OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Návrat COLLEGIA MUSICA na javiská bol na malom slovenskom hudobnom trhu udalosťou roka. Okrem bratislavských „džezákov“ a Pohody len máloktorá akcia dokáže nadchnúť početné publikum takého vekového a „vkusového“ rozptylu tak ako koncerty zostavy, ktorá navyše najviac pripomínala tú z legendárnych a milovaných „Konvergencií“.
Základným rozdielom oproti vydarenému comebacku z roku 1997 bol návrat Fera Grigláka, s ktorým Fedor Frešo v uplynulých rokoch intenzívne dral pódiá v rámci FERMATY. Dušana Hájeka na bubeníckej stoličke vystriedal Martin Valihora, preberajúc úlohu kapelného „mladíka“ – tú pred trinástimi rokmi zastával hosťujúci Andrej Šeban.
COLLEGIUM MUSICUM na turné, pokrývajúcom takmer celý rok 2009 a zavŕšenom recenzovaným CD/DVD (v na rozdiel od „deväťdesiatsedmičkového“ predchodcu skutočne reprezentatívnom balení) rozohralo svoju hru so všetkými jej typickými atribútmi. Pomerne rigidné koncerty so striktne nemenným repertoárom (všetky skladby z neho hralo COLLEGIUM už pred oným viac než desaťročím!) vždy obsahovali nevyspytateľný vargovský otáznik – treba dodať, že slúžiaci k prospechu veci, nechávajúc tento bod debate puristov a kronikárov. Marián Varga síce v bonusovom dokumente zo zákulisia nezabudne mávnuť rukou nad vlastnou hrou a dodať, že comebacky neuznáva („jediné ospravedlnenie môže byť, že ľuďom sa to páči“), no výkony na každej zastávke, ktorú mal autor textu možnosť zhliadnuť, boli dokonale nacvičené a profesionálne.
Výnimkou nie je ani dvojkoncert z bratislavského divadla Aréna, zhustený do hodinu a pol trvajúceho DVD a čosi vyše hodiny trvajúceho CD. Návštevníkovi ktorejkoľvek položky itinerára turné bude zoznam skladieb príjemne povedomý – ani program vystúpení nakrúcaných kamerami STV sa nelíšil od zbytku šnúry. Jeho gro leží v kompozíciách z debutovej, bezmennej LP-čky, z ktorej odznela „Ulica plná plášťov do dažďa“, „Hommage à J. S. Bach“ i „Strange Theme“. Tretia menovaná sa stala jedným z dvoch ťažisiek súčasného repertoáru – sčasti vďaka inému vyzneniu, ktoré do nej prináša Frešov spev, sčasti kvôli sólu Martina Valihoru, v skladbe preberajúceho rolu pôvodného organového partu a deliaceho ju – ale i celé vystúpenie – na dve polovice. Tej druhej dominuje fantastických dvadsať minút „Šeherezády“, snáď najznámejšej kompozície v histórii zoskupenia, kolízie ozvien ruskej klasiky, rockového drajvu a akejsi ťažko definovateľnej, až „pohanskej“, euforickej neotesanosti.
Tu naplno vyniká hlavný poznávací prvok aktuálnej inkarnácie skupiny: razancia, ktorú do zostavy vniesol Valihora. Samozrejmosťou je chirurgická práca kapely s dynamikou a gradáciou – napriek tomu, že sa v hudbe COLLEGIA vždy zbiehajú štyri virtuózne linky, nikdy neskĺznu k individualistickej exhibícii. Ťažko sa čudovať, že v notoricky známej pasáži zaznie z publika extatické „Ešte!“, ktoré nájde poslucháč aj na „Konvergenciách“.
Jediným prekvapením bolo zaradenie ráznej „pocty Bachovi“, ktorá kariéru COLLEGIA MUSICA i program z roku 1997 otvárala, na koniec setu. Ostatné zmeny sa niesli v rovine jemných zmien feelingu skladieb. Niet divu – niektoré z nich ani nemajú štúdiovú predlohu, „Mikrokozmos“, „Burleska“ či „Suita po 1000 a jednej noci“ existujú len ako koncertné záznamy alebo verzie, odohraté na jeden šup v štúdiu. Určujúce tak je, kto ich v danom momente, okrem Vargu, hral a nahrával.
Ak po hudobnej – i zvukovej – stránke samotným koncertom ani ich záznamu „Speak, Memory“ nie je čo vyčítať (chválim vystrihnutie Frešových preslovov z CD verzie, ktorá tak pôsobí zovretejšie a obstojí aj samostatne), vizuálna časť pokrivkáva. Réžia, práca s kamerou a strihom je na vysokej úrovni, no presvetlený „televízny“ obraz v archaickom pomere 4:3 dnes už nedokáže postkytnúť stopercentný zážitok, z ktorého uberajú aj „kulturákové“ kulisy. Ťažko pochopiteľným marketingovým kiksom bolo uvedenie záznamu na STV, ktoré vydanie kompletu predbehlo o pár mesiacov.
Trefne pomenované „Speak, Memory“ je vítaným pokračovaním edičnej pozornosti, ktorú si COLLEGIUM MUSICUM v ostatných rokoch zaslúžilo: knižného rozhovoru s Mariánom Vargom, obsiahlej Jaslovského biografie i reedíciám jednotlivých albumov. Síce vždy ide „len“ o pohľady na minulosť, no tie sú v mnohom hodnotnejšie ako to, čo dokáže priniesť súčasnosť.
Kvalitná bodka(?) za COLLEGIOM MUSICOM vzor 2009/2010. Sedmička notoricky známych skladieb v modernom zvukovom prevedení môže mladším poslúžiť ako úvod do tvorby Vargu a spol., tí starší na "Speak, Memory" nájdu reprezentatívne best of obohatené decentnou paletou interpretačných zmien.
8,5 / 10
Marián Varga
- organ
Fedor Frešo
- basová gitara, spev
František Griglák
- gitara
Martin Valihora
- bicie
1. Mikrokozmos
2. Ulica plná plášťov do dažďa
3. Concerto in ''D''
4. Strange Theme (len na DVD)
5. Burleska
6. Suita po 1000 a jednej noci
7. Hommage à J. S. Bach
Speak, Memory (2010)
Collegium Musicum '97 (1997)
Divergencie (1981)
On a ona (1979)
Continuo (1977)
Marián Varga & Collegium Musicum (1975)
Live (1973)
Konvergencie (1971)
Collegium Musicum (1971)
Hommage à J. S. Bach / Ulica plná plášťov do dažďa (SP) (1970)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Pavián Records / distribúcia ČR: Indies Scope Reco
Stopáž: 1:25:14+1:
Produkce: Fedor Frešo
Studio: Nahraté naživo v divadle Aréna, Bratislava (28. - 29. 11. 2009)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.