MOGWAI - The Bad Fire
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Na třetí počin BLACKFIELD jsem se těšil a zároveň se i dosti obával.
Každý kdo sleduje aktivity obou hlavních představitelů projektu se nutně musel sám sebe ptát, zda-li bude nový přírůstek schopen stát po boku obou více než příjemných předchůdců a nestane se pouhým letmým splněním závazku vůči poměrně atraktivní značce. Steven Wilson je už drahně dlouho jedna z nejvytíženějších osobností v hudební branži a Aviv Geffen, který se v roce 2009 poprvé pokusil prorazit na světový trh velmi dobrou eponymní deskou si v současné době určitě na přísun práce také stěžovat nemůže. Oba muzikanti ještě dlouho před vydáním oznamovali, že novinka bude z větší části dílem Geffenovým, díky Wilsonově, mimo mnoha jiných (např. STORM CORROSION s Mikaelem Åkerfeldtem), zaneprázdněnosti na další sólovce.
V první řadě bych chtěl opravdu pochválit název kolekce. Nevím jak vás, ale mě slovní hříčka „Welcome To My DNA” přímo zve nebo lépe vyzívá k poslechu. Dále budu pokračovat grafickým nápadem pro obal, jenž považuji za vydařený, oku lahodící, duši rozechvívající a prezentovaný hudební obsah jistě dotvářející. Zajímavostí je, že podobná myšlenka byla vlastně skladem, jelikož ji odmítli MARILLION pro svůj „Somewhere Else“.
Konečná tvůrčí bilance hovoří deset skladeb na kontě Aviva a jedna na účtě Stevena („Waving“). V případě, že posluchač neočekává vlak svištící na kolejích předešlých alb, tak by měl mít hned zpočátku z poloviny vyhráno. Každý teď ruku na srdce; kdo z nás by nechtěl pokračovaní dojímadel v podobě „Pain”, „The Hole In Me“, „Once“, „Where Is My Love” nebo „My Gift Of Silence”? Našel byl se vůbec někdo takový?
Novinka rozhodně není tolik návyková a hity s okamžitým dopadem na ní zdaleka nejsou. I nyní, po opravdu mnoha frekventovaných absorpcích, mohu poctivě a naprosto zodpovědně prohlásit, že majstrštyky podobné výše zmiňovaným, jež by vysoce podráždily moji citovou soustavu, aktuální materiál nepřináší. S přimhouřením oka bych mohl jmenovat pro porovnání „Oxygen“, „Waving“ nebo sladce orientem načichlou „Blood“, vynikající především pěkně ostrým nástupem - v této souvislosti mně přijde na škodu, že nebylo poskytnuto více prostoru právě bubeníkovi Tomeru Z, excelujícímu na mimořádně útulném DVD koncertním záznamu „Live In New York City”.
Musím přiznat, že po dvou startovních protočeních mě polil studený pot obrovského zklamaní, avšak blíže nespecifikovaná síla, možná cizí deoxyribonukleová kyselina chmurně minimalistické atmosféry mě jaksi žírala k lepšímu poznání. Problémem, který bude většina fanoušků těžko odpouštět je až příliš jednoduchá stavba kompozic a poměrně velké omezení, resp. potlačení výraznějších kytarových základů – motivů. Vše navíc podtrhává i častá textová prostoduchost a použití hodně povědomých orchestrálních partů. Nic z tohoto by samo o sobě samozřejmě nemuselo vadit, pokud by se aktivace pudu oblíbenosti nebyla nucena klestit poněkud kostrbatým úvodem.
„Glass House” ještě zachraňují výstupy bicí soupravy, ale u následujících „Go To Hell” a „Rising Of The Tide” na jistý druh prázdnosti prostě nestačí. Zvláště „pekelná věc“ působí zatraceně křečovitě a její krátké lyrické výrazivo radši nebudu komentovat, nicméně vsázíte-li pravidelně na to, že slovní obrat „I don’t care..” bude následně rozvinut „anymore”, potom se i teď stáváte šťastným výhercem! Tato pecka navíc trpí dramatickým orchestrálním zakončením mocně připomínajícím filmy o marném boji s italskou mafií.
Až s přibývajícím počtem poslechů nabývají písně na kondici, zvláště od čtvrtého záseku až do konce rozumně nastavené stopáže, a jsou schopné v plné míře vtáhnout do krásy svých tajů a intimních zákoutí. Specielně sestava posledních pěti položek dává zapomenout na slabší začátek a měla by přesvědčit posluchače na nejedno další kolo.
Přestože na „Welcome To My DNA” Geffen působí malinko neohrabaně, mám pro jeho lásku k hudbě, tvůrčí úpřímost a pojetí vize rocku rozumově nevysvětlitelnou slabost, no a Wilson svojí profesorskou konzultací a nadšením vytáhl ze všech skladeb maximum, proto i mě nakonec zavalil přes veškeré uváděné neduhy teplý pocit spokojenosti.
Art rock mající chmurnou atmosféru, která ale nakonec začala fungovat.
7,5 / 10
Aviv Geffen
- kytara, vokály, klávesy
Steven Wilson
- kytara, vokály, klávesy
Eran Mitelman
- piáno, klávesy
Seffy Efrat
- basa
Tomer Z
- bicí
1. Glass House
2. Go To Hell
3. Rising Of The Tide
4. Waving
5. Far Away
6. Dissolving With The Night
7. Blood
8. On The Plane
9. Oxygen
10. Zigota
11. DNA
Vydáno: 2011
Vydavatel: Kscope
Stopáž: 40:00
Produkce: Steven Wilson, Aviv Geffen, Trevor Horn
-bez slovního hodnocení-
Nové album skotských MOGWAI opět těží ze soundtrackových zkušeností skupiny, ale současně je cítit snaha vrátit se k postrockovým kořenům a především po produkční stránce ostřejšímu soundu. Tady bude co naposlouchávat.
Postmetalový koktejl, ve kterém je namixováno hodně rozdílných vlivů, od DEFTONES přes náznaky TOOL až k post rocku či dravému i melodickému post hardcore. Trochu zvláštní koktejl, ale říz to rozhodně má.
Moje první setkání s tvorbou této rakouské kapely probíhá za asistence emocemi prosycené muziky z různých "post" žánrů. Je tam dostatek nápadů i děje, aby to utáhlo přes hodinu trvající stopáž a zároveň motivovalo k opětovnému poslechu. Fakt supr chlapy!
Tradiční melodický heavy metal, ovšem výborný. Na desce je vše v pořádku, kvalitním zpěvem počínaje a vymazlenou produkcí konče. V rámci žánru mohu jen doporučit, jen tomu chybí nějaká ta vlastní přidaná hodnota.
Zmar nad zmar. GRAVE DIGGER přestali být opravdu zajímaví někdy kolem alba "Ballads Of A Hangman" (2009) a od té doby už si vlastně jen zoufale tahají ze své riffové zastavárny, co jim dříve nepřišlo dost dobré. A tentokráte to tedy rozhodně dobré není.
Parádní švédský old school death, který se vrací v čase do devadesátek a servíruje správně dusivou porci švédské žánrové klasiky zarámovanou do charakteristického chrastivého zvuku. Tohle by mělo chutnat především fanouškům starých DISMEMBER a ENTOMBED.
Třetí album švédských mladíků přináší zároveň i jejich nejvyspělejší materiál. Přechod k velkému labelu z intenzity jejich groovem načichlého blackujícího thrashe pranic neubral, navíc skupina přidala ještě více šikovnosti při kompozici. Svižný poslech!