OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
No, tak nám americká banda Savatage prochází dalším těžkým testem odvahy a kvalit. Jen co od prahu zmizel stín zubaté a smrti jednoho z pilířů - Chrise Olivy - to zase začíná bublat a vřít. Skupinu totiž opustili kytarista Al Pitrelli a zpěvák Zak Stevens. Geniálně vyladěná libozvučnost jednoho z nejlepších alb let devadesátých - úchvatného Wake Of Magellan - se tak povážlivě rozkymácela. Cafferymu chybí parťák ke klasickým proplétaným sólům a orgiastickým výtrysků nebeského feelingu, Chrisu Olivovi zase vokální parťák a protiváha jeho drsné hlasové brusce.
Ačkoli se Pitrelli na práce albu zúčastnil coby kytarová výpomoc, oslabení je v řadách Savatage přeci jen lehce patrné. Po textově i hudebně sevřeném veleopusu (dost bolo superlativů) Wake Of Magellan jsou Poets and Madmen o něco rozvolněnější a rozevřenější, o to však ostřejší náloží hard rocku s nezaměnitelným patosem. Kompozice, předtím budované velmi houpavými tahy a rozkreslované proměnlivou instrumentací do kouzelných výjevů, nasazují náhle ostré hrany a sází na přímočarost. Cafferyho působení u hrubozrnného Metalia se promítlo do hodně nabroušeného zvuku a trhanosti riffů, ovšem zkrátka nepřijdou ani zastánci Olivova klávesového mistrovství. Dominuje zvuk piana, který v nádherných názvucích otevírá kouzelnými melodiemi jednotlivé skladby, aby se pak porůznu do masivního rockového korpusu vlamoval a tvořil ty nezaměnitelné pestrobarevné kompozice.
Vrchol alba nastupuje ve chvíli, kdy se Savatage opírají do své desetiminutové fantasmagorie Morphine Child. Maximální úsečnost a syrovost, postavená do kontrastu s melodickými výlevy klávesové sekce a monumentálními sbory je demonstrací největší síly Poets and Madmen, a to právě rezignace na emocionální eufonii Wake Of Magellan. To umožnilo operaci s takovými šokantnostmi, jako je “road rock” (budiž tímto naplito na škatulata všeho druhu) v I´ll Run It, nebo neuvěřitelně dynamický kytaro - vokální téměř rap ve skladbě Comissar... Jakkoli to zní apokalypticky, dohromady to až překvapivě šlape...
Před námi totiž nestojí skupina mladistvých žaludů, kteří by se po hlavě vrhly do neznámých a experimentálních vod, před námi stojí čtveřice starých mazáků, kteří zanalyzovali síly a napřely je jediným směrem. Poets and Madmen je hodně silnou kompilací poměrně různorodých písní, které jednotí jedinečný rukopis tvůrců, ale především nebojácná kombinace syrovosti kytar a líbivých elegií piana. K životnímu výkonu se vypjal i Jon Oliva, nedá se říci, že by se člověku po Stevensovi nezastesklo, ale paleta barev Olivova vokálu je více než příjemným překvapením. Parádní disciplínou jsou i texty, takže jediné, co může kálet na pozitivní dojem, jsou reminiscence geniality Magellana. Síla Poetů je ale úplně někde jinde a po pár posleších můžu zodpovědně vytesat do netu, že tahle fošna stojí vrchovatě za to.
Poets and Madmen je hodně silnou kompilací poměrně různorodých písní, které jednotí jedinečný rukopis tvůrců, ale především nebojácná kombinace syrovosti kytar a líbivých elegií piana.
8 / 10
Chris Caffery
- kytara
Johnny Lee Middleton
- basa
Jon Oliva
- klávesy, zpěv
Al Pirelli
- kytara
1. Stay With Me A While
2. There In The Silence
3. Commissar
4. I Seek Power
5. Drive
6. Morphine Child
7. The Rumor
8. Man In The Mirror
9. Surrender
10. Awaken
11. Back To Reason
Poets And Madmen (2001)
Believe (kompilace) (1998)
The Wake Of Magellan (1998)
The Best And The Rest (1997)
From The Gutter To The Stage (kompilace) (1996)
Final Bell / Ghost In The Ruins (1995)
Dead Winter Dead (1995)
Live In Japan (1994)
Handful Of Rain (1994)
Edge Of Thorns (1993)
Streets (1991)
Gutter Ballet (1989)
Hall Of The Mountain King (1987)
Fight For The Rock (1986)
Power Of The Night (1985)
The Dungeons Are Calling (1984)
Sirens (1983)
Vydáno: 2001
Vydavatel: SPV / Steamhammer
Stopáž: 67:07
Produkce: Paul O´Neill
Skvela hudba, vynikajici Jon a genialni Morphine Child a Surrender to maji za 8...
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.