OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Francouzská eskadra jménem DAGOBA brázdí metalovou scénou již přes deset let, ale nedostatek vlastní osobitosti a větší než malé množství použitých klišé ji zatím nedovolily získat významnější postavení. Aktuální novinka sice v tomto ohledu nepřináší žádnou revoluci, ale přeci jen je zde znatelný posun k lepšímu. „Poseidon“ rozvíjí výpravně-epickou tvář kapely, která začala krystalizovat na minulém „Face The Colossus“ (viz.výborná skladba „Nightfall And All It´s Mistakes“), je však ucelenější a má jasnější vizi. Album obsahuje jak tvrdší, téměř deathmetalové úseky, tak i nu-metalové melodie nebo „groove“ riffy a celkově lze o něm říci, že se jedná o zatím nejosobitější desku kapely.
Na albu se potkávají francouzské geny GOJIRA anebo HACRIDE s americkým velikášstvím MACHINE HEAD, FEAR FACTORY nebo STONE SOUR a výsledkem je možná jednoduchý, ale dostatečně natlakovaný, drtivý metal s hutným zvukem, zabalený do drsné (pro tentokrát námořnické) image. Kapele dost pomáhá silný, výrazný zpěv, který je svým zabarvením trochu Max Cavalera, trochu Burton C Bell, a taktéž pro podobně laděný metal, ne úplně typické zapojení kláves. DAGOBA umí z hutných kytarových riffů a masivních kopáků vystavět neprostupné hradby, vygradovat je v silný, výrazný refrén a celkový dojem ještě umocnit slušivými klávesovými motivy. V těch melodických a líbivých momentech však kupodivu kapela neztrácí tvrdost a její hudba získává navíc epický rozměr.
Ty nejlepší kusy se odehrávají spíše ve středním tempu a nacházejí se až v druhé polovině alba. „Shen Lung“, „There´s Blood Offshore“, nebo samply obložená „Degree Zero“ a instrumentální „The Horn Cape“ jsou silné, výrazné skladby, které by teoreticky mohly vylepšit renomé souboru na mezinárodním metalovém kolbišti. Desku ale naopak stahují dolů ty rychlé pasáže, kterých je zde bohužel víc než dost, a které nic moc zajímavého nenabízejí. Nedá se nic dělat, DAGOBA jsou stále v první řadě drsňáci, pro které je tvrdé a rychlé hoblování pořád ještě stejně důležité jako epická melodičnost. Tento fakt nejlépe dokazuje závěrečná „Waves Of Doom“, která už není ani melodický, ale poctivý death metal a zakončuje album až překvapivě brutálním způsobem.
DAGOBA ani na albu „Poseidon“ nestvořili nic převratného ani revolučního, ale podařilo se jim zaznamenat několik opravdu silných skladeb. Od dob sice zuřivého ale dost laciného „What Hell Is About“ si kapela pomalu vytváří svůj styl a nepůsobí přeci jen už tolik prvoplánově. Jejich přímočarý, srozumitelný, pro živá vystoupení jako stvořený metal se může někomu zdát jednoduchý, kýčovitý anebo nepůvodní a jinému zase přesvědčivý, sveřepý a ničící. Záleží samozřejmě na prioritách a úhlu pohledu.
Přímočarý, hutný metal s klávesy, který se nebojí být drsný a melodický zároveň.
7 / 10
Shawter
- vokály, samply
Izakar
- kytara
Werther
- basa
Franky Constanza
- bicí
1. 43 17'n / 5 22'e
2. Dead Lion Reef
3. Columnae
4. The Devil's Triangle
5. Degree Zero
6. The Horn Cape
7. Black Smokers (752 Farenheit)
8. Ha Long
9. Shen Lung
10. I Sea Red
11. There's Blood Offshore
12. Waves Of Doom
Poseidon (2010)
Face The Colossus (2008)
What Hell Is About (2006)
Dagoba (2003)
Release The Fury (EP) (2001)
Vydáno: 2010
Vydavatel: XIII Bis Records
Stopáž: 43:49
Produkce: Bruno Varea
Studio: Hyperion Marseille (Francie)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.