OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Čím začať článok o debutovej dlhohrajúcej doske Deža Ursinyho? Z dramaturgického hľadiska by sa ponúkalo nadviazať na recenziu „Kuře v hodinkách“ pražského FLAMENGA – prakticky celé FLAMENGO na tejto platni hrá, no jeho podiel na príbehu smerujúcom k jednej z najzaujímavejších (nedocenených) nahrávok československého rocku prichádza až na samotný koniec.
Dvadsaťpäťročný Dežo Ursiny má totiž v roku 1972 na konte už takmer desaťročné pôsobenie v bigbeatových formáciách: THE BEATMEN boli bez nadsádzky slovenskými THE BEATLES, ich nasledovníci THE SOULMEN (v zostave s Fedorom Frešom a Vladom Mallým) zas CREAM. Zdá sa ťažko uveriteľné, že tieto skupiny – ak nerátame štvorpesničkové EP THE SOULMEN bez oficiálnej nahrávky na konte – koncom šesťdesiatych rokov dokázali zvalcovať i zabehnutých OLYMPIC (ktorí pod ich vplyvom prešli od prevzatých skladieb k vlastnej tvorbe) či už spomínané FLAMENGO, ktorí podľa dobových zápiskov Fedora Freša odmietali po THE SOULMEN vyjsť na pódium. Počas krátkej prechodovej fázy v podobe THE NEW SOULMEN sa už okolo roku 1968 začalo tvoriť jadro materiálu, ktorý uzrel svetlo medzitým už normalizovaného sveta v roku 1973. Rytmiku bratislavskej inkarnácie PROVISORIA v štúdiu Supraphonu nahradil na návrh producenta Hynka Žalčíka rockový tandem Kulhánek/Šedivý – jediná nahrávka Ursinyho „predštrpkovského“ obdobia tak zachytáva skupinu, ktorá nikdy neexistovala; o to unikátnejší je tento záznam, nevdojak kombinujúci to najlepšie z pražskej a bratislavskej dobovej scény.
V rámci gramofónového klubu Supraphonu vydaná (čítaj: nevypustená do voľného predaja) platňa aj dnes prekvapí tým, že absolútne nezaostáva za svetovou art-rockovou tvorbou z danej doby, aj vďaka anglickým textom Juraja Lihosita. Takmer dvadsaťminútová úvodná kompozícia „Christmas Time“ stojí akoby sama o sebe; rozdelená na viacero odlišných, no rovnakým motívom poprepájaných častí pripomenie albumy sedemdesiatkových zostáv KING CRIMSON. Tvrdá česká rytmická sekcia (a zopár prizvaných, no v sleeve-note nepriznaných hostí) – napriek len trom dňom na naskúšanie materiálu – funkčne dopĺňa kmeňové jadro: predovšetkým samotného Deža Ursinyho, jeho úspornú, len ojedinele sólujúcu gitaru a nezameniteľný zamatový hlas a klávesy Jara Filipa, ktorého dlhoročná spolupráca s Ursinym začala práve v dobe prvého (trefne nazvaného) „Provizória“.
Formát „jedna dlhá – viacero kratších skladieb“ (viď: „Meddle“ a „Atom Heart Mother“ od PINK FLOYD, KING CRIMSON: „Lizard“, „Brain Salad Surgery“ od EMERSON, LAKE & PALMER z toho roku, z ktorého pochádza téma tohto pojednania či takisto súdobé, domáce „Město ER“ FRAMUS FIVE) vtesnal na druhú stranu vinylu trojicu piesní. Vyčnieva lyrická „Apple Tree In Winter“ (dnes v koncertnom repertorári FERMATY) a ešte z predaugustovej doby z éry THE NEW SOULMEN pochádzajúca, záverečná „I Have Found“ s textom o drogách a sólom na bicie – v podaní Erna Šedivého až hardrockovom.
Dežo Ursiny už na „Provisoriu“ naznačuje svoje budúce poznávacie znaky: úzku spätosť hudobnej a textovej zložky (Ursiny vždy – aj v „bigbítových“ časoch skladal hudbu na hotový text, nikdy nie naopak), schopnosť zmysluplne sa vyjadrovať na ploche rozsiahlych kompozícií i napísať jednoduchú pieseň. Na albume sa nenachádzajú žiadne inštrumentálne exhibície, o to zovretejším dojmom aj po takmer štyroch desiatkach rokov pôsobí. Pomerne ľahko onálepkovateľný ako „art-rock“ – i keď k svojmu pohľadu na tento žáner prišiel Ursiny sám – funguje ako prirodzený vývojový krok medzi jeho „beatlesáckou“ kariérou a absolútne nezaraditeľnými doskami, z ktorých prvá prišla v roku 1978 v podobe výletu na „Pevninu detstva“.
(O Dežovi Ursinym nie je možné písať bez odvolania sa na skvelú, doslova vzrušujúcu knihu Mariana Jaslovského „Pevniny a vrchy“. S vďakou a odporúčaním odkazujem na možnosť jej stiahnutia na tejto adrese.)
Polozabudnutý art-rockový monument a neopomenuteľná brána do Ursinyho štúdiovej diskografie.
Dežo Ursiny
- gitara, spev
Jaroslav Filip
- klavír, hammond, zvony, tympány
Vladimír Kulhánek
- basgitara
Jaroslav Šedivý
- bicie
+
Jan Kubík
- tenorsaxofón, flauta
Jiří Kaniak
- hoboj
Vladimír Mišík
- zborový spev
1. Christmas Time/Čas Vánoc
2. Looking For The Place To Spend Next Summer/Hledám místo, kde strávím přístí léto
3. Apple Tree In Winter/Jablon v zime
4. I Have Found/Pochopil jsem
Vydáno: 1973
Vydavatel: Supraphon
Stopáž: 38:19
Produkce: Hynek Žalčík
Studio: štúdio Supraphonu, Praha-Dejvice
Polozabudnutý? Já bych řekl spíš zabudnutý. Já album nějak extra moc neprožívám. Na základě recenze jsem si poslechl Deža znovu a vlastně pochybuju jestli jsem to vůbec někdy slyšel. Apple Tree In Winter se mě docela líbí je to však spíš úsměvné než nějaký hudební zážitek. Přiznávám že je album starší jak já, takže nemůžu mít asi k tomu takový vstah jak tehdá někdo jiný ale kdybych hodnotil album jako teď v tuhle dobu tak asi takhle.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.