PRVNÍ HOŘE - Achtung, Sultan!
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
IN FLAMES – milovaní i nenávidění. Zatracovaní i vyzdvihovaní. Z celé göteborgské scény to dotáhli nejdál (alespoň co se komerčních hledisek týče) – a jejich cesta k hvězdným výšinám stále pokračuje. Pro mnohé fanoušky se stali symbolem komercionalizace severské metalové scény a pranic tomu nepomohlo ani účinkování Plamenných po boku amerických retardů SLIPKNOT. Logicky bylo novinkové album Reroute To Remain očekáváno jako rozseknutí gordického uzlu – kterým směrem potáhnou IN FLAMES svou okovanou káru dál? Budou vybrušovat unikátní postupy severské deathové školy a obohacovat metalovou scénu, nebo je vůně komerčního úspěchu omámí natolik, že vykročí směrem k širším masám posluchačstva? Nuže, meč prosvištěl vzduchem, uzel rozpadl se ve dví. A cesta vede přesně tam, kam se mnozí obávali…
Jak vlastně co nejtrefněji popsat problém Reroute To Remain? Asi takhle – je to konečně album, na němž udělali IN FLAMES krok stranou od hudební tváře, kterou modelovali od dob skvělé fošny Whoracle. Tvář kapely na pomezí deathové agrese a heavy melodiky s výrazným přesahem k tomu druhému. Tvář kapely, která naživo dokáže bavit nevídaným způsobem, na studiových nahrávkách však postupem času ztrácí a to velmi výrazně. Pro mě osobně byl důkazem „vytěženosti“ kapely minulý počin Clayman. Pár dobrých písní, ale nic víc… Reroute To Remain je konečně odvážnou deskou, která chce odhalovat nové horizonty. Jenže způsob, jaký volí, není nejšťastnější…
Zdá se, že pro švédskou pětici je naštěstí neobyčejně těžké opustit zajeté koleje dravých riffů, které překypují melodičností a hravostí. Na Reroute To Remain se proto pokusila o skloubení starého receptu s novými přísadami, leč výsledek vložená očekávání nesplňuje. Ano, najdete se tu spousta písní s jedinečným cejchem IN FLAMES, najdete tu dravost kytar, skvělou dynamiku proplétajících se sól dua Gelotte / Strömblad, energií sršící řev Anderse Fridéna, jenže tam, kde skupina mistrovsky gradovala svoje skladby, teď rozpoutala pokusy o líbivé refrény. Fridén umí šťavnatě křičet, ale zpěvák to není čert ví jaký. Marně se to snaží zakrývat vokální efekty, sborové plochy i paralelně jdoucí řev – refrény jsou sice poměrně zajímavé, uvolněné a v rámci stylu překvapivé, ale často rozbíjejí nadupanou souhru rytmiky a kytar (například sympaticky našlápnutá titulní věc ztrácí v pozvolném refrénu říz dosti značně) a obrušují hroty skladeb… Představte si to zhruba tak, že do plamenným cejchem označkovaných výpalů se náhle „vlomí“silně melodický refrén, který jakoby se odloupl z jiného alba – tempo se obvykle změní směrem k pozvolnému a nástroje místo kousání něžně laskají. Hitovost refrénů zaplaťbůh nedosahuje popařských úletů nu metalových kapel, nicméně má k nim blíže, nežli k nějakým nadupaným metalovým chórům. Žádná hrůza, žádný přílišný nevkus, pouze neumělé snažení o obrat kormidla do jiných vod. Jenže pokud vedle sebe postavíte nové skladby a mordu Only For The Weak z alba předchozího, musíte nutně dojít k závěru, že okázale melodický a „moderní“ refrén nezaručuje parádní skladbu. Ani v nejmenším...
Krom refrénů se Švédové pokusili obměnit i své tradiční kytarové „leady“. Zpěvné riffy hrají stále prim, ale přibylo nu metalově nabručených triviálních laufů. Zkrátka – obzory se šíří ze Švédska do USA. Neříkám, že neúspěšně. Jen mi proboha vysvětlete, proč kapela s tak talentovanými muzikanty v sestavě má potřebu svojské riffy (které dominují ve skladbách Trigger nebo Dark Signs) nahrazovat triviálním mručením podlazených kytar. Družba s novými trendy přináší i tradiční samplové doplňky, které měli IN FLAMES vždy vkusné a inteligentní – a nejinak je tomu zde. Inovací je ale snaha kapely přesvědčit, že dovede složit chytlavou popovou píseň. Třeba Dawn Of New Day je zpočátku výtečnou akustickou vybrnkávačkou, jakou všichni fandové IN FLAMES milují, jenže v průběhu se ukáže, že nic víc než Fridénovo fňukání kapela v rukávu nemá. Nebo předposlední Metaphor… Kolébavá akustika je nezaměnitelná, avšak vzápětí se prudce mění ve popfolkovou houpačku ve stylu Dave Matthew´s Band. Nevěříte mi??? Jen počkejte! Paradoxně je to opravdu výborná skladba, jen jsem nepochopil, proč gothenburgská pětka naznačuje další možný směr, když si ten svůj nový ještě nedokázala vybrat.
Celé album tak připomíná velké rozcestí. Zastřešuje staré dobré agresivní melodiky IN FLAMES, IN FLAMES zpěvné, IN FLAMES lehce koketující s nu metalem, IN FLAMES chytlavě komerční (a překvapivě poměrně přesvědčivé). Tolik směrů, kterými se kapela mohla ubírat... Ale nakonec se točí kolem dokola na křižovatce a nevydává se nikam. Album, které mělo být hrdou deklarací nové tváře IN FLAMES je spíše tříští různých možných podob. Přesto se mi tohle album zamlouvá více, než claymanovské vaření ze staré vody. Uvidíme, kam kapela zamíří po nejrozporuplnějším záseku své historie…
Velmi zajímavý krok IN FLAMES... Bohužel není stále patrné kam. Půjdou směrem k nu-metalu? Ke kořenům? K popu? Reroute To Remain se rozhlíží mnoha směry, což mu bere ucelenost, ale zároveň propůjčuje něco, co předchozí album nemělo – moment překvapení. Uvidíme, kam se Švédové vydají dál. Jsem napjatý!
7 / 10
Björn Gelotte
- kytara
Daniel Svensson
- bicí
Peter Iwers
- basa
Jesper Strömblad
- kytara
Anders Fridén
- řev
1. Reroute To Remain
2. System
3. Drifter
4. Trigger
5. Cloud Connected
6. Transparent
7. Dawn Of A New Day
8. Egonomic
9. Minus
10. Dismiss The Cynics
11. Free Fall
12. Dark Signs
13. Metaphor
14. Black & White
Foregone (2023)
I, The Mask (2019)
Battles (2016)
Siren Charms (2014)
Sounds Of A Playground Fading (2011)
A Sense of Purpose (2008)
The Mirror's Truth (single) (2008)
Come Clarity (2006)
Take This Life / Leeches (single) (2006)
Used & Abused - In Live We Trust (DVD) (2005)
Soundtrack To Your Escape (2004)
The Quiet Place (single) (2004)
Trigger (MCD) (2003)
Reroute to Remain (2002)
Cloud Connected (single) (2002)
The Tokyo Showdown (live) (2001)
Clayman (2000)
Colony (1999)
Whoracle (1997)
Black Ash Inheritance (MCD) (1997)
Live & Plugged (VHS) (1997)
The Jester Race (1996)
Subterranean (MCD) (1995)
Lunar Strain (1994)
Demo 93 (demo) (1993)
Vydáno: 2002
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 52:04
Produkce: Daniel Bergstrand
Studio: Dug-Out, Uppsala (SWE)
Podla mna najhlbavejsie album kapely. Zo super atmosferou.
MInule jsem zase kecal. Tohle je totiž další dokonalá deska tohoto úžasného tělesa. Radost tohle poslouchat. Už zas.
Trochu prog rock/metalová exhibice. Toho tydlikání a hračičkování je místy opravdu hodně. Ale tito Švédové umí i příjemné melodie a přirozeně plynoucí pasáže, takže jim to předvádění odpustím. Ostatně, když na to mají, tak proč se trochu nepředvést, že?
Žijeme ve zlatých časech českého thrash metalu! Takové období hojnosti prostě nepamatujeme. Kapely na nás chrlí v horším případě dobré, v tom lepším (i v tomto) desky výborné a my si čvachtáme jako ten pověstný manža. Více v recenzi, teď si třepu palicí.
Švédské duo se na svém dalším albu ještě více vzdálilo postrockovým kořenům a dá se tedy tvrdit, že jejich hudba odplavala do specifické formy indie rocku, který se opírá o robustní kostru shoegaze. Opět slušné album.
Další švédský power metal, kterému vlastně nelze nic vytknout. Dobří zkušení muzikanti, kvalitní produkce a chytlavé melodie. Komponování dle osvědčeného mustru, přesto to dokáže zabavit. Dám tomu ještě pár poslechů a poté zapomenu, že to kdy existovalo.
Nepřístupná a temná blackmetalová deska, která spolu s disonantní nervozitou nabízí i death/doomové nálady. Dostat se tomu pod kůži není snadné, ale odměnou je lavina emocí. Střídmá stopáž navíc ukončí ta "muka" dříve, než by to člověku urvalo hlavu.
Sofistikovaně maluje, točí vtipné filmy, v MORTAL CABINET zanechal výraznou stopu, ze Slavíka ho vyhodili, páč jeho světem je hardcore rap. A je z Rumburku, což leccos vysvětluje! Když šel pro talent, Marty si nabral hrstě. Zase ho ukázal, zpíčenec jeden.