OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Živáček norských Theatre Of Tragedy si do kritického zápisníčku markýruji coby překvapení příjemného rázu. První kontakt se zajímavou produkcí tohoto seskupení se pro mne osobně udál po vydání alba Velvet Darkness They Fear, které udělalo z Tragédů malou metalovou senzaci. A jelikož jsem v těch památných letech hltal plnými doušky opus Theli, nemohlo mi samozřejmě ujít ani něžně - brutální entreé duetu Liv Kristen a Raymond I. Rohonyiho (se všemi klady a zápory). Nejčastěji bývá Tragédům vytýkána přílišná vláčnost a dědičné sklony k stereotypu - tak proč nezačít zrovna z této strany. První dobrá zpráva - Closure nepřesahuje hodinu. Druhá dobrá zpráva - materiál byl pečlivě vypreparován ze tří alb, a to z řadovek Velvet Darkness They Fear a Aegis a z mini alba Rose For The Dead. Třetí dobrá zpráva - chlapci a děvče si se staršími kousky patřičně zašpásovali a naprali je příjemným nábojem elektronické moderny...
Úvod patří debatě o víře - Are you a true christian believer? - což samozřejmě není nic jiného, než chytře zacyklený fragment z When He Falleth, kterýžto kousek se záhy elegantně vynoří z elektronických závojů. Zvuk všech instrumentů je precizní, plastický a vytažený do prostoru, máte možnost vychutnávat veškeré funesky, zejména v podobě vkusných samplových spodků. Hlas Liv - to je óda na křehkost a zasněnost, Rohonyiho chropot zase utěšeně koresponduje s ostrým škrabopisem kytar.
Apropos - kytary jsou podle mě dost velkou slabinou starší tvorby - chybí jim výraznější rukopis a charkterističtější zvuk, při vší snaze působí jako vycpávky... Zato parádní skloubení duetu a klávesových ploch - toť lahoda lahodná. Důkazem toho budiž překrásná dumka Cassandra s nemalým hitovým potenciálem, nebo roztoužená Poppea. Pro příznivce syrovějších kousků je bohatýrským soustem neučasaná a po germánsku neodbytně kousavá Der Spiegel a svéhlavě nabroušená antická inkantace Bacchante. A když se pak v závěrečně Der Tanz Der Schatten spojí všechny přednosti Theater Of Tragedy do monumentální erupce (oba kopáky nevyjímaje) a Kristin zoufale sténá “Ich Liebe Dich”, leze atmosféra do červených políček... Rozloučení jak má být!
Slovo o samplech jsem již utrousil a trousím znovu - skvěle "zaživa" zremixovaná Black As The Devil Painteth je nemalým šokem pro všechny, kdo konzervativně hrozí všemu elektronickému v metalu - tohle prosím můžu! Není to nic decentního, naopak, počítač je rovnoprávnou složkou, ale když to někdo umí tak naaranžovat, je radost poslechnout... Nenašel jsem na Closure moment, kdy by mi křemíková artificiálnost vadila, ba naopak, je to mocná zbraň proti stereotypu, jímž jsem byl například u Velvet Darkness skličován.
Není děr, jimiž by se do Closure navrtala kritika - po všech stránkách zvládnutý živák. Ačkoli jsem trochu pochyboval o smyslu takového alba právě u Tragédů, nyní beru skepsi zpět. Skladby zní naživo mnohem plnokrevněji, navíc každičká změna aranží vedla k lepšímu. Velké plus mají Norové i za videoklipy, které jsou na CD (Cassandra, Der Tanz Der Schatten) umístěny, tudíž se i jako ne - fanda stavím k tomuto počinu vřele. Uléhám do růží a přikrývám se sametovou tmou...
Nádherné živé album! THEATRE OF TRAGEDY se mazlí se svým reprtoárem, starým skladbám dávají nový rozměr, nové hrají s neskutečnou přesvědčivostí. Ani výborná atmosféra desce nechybí, takže nezbývá než doporučit...
8,5 / 10
Raymond I. Rohonyi
- vokály
Hein Frode Hansen
- bicí
Vegard K. Thorsen
- kytara
Lorentz Aspen
- klávesy
Liv Kristine Espanes
- vokály
Frank Clausen
- bicí
1. Intro/And When He Falleth
2. Der Speigel
3. Cassandra
4. Venus
5. Black As The Devil Painteth (RMX v2)
6. Siren
7. Popaea
8. Bacchante
9. A Distance there is
10. Der Tanz der Schatten
11. Cassandra (klip)
12. Der Tanz der Schatten (klip)
Forever Is The World (2009)
Storm (2006)
Assembly (2002)
Closure:live (2001)
Interspective (MiniCD) (2000)
Musique (1999)
Agis (1998)
A Rose For The Dead (MCD) (1997)
Velvet Darkness They Fear (1996)
Theatre Of Tragedy (1995)
Theatre Of Tragedy (demo) (1994)
Vydáno: 2001
Vydavatel: Nuclear Blast / East West
Stopáž: 63:30
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.