OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Člověk občas potřebuje vypadnout ze všedního cvrkotu, ponořit se do svých historicko-futuristických rozjímání, přitom si pohladit staré jizvy a připravit si místa na nové. Člověk občas potřebuje najít desku jako „The Inevitable Past Is The Future Forgotten”.
„All this time I search for clues, wasted time it’s no use,
I’ll never see what it means; I’ll always sleep through your dreams,
Oh notice, oh we choose this”
(„What I Lose“)
Věci se mají asi tak, jako když sedíte se svým kamarádem na barové stoličce v podniku, kde hrají oblíbenou muziku, a kecáte. Žvaníte dlouho a o mnohém. Probíráte svůj život, úspěchy, záměry, mindy a všemožné vyjebávky, jež z vás zformovaly jedince, který si může takto v klidu sednout a tlachat o tom co by bylo, kdyby bylo, nebylo. Předkládáte své příběhy z let, kdy jste ještě měli představu o světě a snažili jste se jí držet, protože právě ona vás vždy posouvala, kolikrát bolestně a draze, dál. Učitel čas vás obrousil, zjizvil, ale i vyztužil a vybavil ostruhy, jež sice nemusíte mít příliš v lásce, ale neodpáráte je a víte, že to bez nich už nejde. Potřebujete je. Jste už pokročile uvědomělý, ale nezapomínáte a jste zároveň šťastni za dni krutě odhalených pravd z dnešního pohledu vypadajících jinak. Dojde i na trošičku rozpačitosti. Už teď víte, že pokud budete mít to štěstí, tak za dekádu budou podobné brýle nasazeny právě na toto období a přejete si, aby ta skla byla co nejslabší.
Váš parťák je na stejné frekvenci a jste oba rádi za tyhle hodiny, nevidíte se často. Možná právě proto si tolik rozumíte. Náhle zjistíte, že vám přes vzájemné zpovědi uchází půvab víly pokaždé se jenom mihnoucí s úsměvem a další plnou sklenkou. V tento moment si v nostalgickém rozpoložení vzpomenete, že jste krásu svojí první opravdové lásky přehlíželi podobně dlouho nemotorně. Kombinací kuráže, oboustranných sympatií a možná i profesionálního přístupu vám je seslán nový rozhovor, přičemž se kolega už naplno věnuje poslechu revivalové kapely. V nalezené tváři se během útulných slovních výměn promítají odrazy několika žen, jež ve vašem životě něco znamenaly, a nebylo by to odvážnější já, aby se nepokusilo o setkání, kde nebude potřeba odběhů k ostatním hostům. Získáváte telefonní číslo. Jste balónek napuštěný heliem, který si domů nese veselé dítě. Druhý den voláte, nejste zklamaní jako byste byli několikrát předtím, jste dokonce podivně vděčni za tenhle naivní výlet v prostoru a do uší hrají indie rockeři THREE MILE PILOT.
„Let’ run, let’s just get away, let’s just see what happens next
I’m leaving today, I cannot stay, I’m leaving today into space”
(„Still Alive“)
Pohybujeme se v klasickém hudebním trojúhelníku, zde s jemně laděnou kytarou a basou, intimními bicími, jež jsou úžasně zdůrazňovány vsuvkami piána a do toho všeho jsou vpouštěna různá atmosférická pozadí. Časté melancholické dvojzpěvy, největší to poznávací znamení, prosty jakéhokoliv jalového afektu, působí vyrovnaně, přirozeně přitom zanechávají mocný citový dojem. Tempa jsou vsazeny do středně rychlých až pomalých rovin, nikdy nepostrádaje obdivuhodnou vitální jiskru. Špinavě popové gradace jsou krátké, zdrženlivě intenzivní a jasně definující skladby např. v „What I Lose“, „What’s In The Air”. Nic není nikam násilně tlačeno, avšak síla povědomé melodiky a prostorných rozpoložení jednotlivých kompozic, stejně tak celého útvaru, je až jímavě odzbrojující. Obří charisma Američanů nepotřebuje k úspěchu žádné doplňující umělé příkrasy ani zbytečné emotivní pózy. Celá projekce pak plyne nenápadně, mimochodem.
Trojlístek mistrovsky naznačuje kam se ohlédnout nebo dojít. Vy sami už byste měli vědět proč, tedy pokud se vám podaří dostat do stavu, kdy vidíte neodvratnou minulost v jisté zapomenuté budoucnosti.
Soundtrack pro vaše epizody.
9,5 / 10
Zach Smith
- basa, vokály
Pall Jenkins
- kytara, vokály
Tom Zinser
- bicí
+ hosté:
Tobias Nathaniel
- piáno
Matt Resovich
- housle
1. Battle
2. Still Alive
3. Grey Clouds
4. Same Mistake
5. What I Lose
6. Left In Vain
7. The Threshold
8. One Falls Away
9. Days Of Wrath
10. Planets
11. What’s In The Air
12. The Premonition
Maps (EP) (2012)
The Inevitable Past Is The Future Forgotten (2010)
Another Desert, Another Sea (1997)
Chief Assassin To the Sinister (1993)
Nà Vuccà Dò Lupù (1991)
Datum vydání: Úterý, 28. září 2010
Vydavatel: Temporary Residence Limited
Stopáž: 53:19
Produkce: THREE MILE PILOT & Kris Poulin
Cesta byla dlouhá, ale nějak se to nakonec zkousnout povedlo. Že další Another Desert ... to nebude bylo jasný už předem, ale člověka ta skoro úplná absence nakřáplosti překvapí. Ale jako jinak vážně pěkná deska.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.