OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Grindcore jako touha vykřičet do světa své pocity a názory. Grindcore jako součást pevného postoje. Grindcore jako legální způsob likvidace všeho ve svém okolí. Grindcore jako specifická forma uměleckého vyjádření.
To vše ve své hudbě dokážou pojmout i MARUTA. Kdyby se vytvářelo něco jako interaktivní webová grindcorová mapa, tak na území Spojených států by těch virtuálních špendlíků bylo požehnaně. Tato floridská šelma se nám po třech letech připomíná se svým druhým albem, jehož pozice je jasná – plynule a pokud možno se stejnou vervou navázat na likvidační debut „In Narcosis“ z roku 2008.
Debut je ale debut. Tam přeci jen většina z nás očekává nějakou tu chybičku, naivnější přístup či méně osobitosti. První deska sice taktéž vykazovala podobné symptomy, ale i tak se dalo hovořit o velmi vyspělém materiálu, jehož největší devizou byla především drtivá přímočarost. Doba však opět pokročila. To, co stačilo ještě nedávno, je dnes už málo. Tedy alespoň těm interpretům, kteří se nehodlají plácat na místě a spoléhat na neustálou recyklaci (kdysi možná) dobrých nápadů.
A mezi ty můžeme směle řadit i tuto čtveřici. Ta se totiž kromě všeho uvedeného v prvním odstavci navíc ještě ztotožnila se rčením „Grindcore jako výzva“. Jako výzva pro všechny, pro které tento hudební směr neznamená jen bohapustý randál a agresivitu. Přesně tyto úvahy vás totiž napadnou okamžitě, jakmile se zaposloucháte do „Forward Into Regression“. Druhé album MARUTA je totiž oproti poměrně „průzračnému“ předchůdci mnoha zašmodrchanější, komplexnější a taktéž i těžkotonážnější.
Jednotlivé častokrát dosti zvrácené kytarové riffy se proplétají do chorobně znějících zvukových ornamentů. Jen málokdy dokážete předem odhadnout, co přijde vzápětí. Uvolnění anebo ještě větší rytmická masáž? MARUTA své nevyzpytatelné úsilí staví na naprosto „hlavobolném“ kytarovém zvuku. Ten dokázal do všech šestnácti skladeb napumpovat obrovskou dávku adrenalinu a celkově přinést do této půlhodinové anihilace zneklidňující pocity sílící nervozity a očekávání nejasných konců.
I „Forward Into Regression“ obsahuje dostatek typických grindujících přímočarých pasáží, během kterých si vychutnáte mistrovství kapely ve zvládání základních „sypacích“ pouček, ale hlavní ideologická rovina nahrávky spočívá přeci jen spíše v osobité práci s kytarovými riffy a rytmikou. Pochopitelně, že pak už se jen těžko můžeme bavit o čistokrevném grindu, ale s podobnými problémy si MARUTA hlavou nelámou.
Neměli byste ani vy, protože takto komplexně znějící extrémní nahrávky mají nepochybně cennou hodnotu v tom směru, že celý žánr posouvají zase o další kus dál. Bez ohledu na to, že ve „Forward Into Regression“ si to svoje najde například i vyznavač deathmetalové neurvalosti, lze druhý díl příběhu této floridské kapely označit za přínosný diskusní příspěvek do stále nekončící žánrové rozpravy.
Grindcore v podání této americké party dokáže kromě vytřepání palice nabídnout i badatelský rozměr. "Forward Into Regression" je rozhodně nahrávkou, z níž je cítit promyšlenost i talent kapely.
7,5 / 10
Eduardo Borja
- kytara
Mithell Luna
- vokály
Danny Morris
- bicí
Mauro Cordoba
- basa
1. March Forward (Into Regression)
2. Strain
3. Plague Domain
4. Stagnation Routine
5. Devoid Of Allegiance
6. Drown In Black Matter
7. Body Weapon
8. Swine Swallower
9. Conform To Deform
10. Etched In Granite
11. Salient
12. Solace Through Self Annihilation
13. Hand Of The Overseer
14. Failure King
15. Gaiares
16. Blood Of The Luddite
Forward Into Regression (2011)
In Narcosis (2008)
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.