OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zdá se vám kombinace pouhé jedné kytary a bicích na pořádný metalový lomoz málo anebo jste toho názoru, že když se chce, všechno jde? Nekompromisní duo BLACK COBRA dává na svém třetím albu zapravdu druhé skupině a dokazuje, že někdy je opravdu lepší nedělat ze skládání hudby přílišnou vědu, aniž by přitom výsledek připomínal primitivní zmetek nějakého diletanta.
Na rozdíl od Kobry Černé – hada, který obývá jihovýchod Asie, tato svůj domov našla v prosluněném Los Angeles a rozhodně, stejně tak jako její asijská kolegyně ničící své oběti pliváním jedu, ani tato nebude jevit pražádného slitování. Zdánlivě skromný arsenál tohoto predátora má jediný cíl, a tím je zmatení kořisti, která tak v podobě podcenění této nenápadné šelmy udělá svoji poslední chybu.
Absence rytmiku jistící basy je sice znát, ale vnímání tohoto handicapu se časem díky neúnavné válcující kytaře postupně vytrácí. Její neutuchající riffování vytváří něco, co by se dalo nazvat minimalistickým metalovým nářezem. Ve chvílích, kdy se do toho Jason Landrian pořádně opře, vzniká velmi hustý zvukový porost, v jehož útrobách už byste další kytaru či basu vůbec nepostrádali. Když však přichází momenty menšího zvolnění, je skromné nástrojové složení BLACK COBRA znatelně slyšitelné, nicméně právě díky intenzitě předchozích okamžiků jsou tyto pasáže vítaným vydechnutím a přípravou na další zničující agresivní výpady.
Agresivita a nasazení symbolizují hudbu Američanů asi nejvíce. V jejich špinavém a obhroublém zvuku se mísí vlivy starých (thrash) metalových titánů se současným proudem fousatých chasníků ve flanelových košilích holdujících sludge metalovému hoblování. Výrazný vokál plný zloby je dalším určujícím prvkem. Štěkavý ječák přesně frázující mezi riffové soukolí, svojí barvou tak trochu upomene na časy, kdy zaplivané zkušebny okupovali dnešní thrashoví velikáni a především díky němu znějí BLACK COBRA jako skupina řídící křižovatku, kde se schází několik metalových epoch. Z povrchového bahna agrese a negativních emocí se postupně vynořují jednotlivé esence, aby tak dotvořily kompletní obraz této velmi svérázné metalové kolekce.
„Chronomega“ je nahrávkou, která v servírování syrové hudební flákoty nehodlá nic přikrášlovat ani zakrývat. Na krev zahraná metalová deska přináší další ze specifických pohledů na současné dění, který se však zároveň ani nebojí zapátrat v minulosti. Absence druhé kytary a basy jakoby nepřímo úměrně zvedla úroveň agrese a nasazení BLACK COBRA vysoce nad běžné hodnoty, výsledkem čehož je nesmírně intenzivní, monolitická a brutální deska.
Špína, chaos, metal, BLACK COBRA...
8 / 10
Jason Landrian
- kytara, vokály
Rafael Martinez
- bicí
1. Negative Reversal
2. Machine
3. Catalyst
4. Chronosphere
5. Zero Point Field
6. Lightning In His Hand
7. Storm Shadow
8. Glacies En Spiritu
9. Nefarian Triangle
10. Behaved
Invernal (2011)
Chronomega (2009)
Feather And Stone (2007)
Bestial (2006)
s/t (EP) (2004)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Southern Lord Recordings
Produkce: Billy Anderson
nene, je to jen obyčejný hlomoz, který bohýžel nikam nevede.......
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.