OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Předpokládám, že nejsem sám, komu spojení pojmů „Německo“ a „post-rock“ nahání hrůzu. Samozřejmě, že existují výjimky potvrzující pravidlo. Koneckonců si stačí vzpomenout na předloňské příjemné album „Reverie“, jež mají na svědomí zasnění DATURAH. Ani před jejich krajany LONG DISTANCE CALLING , pocházejícími z města Münster, není potřeba brát nohy na ramena. Není příliš pravděpodobné, že jejich snaha vzbudí mnoho bezmezného nadšení, ovšem ani pocit spokojenosti nad solidně vyvedenou žánrovou nahrávkou není určitě málo.
K tomuto tvrzení opravňuje celkově zdařilé provedení šestiskladbového alba „Avoid The Light“, které se především konzervativně drží v liniích „měkčí“ post-rockové větve. Delší stopáž jednotlivých skladeb už tak trochu prozrazuje, že půjde především o rozjímavější hudební záležitost, ve které hrají prim poloakustické kytary s podporou klávesových nástrojů. S výjimkou jedné písně se jedná o ryze instrumentální hudbu s patrným důrazem na náladotvorný prvek. Tedy vše v intencích post-rockového žánru tak, jak se vyvinul během posledních pár let. Už od prvních tónů úvodní skladby dávají Němci najevo, že se i přes některé náznaky nehodlají pouštět do zdolávání stylotvorných výzev. „Apparitions“ je typickým představitelem kompozice s ospalou atmosférou, jež je tvořena jemným kytarovým vybrnkáváním, jednoduchým rytmem a typickým vyvrcholením v podobě nástupu elektrických kytar.
Skupině rozhodně nechybí schopnost sestavit posluchačsky příjemné post-rockové skladby, ani cit pro melancholii a gradaci. Jediným, a to dost podstatným nedostatkem je však jejich přílišná upjatost a menší odvaha k razantnímu rozletu. Přitom potenciál k němu rozhodně nepostrádají. To dokazují například ve výborné „Black Paper Planes“, jež na albu nese pořadové číslo dva. Razantní kytarový úvod přechází v jemnější prostřední část vyplněnou jednoduchou klávesovou linkou a podmanivou melodií, během jejíhož poslechu stačí jen zavřít oči a nechat se unášet. Prakticky každá ze sexteta skladeb, tu více, tu méně, splňuje kvalitativní nároky kladené na nadprůměrnou post-rockovou kompozici, ale do nejvyšší ligy LONG DISTANCE CALLING stále chybí větší důraz na osobitost a schopnost vymanit se z pevné svěrací kazajky dobrého žánrového standardu.
Za jednu z možných cest by se dala považovat vyvedená balada „The Nearing Grave“, jež jako jediná na nahrávce disponuje vokální složkou. Hlas Jonase Renkseho (KATATONIA) je rozhodně dostatečně výrazným prvkem schopným oživit i méně povedené skladby, avšak v tomto případě je skvěle sladěná hudební i pěvecká část. Problém je ovšem ten, že píseň více než LONG DISTANCE CALLING připomene kousek, jež se nevešel na některé z posledních alb Renkseho domovské kapely. Nepochybně chytlavá a podmanivá záležitost je příjemným oživením v závěru už lehce nudícího alba, ale o další budoucnosti německé kapely toho nejspíš mnoho neprozradí.
„Avoid The Light“ je příkladem nahrávky, na níž se názory mohou diametrálně lišit od úplného odmítnutí, až po nadšené příjetí. Hodně záleží na pohledu na post-rock jako takový, respektive na jeho podobu, jak jí během posledních let formovaly řady a řady kapel snažících se naskočit do dobře rozjetého vlaku. LONG DISTANCE CALLING však rozhodně nepatří k těm, kteří by se zoufale drželi posledního vagónu, ale do první třídy jim také ještě leccos chybí. Nemám však důvod nevěřit, že nejsou na dobré cestě.
Příjemná post-rocková nahrávka, která však svůj žánr nijak výrazně neobohacuje.
7 / 10
1. Apparitions
2. Black Paper Planes
3. 359°
4. I Know You, Stanley Milgram
5. The Nearing Grave (feat. Jonas Renkse)
6. Sundown Highway
Eraser (2022)
Ghost (EP) (2021)
How Do We Want To Live? (2020)
STUMMFILM - Live From Hamburg (2019)
Boundless (2018)
TRIPS (2016)
The Flood Inside (2013)
Long Distance Calling (2011)
Avoid The Light (2009)
090208 (split with LEECH) (2008)
Satellite Bay (2007)
dmnstrtn (2006)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Superball Music
Stopáž: 54:54
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.