OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Představovat Tobyho Drivera a jeho ansámbl KAYO DOT asi příliš netřeba. Skupina neotřelých muzikantů, nyní usazená v New Yorku, je v posledních letech pravidelným návštěvníkem České republiky. Zatímco poslední koncert v Praze byl doprovázen žánrově poněkud vzdálenými Italy BELLINI, aktuální turné je dramaturgicky až překvapivě jednotné. Bohužel na úvodní vystoupení TARTAR LAMB (což je Tobyho další projekt s houslistkou Miou, který se více zaměřuje na oblast klasické hudby) a klarinetisty Jeremiaha Cymermana nakonec z technických důvodů nedošlo. Tento nečekaný fakt však byl více než bohatě vykompenzován strhujícím dvouhodinovým setem čelních představitelů.
Slovo strhující pak v tomto případě používám zcela záměrně, ačkoliv to může na první pohled působit zcela v protikladu k velmi strukturovaným, rozvláčným a pomalu plynoucím skladbám, které navíc ve většinů případů postrádají opakující se nosný motiv. Nicméně dvouhodinové živé vystoupení bylo skutečně ideální příležitostí na to se zcela ponořit do bohatého hudebního světa, který postrádá jakoukoliv prvoplánovost a vyžaduje plnou spolupráci posluchače. Nepřítomnost houslistky Mii navíc nikterak nenarušila jeho dramaturgii – ta se pouze zaměřila na skladby, v nichž je ve větší míře zastoupena početná dechová sekce.
KAYO DOT začali nikterak překvapivě skladbami z poslední desky „Coyote“, zastřené závojem pochmurnosti a postavené na nosných basových linkách, které čerpají z estetiky gotického rocku 80. let. Ačkoliv se jmenovaná deska vyznačuje zvukovou a nástrojovou provzdušněností, přeci jen jednotlivé skladby získaly živým provedením na tvrdosti a razanci. Vymezený čas umožnil kapele proplout dosavadní diskografií a představit tak různé polohy tvorby včetně těch zvukově hutnějších. Závěrečná skladba „___ On Limpid Form“ se skvělou rytmickou gradací byla pak to pravou tečkou za vystoupením, na jehož adresu nelze než směřovat pozitiva.
KAYO DOT nejsou precizní pouze pokud jde o kompozici skladeb, ale také v jejich živém provedení, které bylo jako vždy zcela suverénní a opět nenarušené interakcí s publikem. Ostatně jakákoliv větší komunikace by myslím v tomto případě byla na škodu v mnoha ohledech komornímu přednesu. Odpověď na otázku, zda navštívit i budoucí koncerty, je tak více než jasná.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.