OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Koncert „Tří veteránů“, tak můžeme s nadsázkou označit společnou akci CROWBAR, PRO-PAIN a SEPULTURA. Těžko říci, která z kapel přitáhla na pražskou periferii do Modré Vopice nejvíc fanoušků, ale odhadem dorazilo tak 3-4 stovky postaviček, z nichž valná většina měla na hrbu už víc jak 3 křížky. Pořadatelé zariskovali a celou akci pořádali jako Open Air, ale naštěstí se aprílové počasí smilovalo a zajistilo suchý večer.
První kapelu, kterou jsem ten večer stihl, byli sludge metaloví CROWBAR z New Orleans. Těžkotonážní, pomalá a hutná hudba vycházející ze srdce hlavní persóny Kirka Windsteina, šéfa a jediného původního člena kapely, měla pořádné grády. Originálně pojatému metalu dominovaly nahlas vytažené kytary, což bylo naprosto v pořádku, neboť hutné a pomalé rify byly krásně čitelné. Kirk Windstein se ukázal v dobré formě i jako zpěvák. Pomalým a táhlým skladbám se vymykala pouze našlápnutá „Burn Your World“(?), ve které se bicí rozběhly trochu rychleji. Kirk Windstein je samorost, sympaticky ponořený do své hudby, o které má jasnou představu a dokáže svoji vizi v pohodě přenést i na publikum. CROWBAR zahráli cca 45 minut, odezva od fanoušků byla veliká a bylo vidět, že jich nemálo přišlo hlavně na tuto svéráznou stoner metalovou kapelu, která přeci jen kvůli vytížení hlavního aktéra v DOWN není tolik aktivní a její koncerty jsou pro fajnšmekry událost.
Pomalé depresivní sludge vzápětí vystřídali zdravě naštvaní PRO-PAIN. Staří harcovníci, kteří si poctivě odjezdili víc jak 15 let nekonečného turné, až se stali se legendou. PRO-PAIN potvrdili, že největší síla hc kapel je v živých vystoupeních. Vůbec se s tím nemazali, hráli jenom živelné a rychlé vypalovačky, s velkou jistotou a přehledem rozhýbali celý kotel a dohnali do něj i vašeho zapisovatele. Set PRO-PAIN uběhl k mé nelibosti až moc rychle, na konci představili novinku z chystaného alba jménem „Destroy The Enemy“, která z předchozích rubanic moc nevybočovala, takže můžeme být v klidu. Ani do budoucna PRO-PAIN z nastaveného kurzu nejspíše neuhnou. Jejich leader Gary Meskil se ukázal jako sympaťák, který se s ničím nepáře, dokáže v klidu vyhecovat publikum a navíc vypadá jako Bruce Willis. Po jeho levici věrný kumpán z mokré čtvrti Tom Klimchuck s jistotou krotil svou sedmistrunnou bestii a sólováním dodával hardcore nátěru techničtější rozměr. Na kapele bylo vidět, že i ona cítí, jak se jí ten večer hrálo parádně a vystoupení bylo i pro ni vyjímečné.
Papírový headliner večera byli brazilci SEPULTURA a o nich se dá napsat vždy hodně. Vynecháme-li auru posvátnosti, která se tyčí kolem jejich jména, tak v současné době je SEPULTURA hlavně o kytaře A.Kissera. O jeho úžasném, originálním hráčském stylu a charakteristickém zvuku a v druhé řadě o razantních bicích Jeana Dolabelly (ten člověk je neskutečná mlátička), který vcelku v pohodě zastoupí i takového borce, jakým byl předchůdce Igor Cavalera a nejspíš ani není náhoda, že oba hrají podobným stylem.
SEPULTURA hrála průřez 25 let dlouhou kariérou. Zahráli staromilské thrash kvapíky, mj. „Arise“, „Convicted In Life“, „Slaves Of Pain“, dokonce i legendární chlív z alba „Schizophrenia“ jménem „Escape To The Void“, při kterém si všichni ti pamětníci v publiku vrněli blahem a samozřejmě nemohli vynechat ani legendární groove metal hitovky z alb „Chaos A.D.“ a „Roots“. SEPULTURA má v arzenálu takové šlupky jako jsou „Inner Self“, „Territory“, „Attitude“ (ta byla ten večer asi nej), ale i z novější éry „Sepulnation“, „We´ve Lost You“, které mají obrovskou sílu a ta nakonec přeci jen rozhodla ve prospěch těchto neprávem mnohdy odepisovaných divochů. Ti měli (jako headliner obyčejně má) nejlepší zvuk a svůj set nešidili. Zněli velmi tvrdě, rychlé pasáže byly ultra rychlé a ty pomalé hutné seděly jak přibité. Andreas Kisser byl v excelentní formě a tentokráte i jedna kytara stačila s přehledem k vyplnění celého zvuku kapely. Obrovský Derrick Green, který má háro až ke kolenům a vypadá jak bojovník Sarumanovy hordy, byl ten večer v pohodě uvolněný a Paulo Pinto Jr jako vždy nenápadný. SEPULTURA ke konci pozvala na pódium hudebníky z předkapel a společně si zabubnovali improvizovaný freestyle jam a po něm pak zazněla ještě legendární a povinná „Roots“.
Alternativa CROWBAR, energický výplach PRO-PAIN a seriózní metal podpořený hitovkami v podání SEPULTURA se ukázaly jako dokonalá kombinace. Velmi, ale tentokrát opravdu VELMI vydařený koncert.
P.S.: Toho večera v Modré Vopici vystupovaly ještě další před- i po- kapely, které jsem bohužel nesledoval…
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.