OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Pri počúvaní tejto úžasnej 40 minútovej zvukovej víchrice si musím chtiac či nechtiac vždy spomenúť na jeden z najlepších klubových koncertov minulého roka. Legendárni švédski zabijaci ENTOMBED na jeseň v Prahe beštiálnym spôsobom znásilnili mierumilovne prebiehajúce blackmetalové turné SATYRICON, SHINING a DARK FORTRESS. Hnaní ováciami rozbesneného publika nechceli odísť z pódia, hoci sa organizátori snažili dostať ich z neho všetkými možnými i nemožnými prostriedkami. Ich death´n´rollová jazda bola v ten večer jednoducho až príliš dobrá. Keby tam vtedy s nami v publiku boli mladí Američania BLACK BREATH, asi by sa zbláznili od radosti.
Hovoria o nich ako o najbrutálnejšej mladej kapele zo Seattlu, hoci v skutočnosti pochádzajú zo 150 kilometrov vzdialeného mesta Bellingham. Nadšení tínedžerskí fanúšikovia ich obdivujú pre ich výnimočný gitarový zvuk – BLACK BREATH ich vždy s pokorou opravia, že oni ho nevymysleli, iba si ho vypožičali. Najťažší a najlepší zvuk podľa týchto piatich nasratých mladíkov pochádza z prvej polovice deväťdesiatych rokov a prišli s ním na albume „Wolverine Blues“ vyššie spomínaní veteráni ENTOMBED. Tí sa vtedy, v tej pre extrémny metal naozaj pohnutej dobe, vskutku elegantným spôsobom oddelili od ďalších úspešných kolegov produkujúcich kvalitný kov smrti - vymysleli príťažilivý a uchulahodiaci death´n´roll, ktorý až do týchto dní fascinuje celé zástupy mladých hudobníkov.
Kultové vydavateľstvo Southern Lord v prípade tejto fascinácie slávnou metalovou minulosťou prikladá polienko do ohňa a po úspešných retro-thrasheroch LAIR OF THE MINOTAUR prichádza s debutovým albumom „Heavy Breathing“, ktorý BLACK BREATH vydávajú po štyroch rokoch tvrdej práce a postupného umeleckého zrenia. Hoci, slovné spojenie „tvrdá práca“ znie v prípade týchto pánov naozaj paradoxne, keďže práve nechuť k naozajstnej práci a normálnemu zamestnaniu je podľa ich vlastných slov najväčším motivátorom ich hudobnej kariéry. Parafrázujúc nemenovaného kolegu, aj BLACK BREATH by vždy radšej mrzli v converskách na zapadnutých nočných pumpách a žrali zlé bagety, než aby vstávali každé ráno do práce, ktorá ich nebaví.
Kurt Ballou, gitarista právom stále vychytených CONVERGE a rovnako úspešný producent, sa s veľkým prehľadom postaral o to, aby výsledok tejto správnym smerom namierenej pracovitosti stál naozaj za to. Z jeho rúk vyšlo také dokonalé „Sunlight Studio chrastenie“, že nejeden pamätník v onášivkovanej rifľovej bunde pri počúvaní „Heavy Breathing“ zatlačí slzu a uznalivo pokýva hlavou. Do poslednej žily na krku natlakovaný rev, precízne gitarové rezy umne prechádzajúce z tvrdých a hlbokých cez chytľavo melodické do ľahučkých a decentne bluesových, zbesilé a presné bicie tlačiace celú tú divokú obludu vpred k vytúženým blasfemickým hitom ako „Virus“, „Children Of The Horn“, „Unholy Virgin“ či „Black Sin (Spit On The Cross)“ - BLACK BREATH sú spolu s DARKEST HOUR a TRAP THEM ďalšou fantastickou švédskou kapelou pochádzajúcou z Ameriky, ktorej by ste naozaj mali venovať svoju pozornosť.
Mladá americká kapela vzdáva hold starej švédskej škole death´n´rollu + zvuková asistencia Kurt Ballou z CONVERGE = výborný album.
8 / 10
Nate McAdams
- spev
F. Funds
- gitara
Elijah Nelson
- basgitara
Jamie Byrum
- bicie
Eric Wallace
- gitara
1. Black Sin (Spit On The Cross)
2. Eat The Witch
3. Escape From Death
4. I Am Beyond
5. Virus
6. Heavy Breathing
7. Children Of The Horn
8. Fallen
9. Unholy Virgin
10. Wewhocannotbenamed
Heavy Breathing (2010)
Razor To Oblivion (EP) (2008)
Datum vydání: Pátek, 12. března 2010
Vydavatel: Southern Lord
Stopáž: 40:16
Produkce: Kurt Ballou
Studio: God City Studios
Energie tolik, že by probrala i mrtvého, vokál, který z Vás sedře kůži a ještě si u toho i zatancujete. Brát všema deseti. Hobluj!
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.