OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jestliže si kdekdo může stýskat nad nedostatkem vstřícné komunikace v dnešní společnosti, o metalové subkultuře to prohlašovat příliš nemůže, protože zde se i dnes najde spousta lidí nejen zaujatých pro věc, ale také otevřených konverzaci a hlavně ochotných si s vámi jako s do té doby naprosto cizím člověkem dávat sraz někde ve městě jen proto, aby vám předala svoji nahrávku. Člověk se při takové schůzce dozví několik zajímavostí, jako byla pro mne do té doby naprosto neznámá skutečnost o hudebním televizním kanálu, jehož spuštění se údajně plánuje letos na podzim a na kterém by prý mohli být ke shlédnutí i klipy pražských WHERE?…
Pro někoho může být úsudek, který si udělá o desce po jejím prvním poslechu rozhodující, jiný si podle něj udělá alespoň hrubý obraz o tom, co může od daného alba čekat, málokdo však na první dojem nebere vůbec zřetel. Kdybych se nesnažil při posuzování této desky chovat podle zásad té poslední skupiny, nemohl bych ale toto demo asi vůbec posuzovat. Ne snad proto, že by se jednalo o nějak zvlášť instrumentálně náročnou záležitost, je to spíše jistou stylovou pestrostí a netradičně různorodým žánrovým zaměřením. Pokud bychom se chtěli úzkostlivě držet škatulek, můžeme to obecně nazvat doom metalem, ale zde to nebude zdaleka tak jednoduché. Při poslechu této nahrávky budete mít jednou pocit, že posloucháte zasněné melodie podobné klasickému modelu předkládanému nám žánrovými legendami z Britského poloostrova, jindy vás zase napadne srovnání se slavnými pop-rockovými hvězdami 60.-70. let, ovšem výjimkou není ani (a teď se podržte) inspirace "moderními" trendy (nevím, zda jde o hip-hop či něco jiného, protože s podobnými směry moje posluchačské tendence zrovna nekoketují), s nimiž jsem zápolil asi nejdéle, jež jsou ale naštěstí předkládány s humornou nadsázkou tak jako v páté "Jorge". Mám-li vytáhnout některé skladby jako hity, bude to nejspíše čtveřice "Infinity life", "I need to...", "What is the meaning of being here" a "Ten seconds before death", u kterých je asi nejpatrnější odkaz doomové tradice: tesknivý hlas příliš neměnící své tempo doprovázený táhlou, plynule "vyprávějící", kytarou krátce si pohrávající s přeměnami nosných riffů doplněnou o pomalu, ale jistě, tepající dunivou rytmiku.Z jednotlivých skladeb bych se měl ještě zmínit o otevírající kytarové "Space", která posluchače kolébá již prvními takty, a také o začátku šesté "Prisoner", kde kluci použili melodii z "Come as you are" od NIRVANY.
Ne příliš kvalitní zvuk se dá celkem omluvit faktem, že se jedná pouze o demo a tak si můžeme přát, aby počin "Dismal depression" byl skutečně předzvěstí kvality případného řadového alba, jak se jeví mě, avšak je jasné, že jde pouze o začátek slibně započaté cesty. Proto klukům přeji, aby se jim nasazení, které nyní do hudby vkládají například pilným točením klipů, v budoucnosti vrátilo.
David Pacovský "EL PACO"
- basa, zpěv
Tomáš Chrudimský "CHRŮĎA"
- kytara
Tomáš Čeřovský "ČÉŘA"
- kytara
Petr Včelička "VČELA"
- kytara
Jakub Šrajer "DIEGO"
- zpěv, huhlání
1. Space
2. Infinity life
3. Beautiful night
4. I need to...
5. Jorge
6. Prisoner
7. Forever in your mind
8. What is the meaning of being here
9. Ten seconds before death
10. Where?
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.