OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Som zástancom cynickej a asi aj rasistickej teórie, že Francúzom chýba gén na tvrdú muziku. S úsmevom tvrdím, že tých pár dobrých kapiel, ktoré galskí kohúti svetu dali, sú výnimky potvrdzujúce nepriestrelné pravidlo. Niečo ako belgickí futbalisti. Teoreticky by mali byť skvelí, krajina je obklopená futbalovými veľmocami, no priemerne vzdelaný fanúšik vymenuje akurát Vermaelena a Fellainiho (a Kompanymu správnu národnosť neuhádne). Národnosť AS WE DRAW som po zoznámení s ich tvorbou neuhádol ani náhodou. Je fakt ťažko uveriteľné, že traja sopliaci, ešte k tomu z tak nerockovej krajiny, a ešte k tomu v roku 2010, ukazujú celému postmetalovému krížniku, kadiaľ by sa teoreticky mohol vyhnúť ľadovým kryhám nudy. Čiary prelamujú kruhy a francúzski kresliči sa v žiadnych kruhoch nemotajú. Svoj screamom šmrncnutý post metal, ktorý viac tlačí než vypúšťa a cez uši poslucháča si pomáha skôr svalmi a ráznosťou než obrazmi a citmi. K tomu všetkému konvenciami nespútané aranžérstvo a sympatická mladícka kreativita, vďaka ktorej AS WE DRAW neprestávajú prekvapovať.
Francúzski mladíci sa nehanbia požičiavať si, odkiaľ sa im zachce. Tu z metalu, tam z hardcoru, tu z post-oboch menovaných, občas sludge, občas špinavý rock’n’roll, ponad to uškriekaný vokál, urevané zbory, hlboký a dunivý, mierne skreslený pulz basgitary, špinavo do stredu skreslený zvuk gitary, drajvové a dravé bicie. Dokopy všetko zahrateľné v trojčlennej zostave aj naživo, využívajúc až šokujúco široké zvukové možnosti nástrojov nielen jednotlivo, ale aj vo vzájomnej kombinácií. Kapelu na vyšší level posúva najmä bubeník Amaury, obaja inštrumentalisti predvádzajú svoje najsilnejšie stránky najmä na poli stavby a vrstvenia zvuku (žeby sme konečne dali na chvíľu pokoj riffom a pustili sa do obrodného objavovania tónu?). Silní sú ako v epických kompozíciách ako „Fault Lines“, tak aj v bezbožných hitoviciach („Sin Of Addiction“), problém robí AS WE DRAW zaškatuľkovať ako rýchlu („Shield“) aj ako pomalú kapelu (skvostne ťahavá „Drowned In Flames“). Ale predsa, podľa poslednej „Scum Of The Earth“ sa dá hádať, že si kapela želá zanechať v ľuďoch dojem najmä svojimi epickými a gradujúco prepracovanými kompozíciami. Netreba dodávať, že podobne ako kopec súčasných mladých postrockových a postmetalových kapiel sa AS WE DRAW neboja durových stupníc. Dávno sú preč časy, kedy čokoľvek durové a metalové zároveň znelo ako z nemeckej gay stajne. Suma sumárum, album zameniteľný s katalógom horúcich noviniek v postmetalovom žánri.
„Lines Breaking Circles“ je pravdepodobne veľmi subjektívna záležitosť. Ak sa poslucháč rozhodne, že sa AS WE DRAW príliš predvádzajú a preto sa mu album nepáči, nedá sa mu to príliš zazlievať. Ak sa rozhodne ignorovať nákazlivú energiu a obrovskú charizmu, je to iba jeho vec. Možno ak by som na tento album narazil v kvalitatívne menej mizernom roku, verdikt by nebol až taký nadšenecký. Nasrať na hlavu všetkým, ktorí si fakt myslia, že jedna sa musí rovnať jednej a osem a pol musí sa rovnať bez polovice deviatim.
Druhý najlepší album tohto roku.
8,5 / 10
1. Shame
2. Sin Of Addiction
3. Shield
4. Burst Of Colour
5. When Crowds Are Trapped... The Lonely One Dies
6. Fault Lines
7. Drowned In Flames
8. Draft
9. Scum Of The Earth
Lines Breaking Circles (2010)
Background / Frontside (double EP) (2009)
Svěží vítr zavál z Francie, to se musí nechat. AS WE DRAW představují další z možných cestiček, kterými by se v nedávné minulosti bouřlivě se rozvíjející tzv. postmetalový žánr mohl ubírat. A přestože mi tak trochu připomínají zrychlené CULT OF LUNA anebo ještě více (díky občasně melancholicky znějícím kytarám) americké ROSETTA, dá se hovořit o poměrně specifické záležitosti nepostrádající vlastní tvář. Spokojenost.
Veľmi podarené.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.