OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Již před osmi lety se Američané MURDERDOLLS díky svému debutu „Beyond The Valley Of The Murderdolls“ etablovali mezi poměrně úspěšné formace, byť jejich hudba nikdy nevykazovala žádné převratné, neobyčejné či dokonce novátorské věci. Razantní bigbít, moderně nastylizovaný v intencích tehdejších zaoceánských metalových trendů, vykazoval sice určité naděje do budoucna, ale nikdy mi nebylo jasné jak velké. Deska se svého času prodávala poměrně slušně a oslovila zejména nevyřešené dívky v roztrhaných černých punčocháčích. Dekadentní stylizace a přímočarý tah na dobře zapamatovatelný refrén, to byly ostatně i patnáct let před debutem MURDERDOLLS devízy pouze sezónních partiček. Takže jsem zachovával klid. Nakonec tedy opravdu zůstalo u jediné desky, protože Joey Jordison, vytížený zejména u mateřských SLIPKNOT, měl zjevně jiné představy o své budoucnosti. Dnes jsou MURDERDOLLS zpět s druhou deskou, kterou nahráli už jen coby duo – Wednesday 13 a Joey Jordison. Takže – jaká je?
Je celkem solidní a přesně taková jakou jsem jí čekal. Je více propracovaná než o něco razantnější debut, který ve své době pošilhával po punkmetalových schématech. Na „Women And Children Last“ je totiž patrná větší uvolněnost a zkušenost tvůrců, což se projevilo hlavně na o něco písničkovější formě, ale rovněž na menší překvapivosti materiálu. Občasné kytarové vyhrávky dodávají na trochu větší barvitosti jinak poměrně jednodimenzionálního alba. Nové songy MURDERDOLLS se dle očekávání nerozpakují s výraznými nápěvy a barovými refrény. Charakter jim udává Wednesday 13 svým zastřeně nakřáplým hlasem, což byl vždy magnet na dívky toužící po nějakém zakázaném dobrodružství. To by však bylo co se týče kladů tak nějak všechno, protože v konečném vyúčtování jde o naprosto obyčejnou rockovou desku, hodící se tak maximálně na noční pařby nebo jako podkres při rychlé jízdě automobilem. Po určité době totiž většina zdejších skladeb splývá do jednolitého celku, kde popěvek střídá popěvek, kytara dobře drhne i občasně zahvízdá a Jordison tomu drží rytmus. Solidní bigbít – nic víc.
Novinka MURDERDOLLS, co chcete víc vědět?
5,5 / 10
Wednesday 13
- zpěv, kytara, bakytara
Joey Jordison
- bicí, kytara, baskytara
1. The World According To Revenge
2. Chapel Of Blood
3. Bored´Til Death
4. Drug Me to Hell
5. Nowhere
6. Summertime Suicide
7. Death Valley Superstars
8. My Dark Place Alone
9. Blood Stained Valentine
10. Pieces Of You
11. Homicide Drive
12. Rock´N´Roll Is All I Got
13. Nothing´s Gonna Be Alright
14. Whatever You Got, I´m Aganst It
15. Hello, Goodbye, Die
Women And Children Last (2010)
Beyond The Valley Of The Murderdolls (2002)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Roadrunner Records
Stopáž: 47:35
Produkce: Chris Harris
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.