OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
AFTER THE BURIAL mají v sobě všechny aspekty moderního metalu. Hutné nepravidelné zasekávačky a breaky, naštvaný řev, tvrdost, ale i hravé kytarové kudrlinky a melodie nebo přímočarý thrashový rytmus. Dnes tolik populární „Meshu“ riffování si na albu podává ruku s metalovou historií a „In Dreams“ je tak zajímavá variace na téma „Jak co nejlépe spojit staré a nové metalové časy“.
Američané nejsou na progresivním metalovém hřišti úplní nováčci. Naopak, mají na svém kontě už jeden respektu hodný zářez. Album „Rareform“ z roku 2008 totiž nepatrně předběhlo dobu a kapela se tak dnes může tvářit jako jeden z průkopníků „math-djent“ trendu. Aktuální „In Dreams“ vlastně pouze pokračuje v položených kolejích. Je dokonce o něco jednodušší až klidnější a má o něco více pročištěný zvuk, ale i přesto nastavený standard v pohodě splňuje.
Základem každé skladby je hutné „osmi strunné“ riffování, které povětšinou doprovází množství sól, vyhrávek, hudebních zvratů a rytmických kotrmelců. Kapela si potrpí na parádičky, jakou je například přechod z kostrbatého „MESHUGGAH“ rytmu do rozkošného speedmetalového sólíčka v závěru „My Frailty“, ale neulítává při tom do úplných nesmyslů a skladby jsou svým způsobem stále dostatečně konzervativní. Na desce dostávají dost prostoru i tradiční metalové postupy, které se zjevují buď v podobě svižné thrashové jízdy („Sleeper“) nebo jako zpěvné, melodické linky u kytary nebo vokálu („To Carry You Away“, „Promises Kept“).
Celkově tak lze o albu „In Dreams“ napsat, že kapela i přes svůj moderní zvukový kabát nezapře inspiraci, která přichází kolikrát až z hlubin metalového pravěku. Navíc se jí daří vtisknout každé skladbě nějaké to poznávací znamení, díky kterému je možné si jednotlivé kusy zapamatovat.
Máte-li rádi alba typu „Silhouettes“ od holandské naděje TEXTURES nebo „Awaken The Dreamers“ od ALL SHALL PERISHa nebo trilkující kytary kanadských kouzelníků PROTEST THE HERO a samozřejmě sekané polorytmy švédských Králů (zde je o podobnost víc i díky zpěvu), tak byste mohli být pro AFTER THE BURIAL ta správná cílová skupina. Ne úplně nezajímavou referencí je i vydavatelství Sumerian (PERIPHERY, BORN OF OSIRIS, VEIL OF MAYA, THE FACELESS), které v poslední době vložilo (a chystá se v blízké budoucnosti i vložit) nejedno želízko do progresivně metalového ohně.
Výhodou AFTER THE BURIAL bezesporu je, že nezašli v instrumentálním onanování zbytečně daleko a ponechali si prostor i pro jednodušší a melodičtější variace. Namíchaný koktejl tak není zbytečně moc překombinovaný a kapela je tak schopna zaujmout i konzervativnější publikum. AFTER THE BURIAL mají nápady, mají nadprůměrné instrumentální schopnosti a v neposlední řadě mají také kvalitního zpěváka, který zvládá víc než jednu polohu. To vše jim ve výsledku dává šanci přežít a zůstat na scéně i po opadnutí aktuální trendové vlny, která jim pomohla nahoru.
Album, které je prudce trendy moderní a zároveň se nebojí použít klasické thrash/speed/heavy metalové prvky.
8 / 10
Dan Carle
- bicí
Lerichard "Lee" Foral
- basa
Trent Hafdahl
- kytara
Justin Lowe
- kytara
Anthony Notarmaso
- vokály
1. My Frailty
2. Your Troubles Will Cease And Fortune Will Smile Upon You
3. Pendulum
4. Bread Crumbs And White Stones
5. To Carry You Away
6. Sleeper
7. Promises Kept
8. Encased In Ice
Dig Deep (2016)
Wolves Within (2013)
In Dreams (2010)
Rareform (2008)
Forging A Future Self (2006)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Sumerian Records
Stopáž: 34:40
Produkce: Will Putney, Jocke Skog
Studio: Fear And Loathing Studios (Švédsko)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.