OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Přední slovenská new schoolová hardcorová úderka o sobě dává vědět čtyřskladovým EP materiálem, který po všech stránkách o několik úrovní přeskočil produkci předchozího „In The Hour Of The Slowest Clock“. Žánrově MADCULT zůstávají na trase, kterou naznačil předchozí kus. Tedy hardcore řiznutý dalšími vydatnými vysokooktanovými příměsemi, kde metalcorová příchuť dodává „4 Reasons, 4 Failure(s)“ trendové barvy, thrashový podíl ji přidává staromilskou poctivost a tah na branku, vzácněji se vyskytující táhlé a umírněné plochy obalují celek atmosférou a náladou. MADCULT díky tomu stojí někde mezi dětmi s barevnými deathcorovými mazanicemi na tričkách a podzemní pure hardcorovou scénou. Z tohoto širokého postoje, rozkročeného do dvou trochu odlišných HC světů, však necítím ani špetku schizofrenie. Prostě kluci maj rádi CONVERGE, SUICIDE SILENCE i KYLESU a z jejich tvorby je to cítit. Důležité je to, že ačkoliv existuje horda domácích kapel, které se snaží dělat něco podobného, těmto třem to tak nějak věříte a necítíte za tím prázdnou pózu.
Na nahrávání si odskočili do studia Rolanda Grapowa, pod mixem je podepsaný John Mitchell spolupracující například s ENTER SHIKARI nebo ARCHITECTS a zvuk za to až na několik drobností opravdu stojí. Proč „až na několik drobností“? Pokud srovnám poslední nahrávky, které z této zvukové dílny vypadly, jsou na tom ještě o něco lépe hlavně s nazvučením rytmiky. Na to, že se jedná o trio, je basa trochu udupaná, což je v místech, kde tento nástroj neslouží jen jako stvrzování těla kopákům, trochu škoda. Kytara řeže parádně, a ačkoliv je jen jedna, má krásný hutný a plný zvuk. S mým kaboněním nad detaily by mělo současně zaznít jedno - v koloritu Slovenských poměrů jde o velmi výrazný nadprůměr. Jen málokterá slovenská hardcorová skupina se může pochlubit tak povedenou zvukovou produkcí jako toto trio ze Zvolena.
Největší vadou na kráse „4 Reasons, 4 Failure(s)“ je fakt, že uteče příliš rychle a nemá mnoho opravdu výrazných míst. Nechybí mu však velmi sympatický tah na branku, který marně hledám ve většině domácích kapel, přirozená živelnost a stylová neortodoxnost, jenž z MADCULT dělají objekt, který jednoduše nesplyne s davem rychle se množících metalcorových klonů. Pevně doufám, že toto EP mohu považovat za rozcvičku na brzké plnohodnotné album.
Povedené a svěží slovenské EP plné výtečně tlačícího hardcore s mnoha žánrovými příměsemi.
7 / 10
Filip Bartek
- el. kytara a vokál
Ivan “Ajwn” Kvasna
- baskytara a vokál
Ján “Jago” Golian
- bicí
1. Marionettes
2. Lifeless Sea
3. Strike a Bargain
4. Buried in a Glass Casket
4 Reasons, 4 Failure(s) (2010)
In The Hour Of The Slowest Clock (2008)
In The Hour Of The Slowest Clock (2007)
Vydáno: 2010
Vydavatel: DIY
Stopáž: 12:14
Produkce: Madcult / John Mitchell
Studio: studio Rolanda Grapowa
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.