsou jejich přednosti, a na ty položili důraz. Oba principálové se krom svých pěveckých partů pohybovali spíše v pozadí a nechali kapelu hrát. Ta dostála svému jménu (doslova) a přichystala pro mne koncertní zážitek, ze kterého budu čerpat energii ještě dlouho. Byla to síla tsunami a bez debat jeden z koncertů roku.
Aj keď nato MASSIVE ATTACK už očividne zabudli a pri komunikácií s publikom to dávali neohrabane najavo, bratislavskí fanúšikovia ich privítali na domácej pôde už po druhýkrát. A podľa všetkého to mal byť lepší koncert ako ten pred tromi rokmi. Perfektné nasvietenie, výborný zvuk, ktorému chýbala len o trošku vačšia intenzita, primerane zaplnená Sibamac Aréna a obojstranne uvoľnená atmosféra počas celého večera. A predsa boli moje pokoncertné dojmy presne o tom, čo opísal Thorn vo svojej reportáži z roku 2006. Odchádzal som rád, že som "to" videl, síce nie z pietnej úcty či z povinnosti, ale ani vďaka hlbšiemu zážitku. MASSIVE ATTACK pre mňa naživo nemali to čaro, ktoré sála z niektorých ich študiových nahrávok. Škoda.
MASSIVE ATTACK - Inertia Creeps (Bratislava)
http://www.youtube.com/watch?v=QIXVJtLoxJM
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.