PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
MISERY INDEX jedou! Album – turné – album – turné. Toto vyčerpávající schéma jsou američtí chasníci schopni zvládat s až neuvěřitelným přehledem. Nejdůležitější otázkou pak v tomto případě stále zůstává, jak přistupovat k jejich řadovým nahrávkám. Jason Netherton a jeho družina totiž nepatří k těm, kteří by se od desky k desce snažili o nějaký překotný hudební vývoj. Už dávno jsou zabarikádováni v tom svém bezpečném bunkru, ale jejich útočným výpadům, i přes nespornou předvídavost, stále nechybí dostatečná razance i momenty překvapení.
Letošní novinka „Heirs To Thievery“ jich taktéž nabízí hned několik. Pravda, v hudebním směřování MISERY INDEX je rozhodně nehledejme, ale oproti rok a půl starému albu „Traitors“ si nelze okamžitě nevšimnout poněkud zvýšenou míru agrese a tvrdosti. Už pro kapelu poměrně typická malůvka na obalu toho moc nového neprozradí, na to je nutné si počkat až na úvodní skladbu „Embracing Extinction“. Razantní nástup bicích a kytar, ke kterému se hned vzápětí přidává i Jasonův jasně identifikovatelný vokál, přeci jen značí určité zvýšení obrátek. Ačkoliv schopnost rozeznat od sebe jednotlivá alba se s každým dalším snižuje, určité rozdíly se najdou vždycky. Pomineme-li nulovou progresi v hudebním vývoji, o kterou se koneckonců nezajímá ani kapela samotná (razící zásadu, že když něco dobře funguje, tak do toho nešťourej), zůstane nám zřetelný příklon ke kratším a úderným skladbám, což na „Traitors“ fungovalo v o něco menší míře než nyní. MISERY INDEX jsou už pevně ukotveni ve svém stylu a přestože jim moc možností k nějakému tvůrčímu rozletu nenabízí, dokáží se v této svěrací kazajce stále pohybovat s obdivuhodnou noblesou.
Jedenáctka skladeb prostě jede bez jakéhokoliv klopýtnutí a chtělo by se říci, že přináší přesně ty jistoty, které vám slibovaly předvolební billboardy, ale na rozdíl od těchto Amíků je politici nejsou schopni nikdy splnit. Tady skutečně záleží hlavně na míře očekávání, kterou do nich vkládáte. Samozřejmě, že se „Heirs To Thievery“ dá velmi rychle odbýt tvrzením o čím dál tím stejnějších nahrávkách jakéhokoliv tvůrčího posunu neschopné kapely, u níž je úplně fuk, jakou její desku si pustíte. K těmto argumentům se nedá říct nic, protože z jistého úhlu pohledu jsou prostě pravdivé. Pokud však někdo není ochoten anebo schopen uznat neutuchající zápal a sílu energie, kterou disponuje i aktuální album MISERY INDEX, tak by jej měl rovnou ignorovat. I přes nesporně logické argumenty prostě nedokážu pominout skvěle našlapané kusy, jakými jsou například titulní vypalovačka „Heirs To Thievery“, střednětempý válec „The Seventh Cavalry“ anebo nesmlouvavá přímočará zteč „You Lose“.
Jason a jeho tým prostě ještě pořád nedokáží nahrát slabou či nudnou desku. Za tímto tvrzením si musím (i přes nesporné fakty týkající se jejich nulového vývoje) prostě stát. Řadí se totiž mezi kapely, které mají na to přinášet nahrávky podobné si jako vejce vejci a přesto nabízet zábavnou a třaskavou metalovou směs, která sice moc ingrediencí nepobrala, ale to na její explozivní účinnosti nic nemění. Zkrátka tady máme další album MISERY INDEX!
Dobře dobře, souhlasím s tím, že MISERY INDEX hrají pořád to samé, ale prostě to pořád hrají dost dobře!
7 / 10
Adam Jarvis
- bicí
Mark Klöppel
- kytara, vokály
Jason Netherton
- basa, vokály
Sparky Voyles
- kytara
1. Embracing Extinction
2. Fed To The Wolves
3. The Carrion Call
4. Heirs To Thievery
5. The Spectator
6. The Illuminaught
7. The Seventh Cavalry
8. Plague Of Objects
9. You Lose
10. Sleeping Giants
11. Day Of The Dead
The Killing Gods (2014)
Heirs To Thievery (2010)
Traitors (2008)
Discordia (2006)
Dissent (EP) (2004)
Retaliate (2003)
Structure OF Lies / Misery Index Split (2003)
Misery Index / Commit Suicide Split CD (2002)
Overthrow (EP) (2001)
Datum vydání: Úterý, 11. května 2010
Vydavatel: Relapse Records
Stopáž: 34:27
Produkce: MISERY INDEX & Steve Wright
Studio: Wrightway Studios, Baltimore (USA)
-bez slovního hodnocení-
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.